Gardens din Anglia: un interviu cu John Brooks

Gardens din Anglia: un interviu cu John BrooksJohn Brooks a fost și rămâne cel mai faimos designer de gradina pentru grădinari ruși străini. Serghei Kalyakin sa întâlnit cu celebrul autor al bestseller-uri pe design de grădină în propria grădină.

- Dle Brooks, ați creat multe grădini frumoase. Care este secretul succesului?

- Combinația triplă. Am trece de la dorințele, locație grădina clientului și structura existentă. Eu spun întotdeauna clienților mei că există modalități corecte și greșite de a face o grădină. Și arată opțiunea corectă. Dacă este prea scump, în loc să netezească pietriș, eu fac, dar în loc de pereți de cărămidă - beton. Dar designul va rămâne același. Nu este în mod necesar în toate lucrările dintr-o dată, le puteți rupe în jos timp de câțiva ani. Oamenii nu ar trebui să uite că pentru a face grădină - e scump. În general, necesitatea de a lucra împreună cu clientul, nu clientul, încercând să-și îndeplinească dorințele sale și să rămână în armonie cu condițiile locale și de arhitectură.

Video: gradinita privata Poznyaki - suvenir ucrainean, grădină privată cu chineză și engleză

- Design-ul este foarte colorat compoziții, de exemplu, o combinație de albastru și violet cu lamaie. Pentru Anglia este destul de neconventional ...

- Îmi place luminoase, culori vibrante: lamaie, galben, albastru. În general, culoarea - nu cel mai important lucru pentru mine. Vopsele se schimbă, dar arta de gradina, care este în mod constant cu noi - modeleaza si siluete.

- Grădinile, pe care le faci, nu-și pierde forma?

- Dacă aranja ziduri, scări, terase, ei vor avea la fel de mult și casa. Aterizare sunt mai puțin durabile, dar am folosi pentru a proiecta mai multe arbuști decât plante perene. clienții au avut tendința de multe ori cu atenție, plantat ei înșiși florile, eu sunt mai interesat de aterizare structurală.

Video: engleză cu Victor, un vorbitor nativ. gradinita privata "dezvoltare"

- Sustinatorii de stil natural, dimpotrivă, este folosit în principal plante perene, mai degrabă decât arbuști ...

Video: limba engleză în grădiniță (Navoi)

- grădină naturală este acum în vogă. Desigur, un climat continental, cu veri fierbinți și uscate și ierni perene cu zăpadă este destul de rău pentru efectul de două-trei luni. Dar climat umed și vânt din Anglia, toate aceste plante devin rapid plat, umed și se destrame. Vezi cum arată acum un câmp de porumb ... Toate plantele au locul lor.

- Crezi că există o modă în grădinărit?

- Nu sunt o moda. Gradinarit este mai fundamentală. Materiale naturale - lemn, pământ, piatră - va fi pentru totdeauna, și depinde de proiectantul cum să le aplice în moduri noi. Dar când aceste grădini, cum ar fi a mea, încep să decora oglinzile în cadru din oțel inoxidabil, se pare fără gust, iar doi ani mai târziu, și nu la modă. Aceste modele sunt adecvate în grădina de pe acoperiș în centrul orașului. Dar nu poți fi prea șocante în provincie, în cazul în care spațiul este mai mare. lucrurile la modă sunt mai bune pentru Chelsea Flower Show. Aceasta, cu toate acestea, are foarte puțin de a face cu grădinărit și design pentru omul comun.

Video: engleză pentru copii (grădină privată Junior)

- Ai participat la spectacolul de flori în 70-80 de ani, și nu doar câștigătoare. Există o diferență între Chelsea și prezent?

- Juriul emisiunii este încă ședinței mulți crescători de plante vechi, ei vin în toate comisiile și este teribil. Royal Horticultural Society (RHS), cu greu contribuie la promovarea design de gradina. Dar este acum o forță independentă. Pentru că fără Gardens Chelsea ar deveni nimic: ele oferă o emisiune TV și relații publice. Desigur, grădinile au devenit mai mari și mai bine, dar, din păcate, acestea se bazează - de afaceri, dorința de a intra în centrul camerei. Nu are nimic de-a face cu spectacolul de flori. Și ... designerii încearcă să fie diferite, dar foarte puțini oameni obține - să se distingă de dragul
diferențele în aceleași zone, fără mediul propriu-zis este foarte dificil.

- Ai spus odată că acum vedeți în grădină numai erorile ...

- Da, oamenii fac greșeli și să le văd. Sau nu am fost la acea vârstă. Și chiar și atunci când conduc vizitatorii la grădina ta, eu uneori cred: Oh, Doamne, groaza de acolo!

- În grădinile sculptura sunt întotdeauna frumos înscris într-un cerc. Cum o faci?



- Vă mulțumesc. Acesta este al meu - pentru a prinde proporțiile corecte ... cred că este motivul pentru care oamenii vin la mine. Încerc să-l fac și simplu, așa cum se spune, în frunte. Este dificil de a găsi o sculptură bună grădină. O mulțime de lucruri, dar totul e gunoi. Cea mai frecventă greșeală - discrepanței de sculpturi și grădină.

- Sunteți un expert recunoscut pe grădini islamice. Nu au o perspectivă în Europa?

- Islamul a primit o publicitate negativă din cauza evenimentelor din New York și Londra. Dar oamenii sunt tot mai interesați în aceste grădini, cred că le place simplitatea și formalitate lor. grădini private sunt adesea alungite și dreptunghiulare aspect, islamice este ușor pentru a se potrivi în ele. Și acum este ca stimuleaza interesul și încălzirea globală. Oamenii încep să combine designul islamic cu umplutură italiană: chiparoși, măslini și citrice. Ce este foarte greu de făcut - o grădină japoneză reală, poate doar japoneză.

- Cărțile dvs. sunt foarte populare în Rusia, ați efectuat cursuri de master la Moscova și Sankt Petersburg. Unde vedeți diferența dintre grădinărit în Rusia și Anglia?

- Oh, Doamne, eu pot scrie o altă carte despre nimic! Diferența nu este în primul rând în climatul, nu în grădini, și în cultura. Poate cuvintele mele vor suna dur, dar este adevărat: nici o cultură horticole în Rusia. În Anglia, oricine, chiar dacă nu știe nimic de mult despre grădini, pare oarecum legate de grădinărit. O cultură comună de legume continentală, spun ei, terenuri parcele, este diferită de o grădină de flori. Cred că doar te duci departe cultural de aceste grădini de legume și să încerce să devină un modern de europeni, dar nu funcționează întotdeauna. Pentru că încă nu au intrat așa. Destul de amuzant în timp ce în vacanță alerga prin grădini limba engleză, și apoi cred: Oh, arata mult mai bine decât mine, să-mi fac la fel ...

În clasele mele de masterat în Rusia, nouăzeci la sută din public a fost de sex feminin, nu înțeleg de ce. Ei ar grădinari mai degrabă amatori, pentru ei este un hobby. Ei au fost mai moi și mai elegant din St Petersburg. La Moscova, ei ... um ... ca am fost la Londra ...

- Mai agresiv, ocupat?

- Da, exact. Am vrut să spun: Relaxați-vă un pic! Am o experiență foarte interesantă. Am lucrat peste tot în lume, și unul din acele lucruri pe care am bucura - o expresie a diferenței în contextul cultural în design de grădină.

- Avem acum un boom gradina nu este dificil de a găsi cele mai noi soiuri de plante. Și mulți sunt în căutarea și cumpărarea, creând o grădină de colectare. Putem vorbi despre acest design de gradina?

- În fiecare dimineață, când te trezești, luați o decizie de design: ceea ce porti. Nu trageți pe hainele si toate decoratiunile pe care le au. Du-te la supermarket, să ia o plimbare pe un cal, du-te la teatru în seara - toate pentru tinuta ta. Și planta trebuie să îndeplinească, de asemenea, obiectivele de proiectare.

Înțeleg de ce se întâmplă acest lucru: Oh, eu o vreau, îmi place! Tot ce pot sfătui - nu cumpara plante la un moment dat. Cumpără trei sau patru exemplare. Este de înțeles că doriți să aveți totul, dar treptat te invata sa te controlezi. Cred că toate încep cu erori. Este minunat de a învăța din greșeli. Deci, înainte de a alerga afară de cumpărături, trebuie doar să se uite înapoi și cred că cresc în jurul tău, niște flori sălbatice, copaci și arbuști. Desigur, știu că lista este foarte limitată în Rusia. Dar este limitat pentru un motiv. Clima, cultivarea culturilor horticole ... Și tu încerci să ghiftui la fel de mult material străin!

- Multe plante cresc climat mai temperat și în banda de mijloc.

- Atunci trebuie să fii mai atent. Bananele sunt bine fructe urs în Marea Britanie - dar ele sunt în grădina mea de la locul ei vor arata este doar ridicol! Asta este ceea ce lipsește parte: proiectare ochi, care se vor analiza solului, și a dat hrană pentru gândire.

- Ați dori să vină din nou în Rusia?

- Dacă sunt invitat - desigur.

Interviu luat în 2008.

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit

ProSadGuru.com
Casă Grădinărit Flori Plante Îngrijire Desen Animale Piese rețete Foto și video Miscelaneu