Facem o palisadă

Ridicat, suprapus compoziție densăCalea și de a închide set tufișuridecorative PolisadovDecorative și laconic PolisadovTerasa cu Polisadov decorativaPetunia în ghivece decorativePolisadov, jucării de decorareFranceză Palisada cuvânt (palissade) a intrat recent limba rusă, care nu are nevoie de traducere. Și recent, este din ce în ce găsește în combinație cu o casă engleză.

Casă cu o intrare separată și o grădină mică din față și un patio - o clădire tipică suburbii Londra - a devenit acum așezări cabana tramvai accesorii și multe. locuințe individuale cu toate facilitățile aproape de oraș și înconjurat de natură - suficient de democratică și frumos confortabil. diferența externă Cel mai important de vile individuale și case de țară - în loc de surdo ridicat gard deschis și primitor pat de flori în față.

Înregistrarea palisade într-unul din satele cabana in apropiere de Moscova, a fost implicat în designer de peisaj, profesor de BOU Inflorirea planeta Irina Saharov.

În acest sat tramvai toate case concepute într-un singur stil arhitectural. Am făcut din zece dintre ele, încercând să mențină stilul general și ținând cont de gusturile, dorințele și proprietarii de capacitate financiară. Și, deși spațiul din apropierea casei - de pe trotuar la partea din față a clădirii - de obicei foarte mică, ea creează prima impresie despre proprietarii casei. Aș spune că aceasta este o zonă de stare. Și, desigur, nu numai împodobește casa, ci și în afara, creează o stare de spirit tuturor celor care vine să viziteze, trăiască dimpotrivă, rateaza. Prin urmare, o palisadă ar trebui să fie un atractiv, bine îngrijit, moderat deschis. Dacă există spațiu suficient, atunci se poate rupe aici și o grădină mică, un banc sau alt mobilier de gradina pus.

În soare și la umbră

Teritoriu, ne-am stabilit în, acestea sunt în diferite condiții. Unele dintre acestea sunt situate pe partea însorită a străzii, cealaltă cele mai multe ori situată în umbră. În primul caz, alegerea de arbori, arbuști și plante perene de designer este destul de larg. Puteți utiliza, de asemenea, un număr foarte mare de anuale, de exemplu, soarele este bine citit erect galbenelele și zinnias. De plante perene - brumărele, Sedum proeminent, Catnip. Toate acestea sunt la înflorire a crea pete luminoase dense care nu sunt examinate în lumina.

Dar chiar dacă grădina este întotdeauna în umbră, acest lucru nu este un motiv pentru a fi supărat. Pentru a crea o grădină frumoasă, flori umbrite este foarte interesant. Plantele din grădină, care ar trebui să aibă o densitate mare și formă clară. Prin urmare, am plantat în umbră gazde, Astilbe, Rogers, Badal, Heuchera. Ei au frunze mari, cu linii caracteristice și o varietate de texturi.

Indiferent de iluminat atunci când aleg plante, am fost ghidați de frumusetea formelor lor și frunze decorative. Faptul că Bloom, indiferent de cât de frumos și magnific așa cum este, este de scurtă durată, și frunzele de diferite forme si culori sunt atractive pentru toate anotimpurile.

Pe un fundal verde

paturi de flori au nevoie de un fundal. Pereții casei dintr-un nou subsol caramida primul etaj, verandă rutier vecin - fondul rău pentru plante cu flori. Prin urmare, ori de câte ori a existat o posibilitate, am căutat să facă ecranul unui gard viu scăzută. Pentru zona de umbră, în opinia mea, acesta este cel mai potrivit Cotoneaster genial. Dimensiunile rugul nu sunt foarte mari, este ușor de a modela și constrânge în frontierele care sunt necesare. Într-o locație însorită alegere este mult mai largă aici poate crește Spiraea, măceșe, Dogwood. Ele sunt decorative pentru o lungă perioadă de timp și sunt ușor de tunsoare.

Grile și viță de vie



Grilles - un alt fond. In ciuda recursul lor vizual și posibilitatea de a crea un colț retras pentru a face un mixborder frumos în acest context nu este ușor. Și dacă site-ul este umbra soare sau partiala, problema devine mai complicată numai. Razele soarelui, făcând drumul lor prin intermediul rețelei, creează un val și reflecții asupra plantelor, ceea ce face integritatea de model este încălcat. Salvați situația poate corecta selectarea plantelor. Am folosit pe scară largă de viță de vie. plantă universală pentru umbră și soare - struguri fată. Pe partea însorită, am plantat hop `soiuri ordinare Aurea` și diferite Clematis.

Conifere și foioase

Prea multi proprietari de case ca pentru a decora gradina ta de conifere, mai ales ca alegerea lor este acum destul de mare, iar acestea sunt decorative pe tot parcursul anului. Dar, conifere - parteneri incomod într-un spațiu mic. Dens, tui schiță neschimbătoare și anvelope de ulei, în plus, este de plante destul de mari. grădina din față într-o zonă limitată au nevoie de îngrijire specială în alegerea copaci și arbuști. Este clar că nu ar trebui să fie plantatecastane, zada, stejar. dar, de asemenea, boabe de soc, physocarpus, Dogwood, alun, liliac în cele din urmă închide prezentare generală și umbrind ferestrele casei. Am incercat sa culeg plante lemnoase cu înțelepciune, păstrând relație armonioasă cu arbori și arbuști de conifere și foioase și erbacee.

Palisade nici gradina

Fiecare proprietar de acasă vrea să vadă bucata lui de verde teren. În spații mici, vă recomandăm să înlocuiți plantele de acoperire de gazon iarba la sol, cum ar fi brebenoc, bryozoans, stonecrop. Ele nu necesită practic nici de întreținere, si arata foarte frumos. În loc de o grădină de flori poate seta containere cu culturi anuale, plante mari pentru a le înlocui cu analogi mici.

Dar există, de asemenea, grădini mici față, în cazul în care spațiu mic. În absența tuturor plantelor se concentrează pe pereți, prispă, uși, ferestre. Situația este dificilă, dar nu fără speranță. În acest caz, am decorat elemente arhitecturale, stabilind containerele cu plante pe treptele atunci când decorarea teritoriului forme arhitecturale mici.

Ferestrele și ușile sunt evidențiate în culori și întotdeauna realizate din flori, creând o imagine completă a unei combinații atractive de plante în ferestrele, în containere pe un pridvor într-un coș de agățat.

pavaj

Un rol important este jucat în grădină și pavaj. căi de desen și materiale și motive în față trebuie să fie în armonie cu fațada și să fie cu el în decizia de stil uniform. În plus, abordarea ar trebui să fie plante confortabile și nu aglomerat container, la fel ca în mâini, de multe ori am ajunge pungi de cumpărături, dar, uneori, este necesar să se facă obiecte din casa mai mari, cum ar fi mobila si electrocasnice.

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit

ProSadGuru.com
Casă Grădinărit Flori Plante Îngrijire Desen Animale Piese rețete Foto și video Miscelaneu