Povestea american Rose Bard: Interviu

Rozariu Paul Barden

În ziua când un fotograf profesionist Paul Barden văzut pentru prima dată trandafirii vechi, a existat o puternică întorsătură în viața lui el a decis să devină un crescător. Acum, americanii admira notele lui, și în curând a crescut Barden pot fi disponibile în Rusia.

- Dl. Barden, spune-ne despre partea de jos a X.
- În 1994, un prieten mi-a arătat un catalog, și am fost atât de impresionat de frumusețea de trandafiri vechi, care a ordonat imediat mai multe bucăți. Înainte de asta am fost implicat în orhidee de reproducere amatori, și o nouă pasiune a făcut să ne gândim cu privire la reproducere propriile lor soiuri de trandafiri. Când am văzut prima dată în `Othello`David Austin, soarta mea a fost sigilat. M-am gândit: Vreau să creeze ceva de genul asta! Desigur, am cumparat acest trandafir și a profitat de încercările de creștere timpurie. Am început să studieze genealogiilor mai profunde trandafiri Austin și a dat seama ce un rol important în selertsii sa jucat Galic a crescut. Apoi am doar le iubesc. Eu încă mai folosesc trandafir în acest grup, dar nu mai încerca să creeze o Gallico pur sânge.

Video: Interviu Edward Norton pe "American History X" pe Charlie Rose (1998)

Fotografii de trandafiri Paul Berdan

- Se crede că imprimați soiurile moderne de trandafiri vechi de grupuri ...
- Cred că acum la fel câțiva ani. Într-adevăr, unele dintre clasic amelioratorului vechi a crescut de a oferi oportunități enorme pentru dezvoltarea de noi soiuri. De exemplu, o încercare foarte interesant de a crea un nou soi cu trandafiri galice cu Bush srednerosloe cu vârsta de formare Curtain grosime, îngheț povtornotsvetuschih și în același timp. Dar, prin încrucișarea acestora cu caracteristicile soiurilor moderne galic Rose suprimată repede, astfel încât lucrarea va dura zece ani sau chiar mai mult. Acum, ca o sursă de sănătate și robustetea, folosesc adesea speciile din America de Nord de soiuri de trandafiri și serii din Canada explorator.



- Când se lucrează la un nou soi, știi deja ce va fi?
- Da și nu. Am folosit pentru a gândi la orice proprietate - culoarea sau forma unei flori. Dar ultimii ani am fost mai interesat de eliminarea unui, arbust grațios, frumos iarna si robustetea rezistenta la boli. Pentru prea mult timp, Trandafiri Tea Hybrid domina mintea rosarian, și, sincer, destul de puține dintre ele pot fi folosite cu succes în proiectarea grădinii! David Austin a făcut o treabă extraordinară pentru îndepărtarea de trandafiri, care sunt ușor pentru a se potrivi în peisaj. Deși, probabil, nu toate soiurile sale se poate lăuda cu o astfel de calitate. Scopul meu - eliminarea trandafiri arbust, care necesită mai puțină atenție și de lucru în timpul creșterii. Într-adevăr, complexitatea de ingrijire - este adesea un obstacol serios pentru cei care doresc să planteze trandafiri.



- Cât de des se întâmplă un miracol atunci când rezultatul de selecție depășește toate așteptările posibile?
- În fiecare an! Probabilitatea de a obține o surpriză plăcută crește atunci când ia pentru trecerea trandafiri neașteptate, neconvenționale. De exemplu, multe specii de trandafiri doar surprize genetice complete. Am folosit recent unul dintre tipurile odnokratnotsvetuschih de trandafiri si a fost foarte surprins: unele răsaduri Bloom primul an, în plus față de re! Acesta este adevăratul miracol.

- Ai o culoare preferata, soiuri preferate de trandafiri?
- A fost nevoie de ani, dar am fost încă foarte atras de trandafir violet și întuneric paleta roșu. Nu m-am săturat de multe nuanțe și variații ale acestor culori. trandafiri dragoste în tonuri de piersic-caise și de culoare galben bogat. Recent, am fost interesat de hibrizi cu o floare simplă, mai ales cu cinci petale. Pe măsură ce aceste trandafiri arată coroana de stamine - este atât de vedere al texturii! Și, deși îmi place încă complex, flori, duble quad, am început să înțeleg cu adevărat și să aprecieze frumusețea unui simplu floare cu centrul deschis.

- activitatea altor crescatori atrage atentia?
- Eu rămân un mare fan de trandafiri David Austin, dar încă nu perfect trandafiri engleză să crească în climatul nostru, în special, din cauza locului negru. Îmi place trandafiri arbust neobișnuite, crescut de Ralph Moore, fericit pentru a le pune la domiciliu. Am mai mult de 350 de soiuri sale, inclusiv trandafiri mușchi.





- Este adevărat că vechile trandafirii sunt capriciosi si predispuse la boli?
- Trandafirii de epocă pe termen include o mare varietate de trandafiri de diferite clase și genealogie. Și este puțin probabil veți dori să crească aceste trandafiri ceai în centrul Rusiei. Un galic a crescut foarte puternic și rar se îmbolnăvesc, dar nu este potrivit pentru South Florida. În general, am fost dezamăgit de trandafiri remontant și Bourbon - acestea sunt foarte sensibile la boli fungice. Singurul remontant a crescut, pe care eu încă mai cresc - l `Reine des Violettes`Este mai rezistent la fața locului negru. Întotdeauna trebuie să învețe ce trandafirii sunt potrivite exact pentru condițiile dumneavoastră.

Video: Ambasadorul Rusiei la U N, Vitali Ciurkin Interviu cu Charlie Rose PBS 24 ianuarie

- Este important pentru tine la prezența parfum de trandafiri?
- E mai mult de un bonus. Ar fi frumos dacă fiecare trandafir avea un gust superb, bogat, dar pentru mine este mai important decât sănătatea generală și creșterea caracterului adorabili. Am înțeles că oamenii, sniffing un trandafir, și am constatat că nu miroase, sunt de multe ori dezamăgiți. Dar, totuși, scopul meu - pentru a afișa trandafirii care ar fi robustetea diferite si nu au fost bolnav. În cazul în care nu toate dintre ele sunt parfumate, am accepta ca un fapt.

- Și cum de a asigura propria gradina?
- Din cele patruzeci de acri ocupă două treimi din grădină, și o treime - seră. Partenerul principal al trandafirilor I - Oxalis de buruieni. De fapt, dacă aveți o colecție de două sau trei mii de trandafiri, nu este pur și simplu suficient timp pentru munca grea pentru plantarea companioni și crearea de compoziții. Pe lângă casa este o grădină de legume, în jurul valorii de o mulțime de vase mari cu anuale, care adauga culoare. Foarte pasionat de lavandă, pentru că nu mănâncă căprioare - vizitatori frecvente la grădina mea, tutun parfumat - aroma. Sunt un mare fan al Brumărele zaluzianskii sau noapte. Am în fiecare an să crească - miroase atât de frumos!

Video: Vladimir Putin Interviu cu Charlie Rose. versiunea completa

- Ai de gând să ieși pe scena internațională? Când rușii vor putea să cumpere notele?
- Sunt interesat de faptul că pepiniere din afara Statelor Unite incluse în cataloagele sale au crescut selecția mea, și este gata să ia în considerare ofertele privind cooperarea. Între timp, puteți contacta Kennel american Rogue Valley Roses - el a început recent să ofere Exportați trandafiri în alte țări.

Video: Dragostea nu trebuie uitat / Nu uita dragoste. Film. StarMedia. Filme despre dragoste. melodramă

- Dacă nu ai crește trandafiri, ce să fac?
- Acum nu pot imagina nici o altă activitate. Rose Hibridizarea durează ani - va fi zeci de ani înainte ca voi fi capabil să realizeze toate planurile noastre. Cred că dacă aș fi avut mai mult timp, aș fi devenit un scriitor. Apropo, cel mai bun vacanță pentru mine - pentru a citi biografii și de a asculta muzica clasica. Nimic nu se poate compara cu cele patru concerte pentru pian de Rahmaninov! Ei au scobit emoții pozitive și inspirație nevoie de orice crescator de trandafiri.

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit

ProSadGuru.com
Casă Grădinărit Flori Plante Îngrijire Desen Animale Piese rețete Foto și video Miscelaneu