Stancarie nu cricket

Video: Nu sunt în conformitate cu normele în 1971

Compoziția de plante și pietre da-mi naslazhdenie- autentice Îmi place și prin crearea lor, iar contemplarea (probabil, acest lucru este cel mai precis, cuvântul cel mai corect atunci când vine vorba de piatra: nu „ia în considerare“ și „examineze“ - au înființat este pe contemplarea, grijuliu și fără grabă).

rockeries mici

Și, desigur, nu am putut trece de doi bolovani mari la gardul de noua lor casă. In toamna au fost abia vizibile: arbuști lor lupin ascunse și iarbă. Dar, în primăvară, de compensare spatiul un pic, am găsit aici este o imagine:

bolovani

Întrebarea cum să se mute aceste bolovani de pe loc fără măcar merge în jos: nici un echipament special sau un efort fizic grav este foarte, foarte dificil. Și de ce? La urma urmei, ele pot fi folosite ca bază pentru crearea de rockeries mici - o grădină de flori, unde „în rolurile principale“ - pietre.
Da, desigur, acest lucru trebuie să rockeries face cu încălcarea tuturor normelor. Dar asta nu este argumentul, care ar putea să-mi renunța la ideea mea. Ei bine, atunci, vom avea „greșit“ grădina de flori))
Primul lucru pe care am încercat să scoată cât mai bine posibil și lupin tot felul de buruieni, cules resturile de rizomi. Trebuie înțeles, desigur, că nu este complet scapa de buruienile cu o astfel de metodă pentru crearea rockeries, ca parte din rădăcini merge adânc sub pietre sau sistem de rădăcini ascunse în creștere crăpături între bolovani. Prin urmare, plivit pe termen lung nu poate fi evitată.
Apoi încep să formeze reliefului și contururile viitoare rockeries.

Pietre și plante

Îmi place foarte mult straturile de flori care simuleaza roci taluzuri de alunecare, dar în acest caz, nu se creșteri nu sunt observate chiar și în mod artificial nu le poate crea. Cu toate acestea, rockeries nu sunt obligate să aibă schimbări de altitudine, acesta poate fi bine situat pe câmpii.
Pick up pietre, plantele sunt plantate ... rockeries „corect“ este o compoziție elaborată, atent selectate, bine, mi - rezultatul cercetării și experimentare. Uneori, stivuite piatră - și vezi: nu se potrivește, nu te uita, nu se încadrează în imaginea de ansamblu. Trebuie să găsim un înlocuitor. Pentru întreaga compoziție arata mai natural, este important să se includă roci de diferite dimensiuni - de la cel mai mare la cel mai mic, așa cum se întâmplă în natură.

pietre mari și mici

pietre mici pot umple spațiul gol și pentru a sublinia granița cu pat de flori.

anrocamente

Lecția este laborioasă. Îmi place nu numai pentru a umple pământul cu pietre și alege-le, caută armonie, pentru a realiza combinații frumoase și linii fine. Deci, rockeries meu construit pentru o lungă perioadă de timp, încet, schimbarea de la o zi la alta ...
Cu toate acestea, se va schimba în mod constant: ea de aterizare supradezvoltat transforma aspectul său. Este încă stonecrops foarte mici vor depune eforturi pentru a câștiga cât mai mult spațiu posibil. Unele specii pot ascunde în cele din urmă chiar complet pietre covor, care se află sub ele.

stonecrops



zhivuchka Saxifrage va crește și formează un tufe Primrose de grăsime.

Ushkova de primula

Prin căderea magnifica tufiș, iar anul viitor va înflori roz, care acum arata foarte modest și modest.

carnație

Video: Goofy - vânătoare împotriva regulilor. din desenul animat Disney

Toata vara va înflori margaritki- florile lor frivol subliniază imobilizarea severă de pietre.

margaretă

Acum, una dintre principalele accentelor este rockeries Bush Rhodiola rosea. La momentul înfloririi sale este foarte bine combinat cu partea în creștere de partea de primula galben pal.

Rhodiola și Primula

Unul dintre dezavantajele majore ale acestei metode de a crea o grădină de flori: ea nu are nici o protecție împotriva atacurilor de scorpii și cârtițe. De obicei, la baza rockeries pus o plasă metalică fină a acestor animale pentru activitatea sa vibrantă nu strica frumusețea de om.
Lipsa stratului de drenaj în cazul meu, din fericire, nu este critică: solul pierdem, permeabil, la locul unde se află grădina de flori, apa nu stagna, chiar și în primăvara devreme, la momentul topirii zăpezii. Dar, în alte circumstanțe, este, de asemenea, posibilitatea de a fi o problemă. Cu toate acestea, ea poate fi rezolvată prin alegerea plantelor potrivite - cele care au nevoie de o mulțime de umiditate, cum ar fi gazde, sau ferigi.

ferigi

Experiment! Și chiar în grădina ta ca ceva se va face „împotriva regulilor“ - în cazul în care se face cu dragoste și plăcere, toți vor reuși cu siguranță!

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit

ProSadGuru.com
Casă Grădinărit Flori Plante Îngrijire Desen Animale Piese rețete Foto și video Miscelaneu