Panseluțe

panselute floriEste o floare de visele mele din copilărie. După ce sa întâmplat ca în floare noastră grădină largă nu a fost pansea. Și am fost fascinat culorile lor originale și formă. Am vrut să se uite într-o varietate de culori de petale lor. Și cel mai important, eu sunt un pic, ei păreau atât de familiare și inteligibile pentru a atinge și afecțiunea lui.

Poate de aceea, atunci când am crescut și am început plantarea de ea paturi de acasă, apoi imediat cumpărat și panseluțe plantate. De atunci, ei au crescut, astfel încât nu numai că le-a umplut lotizate un loc în grădină, și un teritoriu vecin. Dar am decis să nu să se ocupe de ei. Se pare că aceste drăguț violet tricolor ma iubit la fel de mult ca le-am iubit ca un copil.

Deci, ce ești tu, Annie!

Astfel, panseluțe - un plante bianuale sau perene, cu o înălțime de 15 -. 30 cm Florile sunt în formă violete. La începutul perioadei de vegetație tufisurilor de trei frați pătați în creștere compactă. Dar apoi eliberați o mulțime de muguri, proliferează și se dispersează semințele lor. Ca Viola tricolor, care înflorește foarte devreme (la sfârșitul lunii aprilie), și floare aproape toata vara.

Pansele într-un vasFlori simple note de pansea, de obicei 3-4 cm în dimensiune, și elemente de selecție pot ajunge la 7 cm.

Pansy sau Viola tricolor - una dintre cele mai preferate plante grădinari. Dar dacă nu aveți teren agricol, această floare pot fi cultivate ghivece pe balcon. Acesta vă va încânta cu aproape toată vara.

Culori Pansy - este paleta unui artist. Poate fi găsit cazuri de alb pur, și catifea purpurie, și combinarea mai multor nuante (albastru, galben, roșu). Centrul de flori - ochi - acesta este locul culorilor originale și forme. Este acest loc a dat numele plantei.

Este o floare a familiei violet. Numele oficial științific - violet Vitrokka, numit uneori Viola. Unele tipuri de pansea sunt anuale, bienale alte, și destul de multe plante perene. Probabil am noroc. Distribuiți subiecte ...

iubire misterioasă

Panselute pe un balconSora de mai mulți ani la rând încercarea de a face aceste flori în paturile lor. Dar, în fiecare an se usucă, lăsând „urmași.“

Am cumpărat un pansea răsad și drop-le off, nici măcar în speranța pentru o continuare a poveștii. Imaginează-ți surpriza mea când anul următor au urcat din semințe de primăvară semănată. Cu toate acestea, un an mai târziu, au fost împrăștiați în paturi învecinate. Mai mult decât atât, „sa răspândit“ pe o distanță destul de bine. Chiar și exemplarele olandeze de reproducere care sunt considerate sterile, de asemenea, a crescut.

Sora mea doar surprins. Este foarte bine îngrijit și adăpate, solul pe paturile noastre sunt absolut identice (de când trăim în apropiere). Dar, pentru un motiv sau altul au ales flowerbeds mele.

Îngrijire Pansy



Îngrijire Pansy destul de simplu.

Panselute pe un patConform observațiilor mele, aceasta planta ii place un locuri bine iluminate și sol fertil. Solul poate fi îmbogățit prin achiziționarea de amestec de pământ, bogat în minerale și deversând-l într-un loc unde cresc panseluțe. De asemenea, puteți săpat la site-ul în primăvară pentru a adăuga la complexul de sol îngrășăminte chimice (azot pentru pliante, fosfor și potasiu Flower).

Dar gunoiul de grajd proaspăt este contraindicat în acest Sissy. Totuși, primul locul geometric al progenitorilor sălbatice tricolore violet cultivate - marginea pădurii, iar apoi solul este fertil suficient, dar nu „grăsime“.

Am Anyutka udat cu moderație. umiditate excesivă, ei nu le place și pot putrezi. Fialochka meu suficient pentru a tolera chiar prezenta căldura verii anormale. Dar, în căldura I apă în fiecare zi alte, iar a doua zi solul este slăbit. Uscat afectează grav aspectul de arbuști. Ei se aplece mai aproape de sol, încercând să-și păstreze umezeala în toată zona de frunze și lăstari. Iar florile sunt mici și palid.

În plus, principalii inamici ai Pansy sunt larve de insecte care trăiesc în sol. De exemplu, larve mai anual, distruge-mi mai multe tufe.

Reproducerea Pansy

Aceasta planta este capabil să se înmulțească și semințe și butași.

Propagarea prin butași panseaSemințe semănate răsaduri la sfârșitul lunii februarie. Dacă doriți să faceți fără răsaduri, tufișuri trebuie să semene semințele de vară și la sfârșitul lunii august, înainte de sezonul rece este gata de semințe. Și pentru dezvoltarea semințelor necesare pentru a preveni alte muguri de flori.

În sere pentru semințele Răsaduri sunt semănate în februarie. După 2-3 săptămâni, panselute se arunca cu capul și transplantat la un loc permanent în luna mai.

Metoda utilizată și de reproducere vegetativă - butași este în câmp deschis. În această metodă, în lunile mai și iunie, cu arbuști mici sunt tăiate muguri verzi, cu 2-3 noduri. Apoi butași trebuie să fie plantate în sol, apă și spray-apă. După 3-4 săptămâni, vor exista rădăcini. În timpul multiplicarea butași de plante întinerit.

Decorative Pansy nu poate fi overemphasized. Prin urmare, panselute sunt adesea folosite pentru aranjamente florale. Rareori orice strat de flori sau alpin grădină completă fără această floare frumoasă.

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit

ProSadGuru.com
Casă Grădinărit Flori Plante Îngrijire Desen Animale Piese rețete Foto și video Miscelaneu