Curtain pe fereastra slavei dimineață

Video: Setarea orbii pe fereastra de plastic

6361368265730f6a27b81d3.56274717

În acest an ne-am mutat într-un apartament nou. Foarte soare (sud-est), în primăvara și vara, înainte de prânz pe o lumină strălucitoare turnarea prin ferestre, doar pentru a merge nicăieri. În ceea ce privește bucătăria, atârnă perdele întuneric acolo într-un fel de loc, și blind-uri de cel puțin acest an, a decis să salveze. M-am gândit, de ce să nu încercați să îl utilizați ca umbrire unele alpinism plante iubitoare de soare? Și beneficiul și frumusețea!

Am ales Morning Glory Farfurii zburătoare. La început, totul a fost bine. Plantate la sfârșitul lunii martie, au urcat toate semințele, și foarte repede. Răsaduri, deși un pic întins, pentru că pulverizat lor „Atlet“. Undeva la sfârșitul lunii aprilie, începutul lunii mai, raspikirovat deja răsaduri transplantate la un loc permanent de ședere într-un container lung, îngust pe pervazul ferestrei bucătărie.

Contrar afirmațiilor pe care Morning Glory este foarte dificil de a tolera transplant, a doua zi dimineața arata ca Marshmallow Froot Loops „castraveți“, ca și în cazul în care containerul crescut de la început. nu deosebit de rațională a solului. Cumpărat în floral magazin universal grund, amestecat cu nisip (3: 1), deversat soluție fierbinte de permanganat de potasiu. Desigur - orificii de drenaj pentru drenarea apei.

Video: Cum să eliminați parasolarele din China

Morning Glory pe fereastra

Și o săptămână mai târziu a trebuit să construiască mi viță de vie de lagăr mic, pentru că deoarece acestea au devenit folosite pentru a reciproc și tul de bucătărie. Cumparata din butoane de papetărie garoafa (made in Germania), sau mai degrabă, ele arata chiar ca frigarui: cu un vârf de metal și „mâner“ din plastic. Stuck (rândul de jos) în marginea recipientului la o anumită distanță unul de altul de aproximativ 5 cm (atunci am dat seama că se îngroașe ușor).

Rândul de sus (paralel cu partea de jos) - în pantă de sus a ferestrei, o am din gips-carton, ferestre - sticlă. În cazul în care caseta de lemn, puteți ciocan ușor pentru a conduce direct în cadru. Am tras pe sfori lenjerie groase. Culoarea lor nu poate în mod special îngrijorat. Morning Glory încercuiește fire atât de gros încât acestea nu sunt aproape vizibile. În plus, partea de sus au cu siguranta prischipnut, si va da muguri noi, care va îmbrățișa firul nu a fost încă un singur strat.

Morning Glory pe fereastra



El a înăsprit fereastra (sau, mai degrabă, nu-l deschide pe jumătate) a mea „perdea verde“ suficient de repede. Și undeva la 10 mai era pe cale să înflorească. Am observat că zorele nu poate tolera proiecte, în cazul în care jumătate din ferestrele vecine deschise pe ventilație, frunze, care devine aerul rece, și buclat zbârci.

Înainte de înflorire de 2 ori am hrănit îngrășământ special „Kaliyfos“. Și totul a fost bine până la explozia de căldură. Și am udat slava mea de dimineață, timp de 2 ori pe zi, cu prisosință, și pulverizare - nimic nu a ajutat. De la sol a început să dezgoli tulpinile, frunzele îngălbenit și cad unul câte unul. Nu numai că - nu a urmat, nici Boll. Flori inflorit, se estompează, apoi în ochi uscat în sus și se desprinde, împreună cu vârful ascuțit.

Video: schelet auto umbrare SOLARSHIELD

Morning Glory pe fereastra

Da, din nou, florile înfloreau numai în partea de sus a ferestrei. Poate pentru că această parte a fost mai protejat de lumina directă a soarelui? Dar Morning Glory - una dintre plantele cele mai lumină iubitoare.

Video: Perdele cadru, nuanțare auto amovibil

În general, experiența a fost un eșec, iar la jumătatea lunii iunie, a trebuit să taie slava mea de dimineață și arunca.

Dar nu m-ar deranja să-l repete anul următor, folosind ca o „perdea verde“ alte viță de vie de grădină.

Aș dori să iau o astfel de plantă, florile de care sunt dezvăluite pe tot parcursul zilei, nu doar înainte de prânz, ca gloria mea de dimineață.

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit

ProSadGuru.com
Casă Grădinărit Flori Plante Îngrijire Desen Animale Piese rețete Foto și video Miscelaneu