Geranium cameră

geranium camerăO dată am lucrat într-o școală. Ca și în toate instituțiile de acest tip, în birouri erau peste tot culori diferite. Inclusiv geranium. Și într-o zi am observat că toate vasele de mușcate au dispărut undeva.

Colegii mi-au spus în încredere că regizorul undeva auzit că geranium (Pelargonium aka) are un efect favorabil asupra sănătății, curăță aerul și ionizează-l, astfel încât muta toate Pelargonium la biroul său. Într-adevăr, pe una dintre întâlnirile regulate cu directorul, am văzut pe pelargonium pervaz întreaga populație a școlii. Acest incident ma făcut să stau jos și directoare pentru a afla ce este atât de util, acest muscata, al cărui miros în apartamentul mamei mele asa ca ma deranjat în copilărie.

conținut

Geranium sau Pelargonium

geranium - este o planta perena, este potrivit pentru creșterea în interior. În funcție de tipul, este o plantă erbacee sau arbust. Experții botaniști susțin că există mai mult de 250 de specii de geranium. In salbaticie, planta creste in Africa de Sud. În latitudinile noastre mușcate - o houseplant, și deși există specii sălbatice, dar nu are calitățile decorative.

toate geranium acasă împărțite în 2 grupe: parfumat și înflorire. Diferența dintre ele este faptul că înflorirea, așa cum sugerează și numele, au un flori foarte frumoase. Dar, flori parfumate Pelargonium simplu. Dar frunzele au un gust unic, foarte puternic. În plus, fiecare subspecii de miros.

Mugure de geranium (Pelargonium)

De exemplu, frunzele de silnopahnuschih geranium (Pelargonium graveolens) au parfum de trandafiri. Un miros care emite un muscata parfumat (Pelargonium odoratissimum) seamănă cu aromă de mere. Pe scurt, multe specii de mușcate, ei miros diferit și nu întotdeauna plăcut să le miros.

Dar lasă un miros asociat efecte benefice ale mușcate asupra sănătății umane, deoarece frunzele emit volatile care ucide agenții patogeni și purifica aerul.

Mulți oameni găsesc aroma de muscata ajută să se relaxeze, scuti oboseala. Pelargonium si calmeaza sistemul nervos, și într-adevăr ionizează aerul. Se spune că mirosul de geranium util respira la pacienții cu accident vascular cerebral:

  • imbunatateste circulatia sangelui la nivelul mușchiului inimii;
  • Aceasta ajută cu ischemie, aritmie sinusală.

geranium camera de îngrijire

Geranium - floare de sud, care iubește soarele. mușcate de iarnă ar trebui să stea pe loc luminos în casă. mușcate de vară posibile plantate în pământ. Stai în aer curat este foarte util pentru plante: o mulțime de noi frunze și flori.

Pelargonium creste bine la temperatură aproximativ 20 ° C Dar, în cazul în care începe să se răcească, și vin cu nopți reci 5-7 ° C, temperatura, sarcina principală - pentru a proteja floare de la proiecte, sau s-ar putea îmbolnăvi.

Inflorescență geranium (Pelargonium)

adăpate un geranium nu prea abundent, dar în mod regulat. Solul trebuie să fie întotdeauna ușor umed. În timpul iernii, udarea este redusă.

Pentru a înflorit muscata inflorit abundent și în mod clar, le puteți energiza îngrășăminte. adăuga îngrășământ lichid pentru plante cu flori în apă, care apa mușcate. Ai nevoie să se hrănească la fiecare 2 săptămâni în timpul verii. hrănire de iarnă este oprit.

transplant de geranium

Din câte îmi amintesc, mama mușcate la domiciliu Am transplantat în fiecare an. În acest caz, vechea rugul a aterizat în vara pe stradă pentru îmbunătățire. Sa întâmplat că, în sfârșitul verii, am fost luat în casă vin la viață, o floare cu adevărat frumoasă.



Dacă nu puteți planta la planta în sol, pot fi transplantate intr-un vas mai mare muscata. Acest lucru se face o dată pe an sau doi.

Geranium expuse în grădină

Sol pentru mama mușcata cumparat din magazin. Există un amestec care este special conceput pentru mușcate. Acest liber, ușor, dar în același sol fertil. Pentru diferite tipuri de mușcate au nevoie de diferite tipuri de sol: acide, ușor acide sau neutre.

În cazul în care nu este necesar Pelargonium transplantat, efectuează prelucrarea sanitară flori în acest an: taie ramuri vechi și tulpinile de flori uscate.

reproducerea geranium

În timpul tăierea vechi muguri, puteți separa și unele noi pentru a le face pentru butași de reproducere de mușcate la domiciliu pe cale vegetativa.

Mama mea și cu mine au fost propagate prin butași de tulpină de mușcate. Cum? A se vedea ...

Taie departe un tulpini de 10 inch, îndepărtați frunzele inferioare. Tot ce pot fi plantate direct în sol: mulți geranium rădăcină bine chiar și fără otraschivaniya rădăcini. Dar dacă nu ai încredere în experiența altei persoane, set de evacuare tăiat pentru câteva zile în apă, să-i prindă rădăcini.

După aceea, un amestec băț lumină tulpină (nisip turbă), a pus într-un loc răcoros întuneric pentru a planta cheltuit forțele asupra creșterii și formarea de rădăcini. Am udat în mod regulat. După o lună sau două va avea un Pelargonium tânăr.

floare de geranium

Video: Rose petale și camera geranium în lupta împotriva ridurilor

Acesta poate fi propagate semințe de geranium sau metoda divizare rizom (s muguri sau muguri).

boli geranium

Geranium poate fi considerată o floare scăzut de întreținere, în cazul în care nu susceptibilitatea la diferite boli. Cel mai adesea, problema de a oferi astfel de boli: gri și putrezirea radacinilor, rugina. În ciuda faptului că unele specii de muscata poate descuraja mirosul lor de un cultivator de ipohondru, insectele dăunătoare trăiesc în aceste relativ vorbind, arbuști parfumate calm. Prin urmare, este necesar să se asigure că, în geranium nu este crescut musculița albă, gărgărițele, scară Jose și, de la sine, păduchele.

Geranium (Pelargonium) zonal

geranium cerere neobișnuită

Din păcate, nu am experiență personală cu proprietățile curative ale muscata, dar știu din literatura de specialitate un mod interesant de a aplica frunze de Pelargonium parfumate. Utilizarea lor în produsele alimentare: salate, în coacere, ca un condiment.

Video: Geranium Cameră. Ambulanță cu radiculite. ethnoscience

În plus, și frunze, iar hota sunt folosite pentru a aroma sediul, rufele în dulap, pentru băi aromatice. Ulei esențial de mușcată este considerat unul dintre cele mai vindecare. Cu răceli sale ajuta la tratarea si bolile respiratorii.

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit

ProSadGuru.com
Casă Grădinărit Flori Plante Îngrijire Desen Animale Piese rețete Foto și video Miscelaneu