Iarbă noastră sălbatică

0-gazonnyie-travyi-i-travosmesi570b4e48202b2

Vreau să vă spun despre iarba de gazon noastre smarald sălbatice în cazul în care n-am semănat. Voi începe cu istoricul apariției sale. Locul în grădină nu a primit cel mai bun: zgrunțuros, goutweed supradezvoltat, păpădie, pătlagină și alte buruieni.

La începutul primăverii suprafața solului nivelat, taie movile lopeți. Umpleți gropi de pământ, șanțuri, fisuri, elimina toate pietrele. Când iarba încolțite un strat gros și a ajuns la o înălțime de 8-10 cm, l-am tăiat, lăsând aproximativ 5 cm.

De-a lungul verii, la fiecare două săptămâni (uneori două - în funcție de intensitatea de creștere) cosite mașină de tuns iarbă. Mai repede decât toate buruienile cresc măcriș - lung rădăcina lui puternica a trebuit sa stramute literalmente.

În mijlocul verii au dispărut goutweed omniprezente, în imposibilitatea de a rezista la presiunea de tuns iarba și creștere scăzută. Dintre acestea, ne-a placut mai ales trifoi alb cu un frunziș verde strălucitor.

Mai târziu, am aflat că el este considerat unul dintre cele mai grave buruieni gazon culturale. L-am încurajat să se răspândească, ceea ce face patch-uri mici de trifoi în locurile în care iarba măcriș și pătlagină mare, poreclit Clover - „donator nostru“.

Video: Test Drive Lawn NEXT. substituirea importurilor

7379659261080848570b4e486defe

Câțiva ani au trecut, și suntem convinși că iarba sălbatică are multe avantaje față de orice alt: nu îngheață, nu vyprevayut nici o rezistență la strivindu deși am mers în nemu- nu este necesar pentru a fertiliza, el „se hrănește“ el însuși iarba tăiată fin, pe care noi nu curăță după strizhki- nu trebuie să trageți în sus buruienile - el a buruienilor.

Si cel mai important - am evitat muncă complexă și dificilă: pregătirea solului pentru plantarea de iarbă pentru gazon.

Mulți proprietari de scumpe de gazon de înaltă calitate într-un an sau fără tragere de inimă privit ca el se transformă treptat în categoria a doua clasă. Mai ales se întâmplă rapid, în cazul în care în zonele învecinate o mulțime de buruieni.

Deci, cred că: dacă să înceapă un gazon scump (de exemplu, un teren), fără a grădinar care a buruienilor pe tot parcursul verii. Poate face un sălbatic, puternic și nu mai puțin frumoasă?

Cum avem grija de gazon sălbatice

gazon noastre 15 ani. Acest lucru este suficient timp pentru a câștiga experiență să aibă grijă de el. A fost o mulțime de greșeli din care ne-am trage concluziile adecvate. Poate că cineva din grădinari, ei vin la îndemână.

Gazonul trebuie să fie planificate, astfel încât a fost convenabil să taie: căi ierboase între paturi de flori ar trebui să aibă o lățime de cel puțin un metru sau muta peste ele cu mașina de tuns iarbă nu este ușor și dificil.

ec22ab1c25e04b21cd746ced9ba35d54570b4e488806f

Video: GAZON in toamna

Dis de primăvară trebuie să fie tăiate de la sol toate denivelările, gropi umple, elimina pietre, bastoane, oase.



Înălțimea de gazon noastre sălbatice după cosire -. 5 cm mai jos, reducerea nu poate fi la fel de suprafață sălbatică de sol de gazon nu este foarte buna, iar cuțitul poate obține de bizon, care ar reduce, împreună cu iarba. De îndată ce iarba de pe gazon creste inapoi la 8-10 cm, lăstuni din nou.

Noneredkozatyazhnyedozhdinepozvolyayutrabotatelektricheskoygazonokosilkoy și crește iarba.

Acest reziduu de iarbă uscată, acumulate pe parcursul multor ani, pe suprafața gazonului. Sau Swifts cu (cutie colectoare) buncăr.

Grass în apropierea casei, iar în locurile în care mai merg, lăstuni, pune pe un rezervor de masina de tuns iarba, în caz contrar butașii iarba stick la tălpi.

Marginile in apropiere de paturi de flori și de plantare a fost tăiat confortabil, gazonul are nevoie de un pic de creștere deasupra nivelului solului în cazul în care sunt plantate plantele. În plus, între gazon și plantații trebuie să aibă „ROW“ - bordură.

Experiența noastră a arătat că cea mai de succes și frumos - o fâșie îngustă de teren (8-10 cm), fără aterizări. Numai în acest caz, masina de tuns iarba taie iarba frumos pe marginea gazonului, și nu este necesar, după ce mașina tăiați manual foarfece speciale.
gazon_44570b4e48942bf

După cosit muchia trebuie tăiat cu o bază dreaptă cazma ascuțită. Ne-am adaptat la lopata Sapper: rectificata baza sa într-o linie dreaptă și a pus apoi pe o lunga copăcel de brad lumina.

Uneori este necesar pentru a repara ( „repara“) de gazon. Am folosit pentru a tăia un pătrat de un petic curat de gazon, unde iarba este deosebit de gros (de exemplu, trifoi alb): locul goale umplut cu compost, un bun de apă vărsat, introdus în patch-uri - și va crește rapid trifoi tenace.

Acum cumpăra semințe de iarbă luncă, gazon care face rezistente la călcat în picioare, secetă și îngheț.

Uneori, „colecta“ semințele lor: zona de gazon mici nu tunde toată vara. Ca rezultat, printre smarald luncă gazon verde apare intermitent raznotravya- Bluebells albastru prerie si muscata sălbatice, cercei de argint, brize sau slezok lui Dumnezeu, strălucitoare flori maro câmp Luzula - fără imagini Este imbucurator pentru ochi și suflet ... albine.

Forma și amplasarea a luncii schimba anual. El este pătrat, unele rotunde, și, uneori, ne închide copac de Crăciun pufos în ea.

Ultima Swifts timp de gazon în toamna târziu, după frunze și îndepărtați toate frunzele sunt în formă de evantai grebla, în același timp, „vzbadrivaya“ simțit strat de gazon.

În grădina sa, nu folosim îngrășăminte și erbicide chimice: mai bine că recolta va fi un pic mai mici și paturi și un teren sălbatic apare o dată o buruiană, dar fără frică în păsări grădina noastră cuib, și în bine - apă curată și gustoase.

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit

ProSadGuru.com
Casă Grădinărit Flori Plante Îngrijire Desen Animale Piese rețete Foto și video Miscelaneu