John Brooks

Video: John Brooks vs Paraguay Toate Touches SUA Fotbal Suflet | HD

John Brooks
Astăzi, la începutul secolului 21, noi adoptăm o poziție din ce în ce că nu suntem superiori naturii, și forțând un plan pe el, dar că suntem o parte din ea și sunt din ce în ce mai mult și mai sensibile la ea. „Astăzi, la începutul secolului 21, avem mai multe și mai vin la realizarea că nu excludem asupra naturii, nu se ridice deasupra ei, iar noi - o parte din natură, și trebuie să fim mai receptivi, sensibili la ea.“

John Brooks

Vreau să spun despre contemporanii noștri, englezul cunoscuți maeștrii design peisagistic John Brooks (John Brookes).

biografiile sale din perioada de „lume-celebru“ știm un pic:

Născut în 1933 în zonele rurale. Mama lui era o florărie. După cum Brooks însuși recunoaște, primele sale experimente pe plantarea-l pe o zonă din apropierea casei în care am crescut. Mai târziu, el a studiat design peisagistic la Colegiul, Universitatea din Londra, și apoi, în 1954, a lucrat ca ucenic in departamentul de parc Nottingham Corporation (Nottingham Departamentul Corporation Parks). Dezvoltarea lui ca un designer de peisaj a contribuit la activitatea cea mai mare landshaftnitsami secolului 20 Sylvia Crowe (Sylvia Crowe) si Brenda Colvin (Brenda Colvin).

grădină Denmans

În 2004 a devenit membru al Ordinului Imperiului Britanic (MBE), și în același an a câștigat un premiu din partea Asociatiei Americane de peisagiști profesionale.

A câștigat această recunoaștere de către John Brooks nu numai pentru proiectele sale interesante (peste 1200 la nivel mondial), grădina de renume mondial Denmans (Denmans Lane, Fontwell, West Sussex, Anglia, BN18 0SU, https://denmans-garden.co.uk/) - proprietate și o expoziție unică și de testare la sol de Master, dar, de asemenea, un număr enorm de cărți publicate. Astfel, landshaftnikov Biblia a fost publicarea „Garden Design“.

În plus, John Brooks, un lector la Royal Botanical Gardens Kew Gardens, desfășoară cursuri de master în Europa, Statele Unite ale Americii, Canada, Australia, Japonia, Noua Zeelandă. Popularitatea lor este atât de mare încât aceste cursuri atrage studenți și cultivatorii de amatori din întreaga lume.

Ce este atât de idei atractive John Brooks? Pentru a-l găsi, poți „vedea“ el în Denmans grădină. Care acoperă o suprafață de aproximativ patru acri, această grădină este deținut de Sir John Brooks - cunoscut si respectat de designer în Anglia, pe care contemporanii numit un clasic în domeniul artei peisajului.

grădină Denmans

Până în prezent, grădina Denmans - un exemplu de munca de studio cu forma, culoarea si textura, precum și o demonstrație vie a folosirii iscusite a florei locale, culturi rezistente la secetă și plante mediteraneene. Noțiuni de bază pentru acest tip de un centru experimental de creativitate horticole, în cazul în care fiecare piesă - rodul imaginației și rezultatul de a atinge mâinile comandantului cunoscut - face posibil de a învăța o mulțime de idei luminoase, care este posibil să se aplice, deplasându-le chiar și pe suprafețe foarte mici și localizate.

Un fapt interesant este faptul că elevii britanici cu privire la un exemplu de a studia această grădină specială (pe baza programului aprobat oficial) obține prima bucatica de horticulturii, ca atare, precum și o varietate de stiluri și principiile de bază ale design peisagistic.

Video: Book: aventura de afaceri. 12 povesti clasice de pe Wall Street: John Brooks

Aria sa de intrare acoperă o suprafață adăpostite odată curtea fermei aici. În plus față de plantele native au fost plantate aici și vvezonnye, dar ele sunt aranjate astfel încât să crească în sălbăticie. Acest lucru creează armonie cu această porțiune de grădină. Aici veți găsi o pasăre foarte frumoasă sculptură (pui și gâște), pește de argint fâlfâind și de odihnă senină în iarbă băiat. Brooks consideră că grădina este mult ca o carte împărțită în capitole și secțiuni. Cei care, la rândul lor, constau din propunerile la sfârșitul care este, uneori, pune un semn de exclamare. Asta este sculptura. Este important doar să nu exagerați. În cazul în care grădina de sculptură devine mult, acesta trebuie să fie mascate printre plantele, astfel încât părea că un accident pus în scenă.

Denmans extrem de eco-friendly grădină, naturale. John Brooks - un patriot adevărat engleză rural. El spune: „Abordarea mea de grădinărit este de a alege plante care iubesc condițiile predominante. Am aproape niciodată să le fertiliza. "

Aici nu se va întâlni pavilioane și grădini rock, înflorite luxuriant paturi de flori și alte elemente, s-ar părea destul de necesar pentru grădina modernă.



În colțurile sale cele mai ascunse, probabil, să cazi pe cioturi vechi napadite de buruieni cu ciuperci, rupturi uscate și trunchiuri. Acesta nu este un accident. În primul rând, ele dau o notă specială de neglijare a grădinii, iar în al doilea rând - este refugiul anumitor specii de gândaci și alte insecte, a căror prezență este o grădină în beneficiul.

grădină Denmans

John Brooks crede că publicul Denmans de vizitare, au nevoie de culoare. Din martie până în octombrie, această sarcină este realizată prin anuale luminoase și paleta diversă de frunziș. Brooks iubește culori stridente abundență în zonele însorite și consideră că structura de grădină este creat mai presus de toate arbuști. De aceea, cu siguranta vei vedea aici o revoltă de plante cu frunze pestriț, gri, lămâie și pălării violet arbuști, fântâni de iarbă într-o mizerie frumos de culoare și forme, creând un efect de asomare, precum și grupuri violet de Wisteria și viță de vie care gard cu fir de perete, dantelă de zăpadă înflorit merii și culori deschise flori de umbră pe un fundal de pietriș de dumping.

Dar câteva cuvinte de master, fără o interpretare liberă a intermediarilor:
- Faima la nivel mondial a început cu o grădină Denmans. Și în cazul în care locul de muncă a început în grădină, la timp designerul ignorant John Brooks?

- Pentru aceasta trebuie să ne întoarcem la 1980, până în momentul Denmansu era deja în vârstă de 40 de ani. Și cred că totul a început cu faptul că am iubit această grădină. De obicei, toată lumea se întreabă în cazul în care partea mea din grădină, în cazul în care activitatea proprietarului anterior. Unii amintesc doamna Joyce Robertson. dar nu am schimbat nimic fundamental în grădină, practic am avut de a face de plantare. Am folosit structura deja existentă și pur și simplu adaptate la propriile sale idei. Acum, eu nu fac grădina în sine: pentru mine 70, și probleme de spate nu-mi da posibilitatea de a lucra pentru tine. Am un grădinar, fac doar o mică parte a lucrării.

- Ce te explici fenomenul care Denmans a câștigat o astfel de mare popularitate și este listat în top zece cele mai bune grădini în engleză?

- Denmans este în loc și în propriul timp. Această așa-numita grădină în stil cabana - stilul este foarte moale, stilul în care lucrez în mod tradițional. Se creează condițiile pentru contemplare plantelor pacificat, permițându-vă să se bucure de frumusetea. Nu încerc să rămânem la orice alte stiluri și de a face tot felul lor.

- Sunteți impresionat de stilul natural al grădinii?

- Aceasta este direcția în care se mișcă designul modern peisaj. Suntem interesați în conservarea formelor naturale de plante. La început grădina mea naturală a fost doar o colecție de plante - a fost un fel de abordare culturală, asta e întreaga idee. Dar, opinia generală a experților de astăzi este că, dacă o grădină prevăzută într-un loc adecvat, și tu ești în ea folosind plante native care se potrivesc aceste condiții, sunt mult mai puțin trebuie să aibă grijă de el. O grădină de întreținere, după cum știm, este o mare problemă, pentru că oamenii nu au posibilitatea de a petrece timpul pe ea. Despre plante native, cei care sunt obișnuiți să trăiască aici, însăși natura are grija de - păsări și insecte. Cu plantele pe care le aduc în grădina ta pe cealaltă parte a globului, acest lucru nu se va întâmpla! Și, la fel cu solul: crearea unei grădini naturale, luați scena sub forma a ceea ce este - o lucrare slabă și uscată sau gras, și umed, și fără a schimba nimic, cu ea. Acesta este cazul în Denmanse. Acest lucru este foarte important, este necesar să se înțeleagă și să învețe să-l folosească.

grădină Denmans

- Ceea ce, în opinia dumneavoastră, perspectivele de dezvoltare a design peisagistic?

- După cum am menționat deja, acesta va fi asociat cu dezvoltarea de idei de grădină naturale. Oamenii devin din ce în ce mai dornici să vadă în grădina de o bucată de pustiu locuite de animale sălbatice. Știi că noi trăim în vulpi urbane mai mult decât în ​​oraș? Deoarece țara prea multă influență a factorilor antropici nocivi, care nu permit șoareci supraviețuitori, șobolani și alte animale mici, care se hrănesc vulpi. Și punctul de a crea o nouă grădină eu pot vedea este de a sprijini faunei sălbatice, inclusiv circulația naturală. Unele dintre grădini din Anglia sunt uriașe în dimensiune. Iar proprietarii sunt foarte interesați de faptul că păsările au trăit în aceste grădini, rezultă că acestea sunt interesați, la gradina cu plante indigene care susțin fauna locală decât frontierele cu flori continue sau conifere exotice

- Și trebuie să se ridice în picioare pentru ideile lor la client?

- Nu. Dacă primiți o taxă de la client, trebuie să respecți cerințele. Când au venit la mine cu o cerere de a face o grădină, l-au referă la mine, ei știu ce și cum fac eu, pentru că am văzut grădina mea și a citit cartea mea. Și dacă în cele din urmă ei nu le place munca mea, atunci singurul motiv este că nu am fost în stare să înțeleagă ceea ce au nevoie. Încercăm să rezolve toate problemele litigioase la nivelul planului, iar în cazul în care nu ajută, la sfârșitul zilei, am parte cu astfel de clienți. Uneori, trebuie să spun la revedere de la clienții care pur și simplu nu-mi plac, și eu văd că în nici un caz nu va lucra cu ei. Dar cel mai adesea îmi place să lucrez cu clienții lor. Nu încerc niciodată să impună opinia lor - proiectantul nu există pentru acest lucru. Dar dacă clienții nu să-mi explice în detaliu ceea ce doresc de la mine, mi-ar fi foarte greu să le dai. Și este extrem de important prima reuniune. Dacă ea spune că vrea o mare de flori, și el spune că vrea să gradina, care în sine și, în plus, va crește liber, vă timp pentru a răspunde astfel: Îmi pare rău, la revedere. Am nevoie de venituri.

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit

ProSadGuru.com
Casă Grădinărit Flori Plante Îngrijire Desen Animale Piese rețete Foto și video Miscelaneu