Stancarie 3 reguli principale

In primavara acestui an o dată ce am împărtășit istoria de creare a Rockeries „greșit“. Pentru a rupe regulile am fost forțat să circumstanțele și consecințele încălcărilor (destul de așteptate și regulate) nu a luat mult timp să aștepte ... Așa că astăzi propun să amintesc cele mai importante reguli de rockeries aranjament - cele care fac nu numai frumoase, dar, de asemenea, durabile și noi - grădinari amatori - va salva probleme și munca suplimentară.

fragment de rockeries

Regula numărul unu: fundația, baza și fundație din nou!


Niciodată nu ia timp și efort pentru a corecta aranjament de baza pentru rockeries sale. În măsura în care acest lucru este important, eu sunt convins, în practică, deja de două ori, așa afirmă categoric: această regulă este strict necesar! Cu toate acestea, să-l urmeze, de asemenea, trebuie să minte: în primul rând, trebuie să înțelegem ce trebuie să fie prevenite probleme.

Video: Top 10 Reguli Jack Ma pentru a avea succes

Deci, dacă rockeries va fi amplasat la locul unde apa în primăvara sau după ploaie se acumulează, stagnează - drenaj strict necesar. Pentru nisip potrivit aranjament, pietriș, bloc de beton, resturile de cărămidă și deșeuri de construcții - orice material disponibil. În cazul în care locul pentru o grădină de flori pe care sunt luate pe tine la sol ridicată de nisip, iar apa se duce imediat - puteți face fără stratul de drenaj.

Dacă operați în alunițe zona și, în mod necesar și șoareci de câmp, fără a nu reușesc să acopere baza viitoarei Rockeries grilaj metalic cu ochiuri fine. Nu știu ce animalele atrase de construcția de piatră, dar în cazul în care districtul are cel puțin un zhivotinka, săpat tuneluri din sol, este sigur de a fi aici!

gaura cineva

rockeries mele cele mai afectate este de la astfel de „excavare“, și merge și plante, și cu atenție clasate compoziții de pietre (((Si pentru a corecta efectele prejudiciului este foarte dificil, și uneori imposibil - pentru a reface complet tot mai ușor!

urme de distrugere

De multe ori, se recomandă îndepărtarea SOD în pământ, lângă pământ de grădină de flori stabili geotextil sau alt material nețesut. Ce face? Pentru a evita straturi mixte de sol, solul nu este spălat, și care nu au germinat buruieni.

Din punct de vedere al experienței practice pot spune de buruieni o astfel de protecție nu prea are sens, în opinia mea. Acest strat nu interferează însămânțată și germinează semenam- în același timp, orice daune semnificative de undeva mai rămas în adâncul rădăcinilor solului de buruieni perene nu am putut sa ma uit. Odată cu eroziunea solului, de asemenea, nu se confruntă. Pe de altă parte, cel mai rău de un astfel de strat protector nu va fi corecte, așa că, dacă poți - face.

O altă amenințare reprezentată de rockeries dispozitiv greșit - pietre pot scufunda. Pentru a evita acest lucru, solul - mai ales sub bolovani mari - trebuie să fie compactat cu atenție.

Rocks pe deal

prima lui rockeries am făcut-o pe grămada formată din sol excavat în timpul construcției site-ului pentru gratar. Și această regulă ignorată (trebuie să mărturisesc: Eu nu atât de mult din cauza lipsei de cunoștințe, ci din cauza grabei și - da, există - de obicei lenea :)). În ciuda faptului că o mână de pământ să se întindă în timpul sezonului, când plouă, s-ar părea, comprimat, unele pietre de pe pante am un an de la aranjamentul rockeries „naviga“ - au început să se mute, să se scufunde, pentru a merge în pământ. Ei bine, și atunci când sunt îmbinate prin săparea „ticăloși“, procesul a devenit greu de gestionat ... și nu a mai repetat greșelile mele!

Video: Middle School: Cel mai prost de ani de My Life Teaser Official Trailer # 1 (2016) - Lauren Graham Film HD

Regula doi: în rockeries important - pietre


Asta-i drept! Stancarie - nu este doar „un pat de flori cu pietre“, așa cum este adesea percepută. Pietrele de aici - elementul principal și primordial al compoziției, planta face numai pus accentul, să consolideze impresia. Prin urmare, alegerea materialului și locația, și combinația reciprocă de pietre - din bolovani uriașe la pietricele pentru dumping - sunt cruciale.

Cum de a alege? Din nou, se concentreze pe principii - bazându-se pe ele, cu datele și detaliile pe care le face față cu succes pe cont propriu. Dar principiile de bază în acest caz:

  • decorative;
  • durabilitate;
  • naturalețe.
 
Piatra combinat cu măcriș lemn si rocoina

Tu ar trebui să înceapă, probabil, cu naturalețe. rockeries cele mai interesante - cele care imita cel mai mult succes peisajul natural. De-a lungul malurile fluxului natural aspect neted cum ar fi pietre șlefuite cu apă, iar pe grohotișul - dur, a ridicat bolovani. Prin urmare, trebuie să înțelegeți ce fel de peisaj dorim să creați, și apoi te uiți atent, unele „materiale de construcție“ sunt utilizate în astfel de cazuri natura. Și alege, pe baza acestor observații - este aproape o abordare win-win.

Decorative - un concept multi-fațete. În plus față de forma expresivă, textura, culoarea, și ar trebui să ia în considerare modul în care să fie combinate cu fiecare alte elemente ale viitorului rockeries. Uneori întreaga compoziție este construită în jurul unei singure piatra, impresionant pentru frumusețea ei - atunci restul ar trebui să fie low-cheie, deoarece sarcina lor - pentru a sublinia demnitatea „solist“, și nimic mai mult.

Video: numere cuantice explicat!

În orice caz, evitați potpuriu. Cum să fie atractivă și nici nu a fost fiecare piatră în sine, rockeries - aceasta nu este o carieră și un morman haotic de moloz, și întreaga, compoziția completat, dintre care elemente, în orice caz, nu ar trebui să concureze între ele.

Apropo, naturale și decorativ reciproc foarte strâns legate. Gândiți-vă, cred că, ai văzut vreodată ceva în natură, de exemplu, aceleași pietre de dimensiuni, stivuite ryadochkom elegant? Personal, acest lucru nu a întâlnit. Dar, în paturi de flori, pe care creatorii sai numesc Rocard, - tot timpul! Recunosc, și ea a păcătuit acest lucru)) Aici este un alt exemplu de greșelile mele:



Pietre & amp; amp-quot-Boucicaut & amp-quot;

Fără îndoială, dacă vă place bine - si nu asculta sfatul nimănui :) În cele din urmă, e grădina ta, și el ar trebui să dori în primul rând pentru tine, mai degrabă decât designeri de peisaj. Dar cele mai multe dintre aceste compoziții sunt pur și simplu din inerție sau ignoranță, ci pentru că este ușor de a evita greșelile - destul de un pic de atenție și observație.

În cele din urmă, durabilitate. Aici nu este vorba doar despre care nu se năruie dacă piatra selectat dintre ploi abundente și frigul iernii (dacă alegeți cele care sunt tipice pentru zona dvs., atunci acest lucru în următoarele câteva decenii, cel mai probabil, nu se va întâmpla :)). Mai important, unele rase (de exemplu, gresie, un pic mai puțin - calcar) tind sub influența precipitațiilor și climatice capriciile schimba aspectul lor. roci poroase pot absorbi apa poate fi contaminată - este important să se înțeleagă și va fi cu siguranță luate în considerare.

Pentru regiunea noastră, de exemplu, o alegere bună - granit, beneficiul de culoare si textura acestuia diferă foarte mult, nu este deloc limitat la impulsurile creative)) Si ce ai alege?

pietre

Bucurați-vă de pietre, se bucură de alegerea lor - atunci el va fi cu siguranță de succes!

Regula trei: selectați cu atenție plante


Pentru a afla cum să facă acest lucru, munți de cărți și articole scrise, așa că vorbim un pic despre ce să nu facă.

în primul rând: nu este necesar de a planta în rockeries plante agresive cresc rapid și, în același timp, care ocupă zone vaste. Nu, este posibil, în principiu, - dar știind că crește necazurile. Rockeries sau câțiva ani a transformat complet: unele specii mai ales active sunt în măsură să închidă complet ele însele chiar și pietre destul de mari.

Recunosc că greșeală în rockeries lor „greșit“ în mod regulat. De exemplu, iubit imens de mine stonecrops și roccina, Veronica filiformis - excelent plante acoperire la sol, care pot literalmente pentru sezonul de a ascunde un covor o parte consistentă a patului de flori. Un surplusuri rip mâna mea nu este ridicat ((((și timpul de o astfel de îngrijire necesită o mulțime În general, dacă nu sunteți gata să se angajeze într-o „tunsoare“ sistematic - nu pune ceva de genul că, în rockeries: un an sau doi cântec original nu va învăța și! nu faptul că vă va place rezultatul ...

Stonecrops printre stanci

în al doilea rând: nu obține plante ornamentale implicate, care este foarte limitată în timp. De exemplu, becuri primăvara devreme (Crocus, Muscari, Scilla Difolia) printre pietre arate minunat. Dar un timp foarte scurt ... Și nu se poate rupe frunzele vyanuschuyu până când se usucă, nu rândul său, galben ... în paturi de flori convenționale pentru a rezolva această problemă este simplă - trebuie doar pus în apropierea plantelor cu frunze luxuriante și frumos, care maschează cu succes semnele de becuri ofilire. De rockeries acest truc nu este întotdeauna posibil, prin urmare, de a alege, și plantele în sine, cât și combinarea lor ar trebui să fie foarte atent.

De exemplu, îmi place foarte mult arcuri decorative, dar cele mai multe dintre ele, ottsvetaya, devine aspect foarte dezordonată că printre pietre este dificil de a ascunde. Și totuși, el a găsit o cale de ieșire: nutans Allium care infloreste tarziu (suntem de obicei în luna august), dar frunzișul verde luxuriant păstrează până la îngheț.

Plante în rockeries

Dar, cu Rhodiola rosea, evident, am ratat: ea a aterizat în centrul compoziției dvs., lângă un bolovan imens, în cazul în care înflorește privit pur și simplu uimitor la sfârșitul primăverii. Dar înflorire completat, și aproape toată partea centrală a grădinii de flori de vară arată trist și deprimați: și a vedea nu este nimic, și nu ascunde ...

Desigur, acestea nu sunt toate regulile și complexitatea aranjament rockeries. O mare parte se poate spune despre mesta- lui kompozitsii- despre alegerea modul în care să se potrivească armonios - foarte special - un pat de flori în peisajul din jur. Este posibil să se discute în detaliu tipurile de rockeries - un singur subiect larg. Dar aceste trei reguli, despre care vorbim despre astăzi, mi se par cele mai importante și prioritate.

Poate că aveți o dorință ceva pentru a suplimenta sau ceva pentru a argumenta? Asigurați-vă că pentru a împărtăși opinia dumneavoastră în comentarii!

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit

ProSadGuru.com
Casă Grădinărit Flori Plante Îngrijire Desen Animale Piese rețete Foto și video Miscelaneu