Dieffenbachia: tipuri și îngrijire

Dieffenbachia reperat sau colorat (Dieffenbachia maculata)

Dieffenbachia (Dieffenbachia) - o planta perena din familia Araceae (Araseae), răspândită în regiunile tropicale din Venezuela, Ecuador și Brazilia.

În Dieffenbachia tulpina verde îngroșat, lemnoase la baza, la o vârstă fragedă este erect, mai târziu - târâtor.

frunze întregi, ovale sau oblong-lanceolate, acuminate apex până la 40 cm (la unele specii de până la 60 cm) lungime și 10 cm lățime. Suprafata frunze netede, lucioase sau mate, colorat desen original. Inflorescență - știulete, acoperite alb-gălbui. Fructe - fructe de padure rosii.

O caracteristică a Dieffenbachia cu frunze expresive luminoase este că ei au un toxice, arderea de suc, care nu ar trebui să vină în contact cu pielea, ochii și gura.

Dieffenbachia - plante ornamentale de mare, aceasta poate fi cultivate la domiciliu sau în birouri. Dieffenbachia chiar util pentru a păstra în camera, deoarece curata aerul de toxine. Cu toate acestea, utilizarea în grădinițe Dieffenbachia de amenajare a teritoriului nu este recomandată din cauza suc otrăvitoare.

Numele unor Dieffenbach vândute în magazine de flori, este extrem de confuz, de multe ori unul și același soi pot fi disponibile în comerț sub diferite denumiri. Multe formă de soi pur și simplu Dieffenbach poartă numele speciei. Cu toate acestea, acest lucru nu contează cu adevărat pentru creșterea și cultivarea lor, ca Dieffenbachia toate necesită aceeași grijă.

tipuri de Dieffenbach

Dieffenbachia macrophylla (Dieffenbachia macrophylla). Tulpina robust, și 1 m în înălțime, întuneric-verde frunze sunt alungite-ovate la linii mari de 40-60 cm lungime și 20-40 cm lățime, la melkoserdtsevidnye inferior sau rotunjite, aproape tăbăcită, vena groasa.

Dieffenbachia fermecător (Dieffenbachia amoena) sau Dieffenbachia Seguin (Dieffenbachia Seguine). Stem stout, frunze mari, alungite-ovate, de multe ori până la 60 cm lungime. Pe frunze de culoare verde închis au o cremă sau risunkok din marmură albă de-a lungul venelor laterale.

cunoscut grad Tropic de zăpadă - specii Dieffenbachia cu o culoare predominant alb pe frunze.

în Dieffenbachia Bauze (bausei Dieffenbachia) frunze verzi-galbui marmorate cu un design verde închis și puncte albe. frunze de aproximativ 30 cm lungime.

Dieffenbachia Bowman (bowmannii Dieffenbachia). Exista soiuri cu frunze pestriț expresivă: întuneric și lumină picățele crem sau de culoare albă. Frunzele pot ajunge la o lungime de 75 cm.

Dieffenbachia pictat (Dieffenbachia picta) sau Dieffenbachia reperat (Dieffenbachia maculata). Large oblong-ovate frunze de până la 60 cm lungime și 20 cm lățime, cu un vârf ascuțit. Pe frunze și pete albe sau de fildeș și pete. Cultura obținută clasa colorate Dieffenbachia frunze exclusiv fin decorate cu diverse combinații de, pete albe, bej smarald împrăștiate fundal verde lamina. Cele mai populare soiuri Camilla și Exotica.

Dieffenbachia Îngrijire

Toate Dieffenbachia - total nepretențioase plante cu creștere rapidă, care nu necesită îngrijire complexă. Ingrijirea este similar cu diffebahiey îngrijire Aglaonema. Toate dieffenbachia rezistente in medii interioare.

iluminat

Dieffenbachia care necesită lumină, prefera sa lumina intensa, nici lumina directă a soarelui în timpul verii sau umbra partiala. Dieffenbachia de vară va fi bine pe fereastră est sau 1-2 m din sud-vest sau fereastra. Iarna - loc foarte luminos. În umbra de frunze Dieffenbachia și pierde culoarea în scădere, de cotitură verde, și, invers, decolorată în lumină puternică.

temperatură

iarnă temperatură conținutul nu trebuie să fie mai mic decât 16 18oDeoarece, cu toate acestea, Dieffenbachia poate efectua scădere temporară a temperaturii la +13oC. Ar trebui, de asemenea, să acorde o atenție la: Dieffenbachia nu tolera proiecte.

umiditate

likes Dieffenbachia a crescut umiditate aer. Primăvara și vara - regulate de zi cu zi pulverizare frunze, toamnă și de iarnă de 2-3 ori pe săptămână. În timpul iernii, în loc de pulverizare oală Dieffenbach poate fi plasat pe un palet cu argilă expandată, în care se adaugă apă. Frunzele de vară diffebahii trebuie pulverizat în mod frecvent și se spală, prin urmare, este necesar să se utilizeze apă de la robinet numai bine stabilit, la temperatura camerei sau de a folosi preparate speciale pentru îngrijirea cosmetică a plantelor pentru a ascunde pete albicioase pe frunze.

adăpare

Dieffenbachia vara udate regulat și abundent cu pulverizare indispensabilă. Dar este imposibil să se umple instalația.

Cu sfaturi de udare neregulate și marginile frunzelor devin maronii. Dacă udare excesivă frunzele se ingalbenesc, rădăcinile putrezesc.



Din septembrie până în martie udare și pulverizare tăiat, dar com Pământul nu este ajustat la overdrying. Numărul irigațiilor în timpul iernii depinde de temperatura camerei. în cazul în care camera este rece, apoi udare este redus la 1 ori pe săptămână.

alimente

Din martie până în septembrie Dieffenbachia încărcați- fortnightly orice organic (infuzie de mullein, sau excremente de pasare) sau îngrășământ lichid. Din septembrie până în luna martie, alimentarea este oprită.

amestec pământ

Dieffenbachia preferă să capacitatea de câmp și, în același timp solul nutritiv permeabil. La transplantare în partea de jos a vasului nu uitați să pună un bun drenaj, deoarece stagnarea și umiditate excesivă de udare în oală posibil putregaiul rădăcinii. Pentru Dieffenbachia persadki pot fi folosite amestec de sol obișnuit pentru plante de apartament. Sau orice alt la alegere:

amestec Pământ №1: foaie de pământ, humus, turbă, nisip (4: 1: 2: 1) + o mică cantitate de cărbune, care va preveni putrezirea rădăcinilor.

amestec Pământ №2: foi și sol gazon, turba, bălegar uscat (2: 2: 1: 1) + o cantitate mică de cărbune.

transplant

Dieffenbachia transplantat la sfârșitul lunii februarie - martie, după caz, o dată la 3-4 ani. Dacă Dieffenbachia deja neatractive, partea inferioară a tulpinii devin goale, și loja de sus, atunci acesta poate fi tăiat, lăsând la o înălțime mică ciot de aproximativ 10 cm. Din mugurii latente pe butuc va crește boboci. Și taie partea de sus poate fi utilizat pentru reproducere.

reproducere

Dieffenbachia, ca dratsenu, propagate prin butași apicale și stem pe tot parcursul anului. butași apical pot fi diferite, dar nu mai puțin de 15-20 cm lungime. butași de tulpină - bucăți de tulpină de aproximativ 5-15 cm frunze lungi, fără a avea cel puțin o muguri latente. Înainte de plantare butași în secțiunile stropite cu pulbere de cărbune și kornestimulyatorom.

Se obține butași diffebahii înrădăcinare în mini teplichke la +25 +28oC în humus turbă și amestec de nisip. De asemenea, butași Dieffenbachia rădăcină bine în apă.

După 2-3 săptămâni după apariția noilor butași de frunze sunt conținute în temperatura aerului normală +20 +22 oC cu umbrire de la lumina solară directă. În mod regulat adăpate și pulverizat. În procesul de creștere butași înrădăcinați transplantate în ghivece mai mari. butași de plante direct într-un vas mare nu este recomandată datorită faptului că prea mult teren poate provoca putrezirea radacinilor.

paraziți. rău citrice mealybug, Thrips, moale Coccidae.

boală - rot rădăcină.

Asta e tot ce am, atunci când Dieffenbachia scos din magazin. Dar voi spune totul despre asta. Un an în urmă, am cumpărat-o tiddly, și în ciuda tuturor simplitatea ei, ea a făcut-o eu nu a crescut, sau mai degrabă, creșterea a fost foarte dificilă, așa cum a înghețat. În primul rând am decis să-l transplant, dar terenul vechi nu a devenit curat din rădăcini, dar tocmai a trecut într-un nou vas. Ti-e frica de a deranja rădăcinile.

Modelul după transplantul de organe este aproape neschimbat, o frunză îndoirea, iar frunzele inferioare a dispărut imediat. Nu am putut da seama ce să Dieffenbach. Privit ca și alte plante care nu se plângeau)) Land normală, într-un vas acoperit cu Dieffenbachia pautinistym floare albicios, dar am scrie off pe calcarul de la udare. Din moment ce am pulverizare periodic Dieffenbachia și vărsat pe pământ într-o oală cu o phytoverm soluție, așa că nu cred că despre posibila amenințare.

Apoi, Dieffenbachia meu a început să se legene, sa dovedit, pe rădăcini putrezite o parte. Curățite putregaiul tratat fitosporin, dar din nou, nu transplantat, a decis că bine.

Aproape simultan cu putrezirea rădăcinii de pe foaia inferioară a bulgărilor albe observa, nu a acordat o importanță mult, m-am gândit că făinarea. Leaf doar rupt, celelalte frunze păreau mai mult sau mai puțin sănătoase.

Și la un moment dat de pe partea inferioară a unei frunze de Dieffenbachia Am găsit o mare mealybug de grăsime. Se pare că acest lucru se datorează insecte scara este placa arahnoidici pe teren într-o oală. Frecată toate frunzele vatochkoy cu Fairey, el a aruncat toată țara oală, rădăcinile spălate mai întâi în apă și apoi complet scăldat în soluție phytoverm dieffenbachia a unei concentrări mai puternice. Anterior phytoverm a 2 ml per 1 litru de apă, de această dată răspândit în 5 ml de 1 litru de apă. Folosit în această soluție timp de 15 minute, m-am gândit, în cele din urmă oblezet, dar nimic nu teribil sa întâmplat cu ea.

Noaptea, Dieffenbachia a pus într-un borcan cu o soluție de un stimulent de creștere și de înrădăcinare Riba-extra. Am plantat doar de altă zi, atâta timp îndoia dacă este sau nu o pune totul dintr-o dată, sau poate fi aruncat afară. Am decis că au întotdeauna timp pentru a arunca. Pentru plantare a luat un alt vas mai mic, ca nu cumva zamokala teren (lapte o dată opărită cu apă duesh) și amestecul proaspăt de sol (un vas vechi a fost, de asemenea, dezinfectare).

A fost o lună. insecte scara nu au văzut încă pe pământ într-un vas nu mai este acoperit pautinistym floare albicioasă, frunzele au început să se desfășoare una câte una pe frunzele au început să arate desenul. Iar faptul că tulpina fundul gol, așa că nu contează, puteți decupa și rădăcină, nu mai frică de a trăi este acum))

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit

ProSadGuru.com
Casă Grădinărit Flori Plante Îngrijire Desen Animale Piese rețete Foto și video Miscelaneu