Dutch Gardens: un interviu cu Pete Rudolf

Video: Piet Boon: Sunt de lucru

Pete Garden RudolfDe-a lungul ultimilor treizeci de ani, designer de peisaj olandez Piet Rudolf surprins în mod repetat de naturale sale grădini capodopere și Europa, și cele două Americi. Scrisul de mână este atât de caracteristic al autorului, că printre fanii ekosadov, un nou trend - udolfiantsy.

- Dl Rudolf, care, dacă nu se poate explica ce o grădină naturală ...

- Urmărirea de proiectare, eu nu încerc să creeze natura, dar doresc să transmită un sentiment de spontaneitate și frumusețea ei. Se obișnuiască cu pajiștile de primăvară. Ei insufla un sentiment de încântare pe care vreau să o aducă acasă. Dar ele nu pot fi copiate. Sistemul natural este diferit de cel în grădina dumneavoastră: este susținută de toți locuitorii săi.

Știi ce o grădină tradițională englezească. El este plin de dogmă și în fiecare zi, vă arată ce să faci: elimina florile estompate, fertiliza gazon, tăiați trandafirul, cravată tulpinile, dezgropa becuri ... El nu învață pe oameni să privească. În cazul în care planta încă arată bine, de ce-l taie? De ce elimina florile ofilite, în cazul în care atunci va fi tulpini frumos? Garden - aceasta nu este o expoziție de plante. Engleză gradina nu are nimic de-a face cu mediul înconjurător, este nevoie de o mulțime de apă. Încerc să creeze grădini care nu necesită îngrijire specială, în cazul în care planta ar trebui să se simtă bine despre ei înșiși, fără udare frecvente. Și vreau ca oamenii să vadă: obține imaginea estetică, gândire asupra mediului înconjurător, nu este atât de dificil.

- Cum ai ajuns la această abordare?

- Îmi place spontaneitatea în grădină, și de la început mă gândeam cum să-l atingă. După ce sa mutat în 1982 în Hummel am pus pepinieră perene și a început să experimenteze. plante selectate care creează mizerie frumos și nu au permis auto-seed. Ei nu au lega cele mai multe dintre plantele care se încadrează în afară, dar încă arata bine. Am căutat cu sârguință și selectate tipuri dolgotsvetuschie și au început să afișeze soiuri îmbunătățite. Apoi, am inclus în planul de mixborders ierburi ornamentale. În primul rând, un pic, și apoi m-am gândit, de ce nu invers. Și mixbordere creat din plante, cu o pata de culoare. Ideea de paturi de flori complet schimbat, dar funcționează.

După 15 ani de experimentare, grădina a fost produce un efect complet diferit: nu mai sunt trandafiri folosite, a refuzat plantele care trebuie să fie legat, a plecat stins. Încercați să păstrați gradina ta arata bine tot sezonul. Dacă ați făcut alegerea corectă, vă veți bucura de frumoase capete de semințe de plante sau re-floare.

- Deci nu sunt vânate doar pentru plante, dar, de asemenea, implicat în auto-selecție?

- Da, am călătorit mult pentru fosta Iugoslavie, și America de Nord. plante din America de Nord nu au fost în vogă la începutul anilor optzeci. Nicăieri, chiar și în Anglia, a existat stevia, am reușit să le găsim numai în Germania. Am umplut gradina complet noi tipuri - înainte ca, de exemplu, nimeni nu a luat Burnet ca plantă ornamentală.

Apoi am devenit interesat de reproducție Monarda, brumărele, sidaltsey, salvie, muscata, Astrantia. În total am aproximativ șaptezeci de soiuri. Dar, în ultimii zece ani, am fost concentrat mai mult pe design.

- Pe de o parte, tu cu toate plantele mele de dragoste inima, pe de altă parte - face grădini. Cine esti tu - proiectantul sau ameliorator?

- Sunt un designer care iubește plantele. Când creați o grădină, nu puteți începe din gama. În primul rând aveți nevoie pentru a găsi ideea de grădină, pentru a determina tema fiecărui fragment. Apoi, culoarea, desigur. Garden face formă și culoare necesare pentru exprimare. Credem că la culoare, dar pentru a crea un formular.

Video: dragul Don-Don ... joacă pentru copii lui

- Ai clasifica toate plante perene inflorescențe în formă: plat, Spike-cum ar fi, sferică, semisferică ...

- Pentru a face pe oameni mai conștienți de rolul de formă. Aceasta ajută să combine plante în sistem, care în mintea mea: în Orizontal și vertical, lacunele tranziții. Acesta este modul meu de gândire. Desigur, culoarea este de asemenea important. Dar, dacă concepeți, trebuie mai întâi schița formă schițată.

Împart plantele, precum și pentru caracterul lor: modul în care acestea sunt stabile și de încredere, cum se comportă în grădină.

- Ai o culoare preferata?



- Cred că da - roșu, violet. Dar nu există nici o culoare, nu aș vrea să folosească. Nu-mi place, așa că este narcise galbene otrăvitoare. Îi urăsc. Eu am unul, vreau să-l sape.

- Peak floare in gradina ta este în august-septembrie. Cum se rezolva problema de primăvară decorative?

- Ne rezervăm toate plantele și să le taie la începutul lunii februarie. Apoi floare șofran, ghiocei, spanz. În parcurile publice am pus o mulțime de
bulbi timpurie-înflorire.

- Ai câștigat Chelsea-2000. Cum te simți în legătură cu această expoziție grădini, care sunt făcute special pentru ea?

- Eu o văd ca o expoziție, mai degrabă decât ca o realitate. Chelsea - este de marketing. Și dacă vizitatorii cred: Oh, combinația perfectă, trebuie să încercați să-l repete în grădina sa - ceea ce înseamnă că au ceva să se cunoască pe sine, să-și intensifice pe rake-ul, pentru a înțelege ce Chelsea. Mă duc aproape întotdeauna în afara ei. Îmi plac oamenii, mă întâlnesc mereu acolo cu prietenii. În general, este o industrie. Aș spune: nu-l cred, pur și simplu se bucure de ea.

- Hank Gerritsen, co-autor al unuia dintre cărțile dvs., a spus odată, frunza galbenă - aceasta este o greșeală ...

- Eu, în general, nu-mi plac plantele pestriță. De exemplu, o astfel de variegatsiyu ușor ca un muscata `Samobor`, lui Brunner `Jack Frost`, pot fi utilizate. Dar pentru a pune planta numai pentru că avea frunze pestriț - prostii. Colecția de plante pestriț, în opinia mea, este fără gust. Cu toate acestea, un colector și nu este necesar să fie un designer. Deși colecția poate fi interesant și să păstreze restul grădinii. La urma urmei, chiar și arhitecți bine-cunoscute nu sunt numai la domiciliu uitam.

- Cât timp au creat o grădină în Hummel?

- Am schimbat deja de mai multe ori. Acum a făcut 3 ani în urmă. Să-l lase în acest fel timp de 7-8 ani.

- Este posibil să fi întâlnit aici vizitatorii ruși?

- să se întâlnească și să vorbească cu ei. plante de dragoste din Rusia, interesate de idei de design. Foarte interesant și serios, ei par să vrea să se strecoare rapid între experiență și să sară imediat în centrul lumii horticole, la care ceilalți primesc timp de douăzeci de ani. Îmi doresc cititorii dvs. să se bucure de grădinărit. Acest proces de învățare, o grădină frumoasă nu va crea într-o singură zi. Îmi plac oamenii care studiază din greu și nu se tem de noi. Când am văzut pentru prima dată în mixborders limba engleză, am trecut prin ea cu mintea, el a vrut să facă ceva de genul asta. A fost nevoie de câțiva ani, până când am dat seama că nu aveau nimic de-a face cu combinații bune.

Ce fac chiar acum, așa că în mod individual, personal, cred că, eu nu pot preda. Acest lucru poate inspira numai. Inspiră-învățare. Nu poți spune copie. Doar face ceva pentru tine. Noi toți vrem să fie inspirat de muzica, pictura, altceva. Dar, de fapt, avem de a crea propriile lor opere. Dacă spui, îmi place Mozart - să încerce să ajungă la înălțimi sale.

Adresa Garden și Nursery: Broekstraat 17, 6999 DE Hummelo, Olanda. oudolf.com

Deschis de la 8/un-10/treizeci 10-16.

Interviu luat în 2008.

Fotografii folosit grădină privată Pete Rudolf și engleză grădină Pensthorpe (design Pete Rudolf).

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit

ProSadGuru.com
Casă Grădinărit Flori Plante Îngrijire Desen Animale Piese rețete Foto și video Miscelaneu