Gardens din Anglia: Colectia gazdă

Engleză Garden iunie Colley și John Baker, colecția gazdă. gradina din fata.În fiecare grădină, chiar și cel mai mic, este loc pentru două sau trei gazdă, care decora perfect grădină de flori sau un patio din față, ia în considerare iunie Colley și John Baker, proprietarii de o grădină frumoasă în Hampshire.

Video: Gradina Leonardsli una dintre cele mai bune colecții de rododendroni și azalee din lume

- iunie, unde a făcut dragostea ta pentru gazde?

- Cu gazde ondulator (Undulata Hosta), Am cumpărat în 1995 la un târg horticole din mediul rural. Ea a devenit foarte bine să crească, iar apoi m-am atras atenția asupra celuilalt. scaun găzduiește Siebold (H. sieboldiana) elegans și Williams frances. Atunci John și am intrat în diferite societăți, a început participarea la congrese în Statele Unite, în cazul în care a studiat utilizarea gazdă în proiectarea peisajului. Dragostea sa născut la frunzele în copilărie, și înconjurat de păduri tropicale din Filipine, patria mea, unde am studiat botanica. Frunze gazde sunt foarte diverse în formă, culoare și textură, dar îmi place și de flori, în special parfumat, cum ar fi gazde Plantaginaceae (H. plantaginea), pentru că eu sunt un expert în compania parfum franțuzesc. Am în colecția mea pentru aproximativ 100 de gazdă, cu flori parfumate.

Garden iunie Colley și John Baker. gazdă de colectare

Garden iunie Colley și John Baker. Galerie foto

- Fă preferințele tale cu John?

Video: BeautyFlora. 2chast Colecția gazdă

- Ele se schimbă de la an la an. Acum sunt deosebit de mândru de culoare verde închis strălucitor frunze gazde devon verde luxuriantă și vibrante vitraliu pentru frunzele sale largi de aur, cu o margine de culoare verde închis și flori de lavandă parfumate. John a lor favorite: Primul Frost (Albastru frunze cu asieta galben), o mare varietate de War Paint cu frunze cu margini ondulate­- și spectaculos, dar de scurtă durată model alb-crem, în centru. Și, mai presus de toate el iubește Îngerul păzitor pentru imens frunze sale de fum albastru-gri, cu un centru alb-verzui și forma strict expresivă a unui tufiș. Și amândoi iubim aceleași trei gazde minunate specimene gigant Sagae, care a crescut atât de mult în ghivece lor, fiecare se poate ridica doar trei.

Garden iunie Colley și John Baker. Colecția gazdă.

Video: grădinari British Gardens # 6

- Cum are gradina ta?

- Am cumpărat-o în 1998, înainte de a fi fost biroul doctorului. Aproape întreaga suprafață de 675 de metri pătrați, a servit ca un loc de parcare. Acum, casa noastră este numit Narra - în onoarea copac, simbolul național al Filipine.­- Acum grădina noastră­- aproximativ 1300 de soiuri diferite de gazdă, o colecție de 200 daylily, 250 dalie, multe Ariza, alstroemeria, hibrizi din Asia și orientale crini și alte rare&plante shy-. Primăvară înflorit copaci roz creț și violet clematis, în vara târzie a aprins roșu foc și galben Cannes. Și anul trecut, pentru prima dată, a înflorit gigant cardiocrinum.

Garden iunie Colley și John Baker. gazdă de colectare

- De-a lungul traseului pe care îl utilizați o tehnică foarte interesantă: design similar cu gradinile suspendate ale Babilonului!

- Da, am aranjat sute de nivel mic ochi gazdă în ghivece, agățat pe șine atașat la perete. Aici gazdele de a ajunge la melci si melci. În plus, spațiul de extindere a grădinii noastre și poate fi considerat aproape fiecare plantă.

Garden iunie Colley și John Baker. gazdă de colectare

- Ești atras doar plante mari? Avem o moda gazde in miniatura, multe dintre ele își pierd capul lor.



- Recent, am început, de asemenea, colectarea arabescuri, iar acum există aproximativ 200 de soiuri. Ele sunt plasate în ghivece sub formă de pagode, atârnat pe șine, a aterizat într-o grădină de flori amenajată. În gazde Urechile albastru mouse flori extraordinar de frumoase, și de acolo pentru mai multe soiuri noi de șoareci. În colecția noastră de acolo Zăpadă mouse-ul, Urechi Frosted mouse-ul, mouse-ul Dancing, șoarecele și pisica și Mighty mouse. Acestea și multe alte minunate Minia&soiuri timid-thürnen plasate în ghivece suspendate.

Garden iunie Colley și John Baker. gazdă de colectare

- Cum ai putut face o astfel de mare colectie de o mică zonă?

- Am împărțit grădina în zone. În partea de nord, atmosfera de Est, care a ajutat la crearea Fatsa japoneză și Ilex aquifolium Regina Silver, sub ele - un felinar japonez și fântână. Aici cresc ferigile și gazde albastre, ei iubesc umbra rare. Pe de cealaltă parte a casei - biblioteca noastra gazda. Balconul oferă vedere la grădina interioară, cu o cascadă și flux, aici cresc gazdele noastre gigantice și alte plante mari: Rogers, darmera, Podophyllum. leagăne pompa de flux de la piscina inferioară la cascadă, care constă din trei etape. La marginea creștere gazdă Creek blue Angel cu frunze și pedunculi numeroase albastru-verde, mare Cascada Niagara cu marginile ondulate și Dream Weaver cu un model clar alb-crem în centru. Fiecare dintre ei aproape zece ani, tufele de mai mult de un metru în diametru! varietate în creștere din apropiere Frosted Jade și o gazdă gigant, care necesită lumină Esențialul. Și japoneză nostru banane, ferigi de copac și palmieri Mă simt bine în umbra unui mare stejar, Coroana care atârnă deasupra apei grădina.

Garden iunie Colley și John Baker. gazdă de colectare

video: "Cântece de culoare Colectia Vol. 1" - Aflați mai multe culori, Teach Culori, Pat Toddler Prescolar Versuri pentru copii

- Pentru noile modele de călătorie vă inspiră?

- Da, de călătorie am adus o idee. grădină islamic cu o fântână dreptunghiulară și pergola, este singura parte din grădina noastră într-un stil normal. Acum câțiva ani am vizitat complexul arhitectural al Alhambra din Spania și a căzut în dragoste cu frumusețea solemnă a acestui loc. Intrarea în grădină este arcada noastră islamică de trandafiri și Clematis, prin care ajunge la o mică terasă. Acesta este un loc retras, unde ne putem relaxa, stând în foișor, ascultând susurul fântânii și se bucură de vedere pomi fructiferi, arbuști veșnic verzi și plantate în containere gazde.

Garden iunie Colley și John Baker. Colecția gazdă. grădină islamică.

- Cum se face că atât de mulți în gazdele de grădină, și, în același timp, ele sunt complet neatinse de melcii?

- In primavara, vom elimina cu atenție toate reziduurile de recolte de anul trecut, în care melcii si melci se pot ascunde și de rasă. pelete metaldehida maruntita înainte de regrowth gazdă. Când frunzele se deschid, am spray-le cu infuzie de usturoi. El face melci și melci să orienteze clar de frunze, așa cum enervant acoperă crustacee. Noi îngrășăminte Hrănirea gazdele cu acțiune de lungă, și spre sfârșitul verii - îngrășământ lichid pentru a stimula regenerarea de noi frunze și rădăcini în începutul toamnei. gazde puternice, cu frunze groase, cum ar fi Tokudama și Dragoste Pat, mai rezistente la melci si melci. Asta e tot grija.

Garden iunie Colley și John Baker. gazdă de colectare

- Ai multe planuri sau mai multe deja doresc să se bucure de a face?

- Într-o zi voi încerca să treacă unele dintre gazdă noastre preferate cu soiuri cu ondulate, pliate și foi de vafele. Între timp, vom colecta doar semințe de polenizare accidentală a gazdei, și avem niște răsaduri interesante în creștere. Putem spune că am creat o junglă pe o mică bucată de pământ, iar acum este o problemă - spațiul nu mai este!

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit

ProSadGuru.com
Casă Grădinărit Flori Plante Îngrijire Desen Animale Piese rețete Foto și video Miscelaneu