Goutweed - ce mai mult: rău sau beneficii?

Goutweed - planta este cu adevărat uimitor! Unii pus-și uite cu atenție după el, altele - sunt în război cu goutweed la sudoare a 7)).

goutweed

Video: HR&Business. De la mai mult rău decât bine HR

De fapt, la sol mai mare - o buruiană care crește sălbatic de aproape oriunde. Ea creste foarte bine, deoarece, ca urzica, formează rapid un sistem extensiv de rădăcină, înlocuind astfel nu numai plante folositoare, dar și alte buruieni.

goutweed

Cu toate acestea, nu se grăbesc să dea vina pe cei care cresc în mod intenționat goutweed. Aceasta planta este folosită în medicină și de gătit. Mama spune că am gătit supă o dată la goutweed. Unele salate sunt tăiate, pre-scufunda în apă sărată. Din păcate, nu-mi amintesc gustul ei. Încercați-l, apoi împărtășiți impresiile.

goutweed

În special, există soiuri ornamentale de goutweed. Ele nu sunt atât de mare - undeva până la 20 cm în înălțime - și frunzele sunt frumoase. Pentru mine, ca o plantă goutweed ideală pe zone goale, de a nu lăsa pe alții - inutil - buruieni, matura toată grădina)).

Acum, întrebarea este firesc: cum să planteze?

goutweed

goutweed plantare

Deci, cea mai bună opțiune - aterizare bucăți goutweed de rizom. Pur și simplu împărțiți rădăcinile în bucăți și plantate. Goutweed nepretențios, astfel încât, indiferent în cazul în care într-o uzină. Apropo, chiar și în umbra este foarte confortabil. Dar cum se face că nu este cultivat in jurul gradinii?

goutweed

Mulți sunt sfătuiți să sape în capacitatea de sol: fier sau plastic. În partea de jos a găurii trebuie să fie. Și, umplându-i cu goutweed pământ, plante. Alt perimetru general, foi de ardezie sapata sau fier. Uneori ajută la bordură). Principalul lucru pe care au intrat în pământ mai mult de 20 cm.

Al doilea lucru de făcut -: timp pentru a rupe tulpinile de flori. Asta deoarece aceste umbrele apar semințe, similare cu fenicul.

flori goutweed

Trebuie să-i smulgă înainte ca acestea sunt coapte și acoperi „colonizeze“ zonele învecinate)). Dar acestea au frunze goutweed, de altfel:

frunze goutweed

Video: Ulei de masline extra virgin. Avantaje și prejudicii de ulei de măsline. [Galina Grossmann]



Dacă cineva este interesat: mânca și tulpini și frunze.

Mai vreau să spun. Cu goutweed poate fi combătută destul de eficient, turnarea într-un mic gol la interior tulpini de erbicide sau alte mijloace speciale ... Și dacă vrei să „taie“ o mulțime de goutweed, pulverizarea va ajuta cu aceste preparate.

goutweed Îngrijire

Nu aveți nevoie să aibă grijă. Am ieșit din casă crește - și nimic)). Singurul scop de decor, bine că lăstari au fost întotdeauna proaspete (dacă l-ați mânca), se recomandă periodic să cosească iarba. De multe ori nu este recomandat să cosească, așa că plantele nu sunt slăbite.

soiuri de goutweed

soiuri ornamentale nu sunt atât de multe, cele mai populare goutweed pestriț...

goutweed pestriț

Acesta nu este la fel de agresiv ca de obicei. În plus, și destul de frumos - puteți decora flowerbeds ..
În mod similar, se pare și varietate royadgapa Uapedasht:

goutweed în creștere

Supa de la goutweed:

supa din goutweed

Unii oameni intreprinzatori au vândut chiar goutweed uscat. Nu cred că ea este în mare cerere ... Odată ce am devenit înstrăinat de iarbă-mananca. În timp ce supa cu aceleași urzicile în familia mea în fiecare primăvară așteaptă cu mare nerăbdare.

Video: Sport rău nutriție sau beneficii

mai mare la sol

Prieteni împărtășesc: care cresc goutweed intenționat și care luptă) În ce fel) Că de la Cook ei sau poate trata ???

goutweed Am auzit - remediul perfect pentru gută ... Nu e de mirare că englezii numesc episcopii iarbă, care de obezitate și stil de viață sedentar au suferit adesea de la gută)).

Deci, ce este încă mai mult: prejudiciul sau bun ??

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit

ProSadGuru.com
Casă Grădinărit Flori Plante Îngrijire Desen Animale Piese rețete Foto și video Miscelaneu