Pelargonium regală

Pelargonium regalăI-am văzut în cea cu efect de seră din firmele locale și imediat în dragoste cu ea. Adevărat, nu am dat seama că este un mușcata: nici unul nu va coincide cu caracterele morfologice ale genului. Și toate pentru că nu a fost mușcate de obicei, și Pelargonium regală

.

Forma plantei Pelargonium Royal diferă de structura obișnuită de geranium. La Royal Pelargonium un tufiș, și tulpini de flori nu sunt extinse în sus și sunt la același nivel ca și lăstari. Chiar și flori - mari, de până la 10-15 cm în diametru. Ele sunt în aparență, mai degrabă amintește de panselute, pentru ca pe partea de sus a mari petale Pelargonium au pete de culoare închisă.

În timpul înfloririi Pelargonium Bush un strat gros presărat cu flori de deschidere și arată ca o minge luxuriant luminos. Hai să vorbim mai mult despre grija pelargonium regale.

conținut

Îngrijire Pelargonium regală

Printre marea varietate de Pelargonium este o adevărată „aristocrat“ - Pelargonium Royal (Regal Pelargonium). Pentru flori mari, de asemenea, numit: mari-Pelargonium (Pelargonium grandiflorum). Acesta diferă de la alte specii geranium cameră (Pelargonium), în primul rând flori mari. este lipsită de distinctiv și mușcate la aroma, care nu este pe gustul tuturor. Si cel mai important, spre deosebire de „rudele“ lor, Pelargonium acasă regală capricios și capricios.

Crescătorilor în ultimele decenii au adus multe soiuri de Pelargonium regale. Acestea diferă în forma, dimensiunea și culoarea florilor. De exemplu, adăugarea unei flori pe care am dobândit în timp ce în seră, palid petale roz cu mici pete întunecate. Se Pelargonium roz Mikado. Dar, frumos și alte soiuri sale: Aristo Schoko (roșu pal cu pete maro deschis), Barkarole (marmorat cu ornamente de argint), Imperial (alb și roz). Și, la fel de elegant Pelargonium regească inchis: Black Berry și negru fluture.

Pe scurt, a prezentat astăzi flori regal nuanțe greutate Pelargonium de la alb la violet tuș. Și forma de flori de multe ori nu simplu, dar Terry și petale de unele soiuri de ondulat sau ondulat.

Pelargonium frunze zimțate regală, aspră, destul de mare. Deși printre noile soiuri au o varietate cu frunze mici și flori mici, dar forma de frunze de Pelargonium este neimzennoy drepturi de autor.

Lumină și căldură pentru pelargonium regală

sângele Său frumos regal, am adus acasă în culoare și nu au îndrăznit să replanteze imediat. Am vrut să admir. Am pus oala într-un urât vase spațioase și elegante temporare (pentru regina și design-ar trebui să fie relevante) și a pus pe stand lângă fereastră, în cazul în care a căzut lumina soarelui împrăștiată, și ea a fost întotdeauna cald.

Pelargonium regală

După Pelargonium inflorit, l-am transplantat. Solul folosit este același ca și pentru alte tipuri de mușcate: bine drenat, substrat ușor, ușor acid pentru plante cu flori.

Ne pare rau, dar regale florile Pelargonium foarte mult timp. Aproximativ între aprilie și august. În plus față de aceasta, la toate inflorit (fani și mulți, ea nu vrea să lase mugurii), este necesar să se asigure prospețimea timp de mai multe luni. Flori Pelargonium regală, în general, perioadă de repaus temperatura de 10-15 grade necesare, așa că încercați să-l găsească în toamna și iarna cea mai tare loc în apartament.



In vara, cand florile de pelargonium regale, ea are nevoie de căldură. Dar nu fierbinte! Căldura poate usca frunzele și mugurii nu se desfășoară. Când tot mai mare pelargonium regală poate să apară boala - pe frunze apar dăunători (păduchele sau musculița albă) Sau pete de arsuri solare.

Pelargonium Royal / Pelargonium Regal

În timpul lunilor calde, puteți muscata regal plantate în teren deschis (Răceala noapte va promova numai înflorire). Oricum, eu fac doar asta. Dar Pelargonium regală frică de ploaie și de vânt - nu uita de tandretea ei. Puneți-l pe verandă sau terasă, la adăpost de vânt. În condițiile apartamentului este locul ideal pentru vara - balcon închis.

Și la pelargonium regală și arbuști înflorit nevoie pentru a avansa (din februarie-martie-aprilie), prindeți alergătorii de top.

Udarea și fertilizarea Pelargonium regală

Belle Pelargonium regală nu împotriva udare abundenta in timpul înfloririi. Udarea poate fi direct în pământ. Dar nu ne putem permite stagnarea apei sau, în mod alternativ, uscare comă de lut. Frunzele și boboci de la o dată smerit și poate începe să se destrame. Când udarea rădăcinile pot putrezi. Am ud pelargonium regală usuca solul.

Pelargonium flori regale

Ca și în orice mușcate la domiciliu, Pelargonium Royal va fi mai bine să crească și să înflorească dacă timpul său să se hrănească. Acest lucru ar trebui să fie făcută doar în primăvara și vara, dar nu și în perioada de repaus. Pentru dressing, folosesc un îngrășământ lichid bogat în potasiu (pentru culoare) și oligoelemente.

Propagarea Pelargonium Royal

Desigur, o astfel de floare frumoasă ca muscata, pe care doriți să se propage. De exemplu, pentru a partaja cu prietenii. Deși este supărătoare, dar este posibil. Cea mai bună metodă de reproducere - butași Pelargonium regală. perioada favorabila pentru lunile august și septembrie. Ia tulpină apical plante pelargonium regală cu 2-3 internoduri, pic uscat cu aer (1-2 ore) și imediat Plantat în substratul umed (un amestec de turbă și nisip).

Roz Royal Pelargonium

Crede experiența mea: în orice caz, este imposibil de a pune butași Pelargonium germinare regală în apă - putregai sau pur și simplu nu iau rădăcină. Și tânărul încolțesc prea, ar trebui să fie udate cu moderație.

germina Înrădăcinate am plantat într-un ghivece permanent umplut cu un amestec de golire de fund și marginea substratului lumină. Primul an al pelargonium regale numai stabilește în palatul său - Construirea sistemului de rădăcină și expulzează lăstari. Dar, în al doilea an ai un adevărat regal de flori să înflorească.

Sfătuiți să citească, cum să crească ampelnye Pelargonium.

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit

ProSadGuru.com
Casă Grădinărit Flori Plante Îngrijire Desen Animale Piese rețete Foto și video Miscelaneu