Primele păpădia - nu pentru frumusete!

Video: Mașa și Ursul toate serii consecutive fara oprire 1-50

Ne răspândește deja soare păpădii galben florile sale primul. Cu toate acestea, datorită faptului că această căldură nu era acolo, ei au Stubby tulpini în iarbă înaltă (și, ca atare, a reușit să vymahal?) Ei nu sunt foarte vizibile. Îmi plac foarte mult, mereu am lăsa câteva tufișuri în jurul grădină alpin, când florile se ofilesc, le voi rupe, nu permite să formeze semințe și tufele mele sunt acoperite cu o varietate de culori, cu un arc foarte devreme pentru a cădea târziu!




Dar am vrut să scrie nu numai despre asta. Cred că aproape toate grădinari într-un grad sau altul, sunt adepții unui mod sănătos de viață, acest lucru se aplică și la metode de tratament. Deci: toată viața mea, încă din primele amintiri din copilărie timpurie de rece meu au fost tratate cu tinctura de păpădie. A fost unul dintre cei care infloresc mai întâi. Tusea frecat piept și spate, mutați picioarele și, de asemenea, frecat în picioare sunt licoarea. Bunica (Îmi amintesc bine!), Exacerbarea artritei salvează numai frecarea acestui tinctura. Istoria acestei tinctură miraculoase cunoscute tuturor celor din familia noastră. În timpul războiului, străbunica mea, ea a fost atunci în vârstă de 36 de ani, o (stră-bunicul a fost în partea din față), cu 6 copii în brațe era în ocupație. Desigur, cu privire la orice medicamente și de vorbire nu a putut fi. Și acum, ei mai mic, (la acel moment, tot ce a avut 8 copii), fiica sa îmbolnăvit. Nu știu cine și cât de determinat ea a avut tuse convulsivă, dar copilul cura de ani, nu a putut - tușea, icni, albastru inchis ... străbunica crezut deja că va muri. Apoi, un vecin în vârstă a avut milă - a adus într-o mică tinctura puzyrechki de păpădie. Trei zile a fost suficient ca copilul recuperat. Asta e povestea. Nu știu dacă tinctura de adevăr are puterea de vindecare miraculoase, sau este credința noastră ajută familia să scape de tot felul de boli cu ea. Dar rezultatul este evident: în spital doar femeile au fost membri ai familiei noastre mari atunci când se produce copii născuți. Fetele mele - 4 si 6 ani, nu știu ce o febră, tuse și secreții nazale. Cum de a face o tinctura? Da, mai ușor de nicăieri! Ia un borcan, umple-l cu muguri de păpădie (doar le strânge) și umple cu vodca borul. În cazul în care există frecarea de alcool - chiar mai bine! Două săptămâni și tinctura este gata. Depozitați într-un loc întunecos și rece. Pentru uz extern numai!)) Durata de viață este de lucru nu se limitează la))) Cred că fiecare familie are propria reteta de plante de grădină populară, testul timpului!
Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit

ProSadGuru.com
Casă Grădinărit Flori Plante Îngrijire Desen Animale Piese rețete Foto și video Miscelaneu