Crossandra Îngrijire

Crossandra Fortuna (crossandra Fortuna)

Me crossandra a venit destul de accident. Am venit o dată pentru a vizita un prieten, și ea, ca de obicei, ma încărcat cu tot felul de butași și ramuri. Am luat din respect, ci pentru a pune toate plantele doar nicăieri, și ei să prindă rădăcini nu este întotdeauna bine.

O obiecție slabă din partea mea, prietenul meu a spus: „Ceea ce se întâmplă prin intermediul, chiar dacă acestea sunt pierdute - nu contează, și acele flori care vor supraviețui, atunci nu au adus! Acest lucru va fi florile tale!“. Printre aceste butași a fost și crossandra. La început nu știam nici măcar numele ei. A fost iarna trecută. Am privit-o fără nici un interes, iar în martie a lansat primul ei inflorescenței inflorit-Spike și flori portocalii moi.

Crossandra (Crossandra), aparținând familiei de acant - înflorire, arbust cu frunze căzătoare ornamentale sau arbust aproximativ un metru înălțime. În crossandra lumii naturale comune din zonele tropicale din Africa, Madagascar și Peninsula Arabică. Este considerat locul de nastere al Indiei, Sri Lanka, insula unde crossandra creste in padurile de lumină. Crossandra sau artificii de culoare așa cum este numită de obicei, este în creștere rapidă la tropice, în cazul în care există o mulțime de ploaie, soare și umiditate

În India, florile portocalii crossandra raman cele mai populare în rândul femeilor. Înflorește crossandra combinate cu flori de iasomie, ei împodobesc părul lor atunci când merg la templu.

Cea mai comună este considerată pâlnie de crossandra (infundibuliformis Crossandra). Crossandra - cultivator rapid. Decurge din erect ei, ramificat, spân, verde sau maroniu-violet. Planta poate fi format într-o bucșă sau în formă de arbore. Cu cat mai multe prischipok face, planta va filetata.

În crossandra frunze verzi lucioase, luminoase de la 3 la 9 cm lungime, oppositely înrădăcinat sau colectate în whorls 4, petiol, ovale, de cotitură brusc în pețiol la margine ușor ondulată (pe partea pare că ei incretite), pubescent firele proeminente rare.

flori crossandra portocale sau caise, de la coral la roșu, galben și chiar turcoaz colectat în inflorescență patrulateră vârf de până la 15 cm în lungime.

Crossandra foarte ușor de curățat, dar este demn de remarcat nu numai pentru acest lucru. Crossandra începe să înflorească în vârstă foarte tânără, când el era încă destul de „adolescent“ și are o înflorire foarte lung. Cu o ingrijire adecvata poate inflori crossandra de la începutul primăverii până la iarnă vă încânta cu portocaliu său luminos sau flori galbene. Cu toate acestea, pentru a realiza o astfel de înflorire lungă, trebuie să știți unele dintre caracteristicile.

Deoarece crossandra - un nativ de la tropice, iar conținutul ar trebui să fie aproape de ploaie. În timpul iernii, temperatura din camera Nu ar trebui să scadă sub + 15 + 18 0C, iar vara - + 18 + 25 0C. Printre altele, crossandra frică de proiecte. Cu o scădere a temperaturii ascuțite, se poate pierde toate frunzele.

În curte, în decembrie și crossandra încă mai continuă să înfloreascăÎn vara am făcut o grădină crossandra

De iluminat ar trebui să fie împrăștiate. Podyschu pentru locul crossandra cu lumină mare, să fie cel mai de preferat fereastra de sud în timpul iernii și lumină ambientală strălucitoare până la sfârșitul anului, în timp ce crossandra înflorire lung vor fi furnizate.

În timpul verii, în timpul sezonului de creștere, adăpare ar trebui să fie din belșug, în iarna - un moderat. De asemenea, crossandra necesită o umiditate constantă. Mai ales crossandra bun se simte înconjurat de alte plante de apartament. Acestea creează pentru crossandra microclimatul special care există în natură. Pulverizarea ar trebui să intre în obiceiul, altfel nu crossandra supraviețui chiar și într-un cadru omologii respectabil. Inflorirea va fi mai mare în cazul în care timp pentru a elimina flori ofilite.



Și încă o notă: în timpul pulverizării, încercați să nu cadă pe flori. Înflorire inflorescențe, urechi destul de crossandra lung, dar florile fragile crossandra se pot prăbuși sub apă sau ploaie de funcționare.

Deci, pentru a asigura apă suficientă, lumina împrăștiată și umiditate ridicată, precum și alimentarea unui îngrășământ echilibrat două ori pe săptămână, la jumătate din doza recomandată, iar crossandra va fi fericit pentru un an.

Crossandra aproape nici o infestare cu dăunători, dar lasă pentru a vedea prezența acarian și whitefly trebuie întotdeauna, în timp pentru a preveni răspândirea dăunătorilor.

De asemenea, crossandra se poate usca vârfurile frunzelor. Acesta este un semn sigur că aerul prea uscat in camera.

Pentru a da crossandra tip elegant si compact, de primăvară este necesar să se recurgă la o coafura. Rămase după forfecare Butasii pot fi folosite pentru reproducere. Ele sunt foarte ușor de rădăcină. Înrădăcinare poate fi utilizat kornevin sau a altor hormoni de plante.

De asemenea, plante tinere ar trebui să fie plasate într-un mini-teplichku (sau / e pachet p) pentru a finaliza înrădăcinare. Când frunze noi, plantele tinere pot fi obișnuiți treptat la temperatura camerei. Ulterior planta a avut o formă sferică frumos, răsaduri au nevoie de prischipnut la o înălțime de 10 cm. Transplant crossandra poate primăvară la fiecare 2 ani, dacă este necesar.

Crossandra prefera sol bine drenat, destul de fertil. Prin urmare, la momentul transplantului poate fi folosesc amestec de sol de părți egale de argilă și de turbă și nisip pentru drenaj bun. În partea de jos a vasului nu uitați să drenaj. De asemenea, puteți crossandra hidroponice crescute.

În timpul verii, puteți crossandra aduce la terasa sau patio. Ea arată foarte bine în grupul de plante anuale și perene. Crossandra pot fi plantate în containere sau cutii, pentru a decora fereastra afară, în timpul verii.

Trebuie să spun că crossandra a fost „nu a ucis“, în ciuda tuturor adversităților pe care i-am dat. În vara lui crossandra lui am îndurat în grădină sub un baldachin, udat, dar pulverizare a petrecut neregulat. Dar ea a continuat să înflorească și în timpul căldură de 35 de grade, iar în septembrie, când nopțile erau reci. Frunze rămâne întotdeauna strălucitor, verde și foarte decorative. Chiar și în decembrie crossandra meu continuă să înflorească și să mă încânte cu focuri de artificii culorile lor.

Crossandra Ghana roșu (eds crossandra Ghana)Crossandra Green Ice (crossandraCrossandra Tropic flacără (crossandra

Turcoaz Crossandra (Turcoaz crossandra)Crossandra Trincomalee (crossandra Chinkomley)Crossandra Flava (crossandra Flavus

Crossandra Mona wallhead (Mona crossandra Valed)Crossandra vechi portocaliu (crossandra Vechi portocaliu)Turcoaz Crossandra (Turcoaz crossandra)

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit

ProSadGuru.com
Casă Grădinărit Flori Plante Îngrijire Desen Animale Piese rețete Foto și video Miscelaneu