Plantarea de begonii tuberoase

begonie

Recent, a existat într-un magazin de flori, și din nou, nu a putut rezista tentației. Am văzut o fotografie de floare de o frumusețe fără precedent, ca un mac roșu bujor sau plușate. Întrebat ce fel de miracol, sa constatat că Begonia tubercul.

Delicious și nepuse-atârnă doborând begoniile tubercul cu flori duble și semi-dublu (Begonia tuberhubrida pendula multiflora fl Pl ..) - o planta perena. În ampelnye begonii de obicei mai multe muguri principale, de la cinci la opt, care sunt situate în axils frunze tulpini de flori lungi, cu diametrul de flori frumoase kamelievidnymi de până la 6-8 cm. Moleșit lăstari lungi ajunge la 30-45 cm.

Vânzătorul a ales ma tubercul cu rostochkom, pentru care eu sunt foarte recunoscător. Am renuntat imediat întrebarea: cum faci corect pentru a pune begonii tubercul. Partea superioară a begonii tubercul inegale, în mijloc, există un vpadinka mic. Acest gol în interior nu se poate turna apă, în caz contrar putrezire tuberculilor. Pe partea de jos a rovnenky tubercul, ușor convexe.

În cazul în care tubercul este mare și există mai multe puncte de reînnoire, de begonii tubercul pot fi tăiate în două sau patru părți. secțiuni desemnate într-un astfel de caz trebuie să fie stropite cu pulbere de cărbune pentru a dezinfecta sau vaselină Zelenko. Nu sunt pregătită pentru o astfel de operațiune. Dimensiunea tuberculilor meu doar 3,5 x 5,5 cm.

Acasă, luând un tubercul din ambalaj, odată introdus într-o soluție de vodichku fitosporin aktellik și 15 minute. Fitosporin ajuta la prevenirea begonii tubercul de putregai și aktellik - de dăunători. In schimb fitosporin se poate utiliza o soluție de permanganat de potasiu.

pentru plantare begoniile tuberculate Am luat un ghiveci mic, a cărui înălțime este de aproximativ 10 cm în partea de jos a drenajului răspândit la sol din lut expandat - .. 1.5-2 cm begonia tuber nu ca varul, deci plantarea tuberculilor folosit un sol ușor acid gata Saintpaulia.

La plantare se recomandă să îngroape doar 2/3 de begonii tubercul. Deoarece tubercul begonia este presărat doar ușor. Tocmai am făcut o mică depresiune în sol și a pus-o begonii tuberculilor. Sa dovedit că îngropa nimic special.



Udarea begonia tuberoasă este necesară precauție, de-a lungul pereților vasului. Pentru irigații folosiți apă de zăpadă. Ulterior, atunci când zăpada se topește, dedurizare a apei Puteți folosi suc de lamaie, acid citric sau o picătură de cereale sau vin oțet.

Finală atingere: stropite plantat begonii tubercul dintr-o soluție de pulverizare de zircon și a pus-o pe o fereastră într-o companie de Pelargonium. Să așteptăm culori zâmbet.

De altfel, imediat după plantare Nu există frunze pe tuberculului, substratul rămâne umed pentru o lungă perioadă de timp, și astfel încât în ​​loc de udare pot fi utilizate prin pulverizare pe zi.

Mai târziu, au nevoie pentru a umidifica aerul din jurul begonii, pentru a preveni atacul dăunătorilor, cum ar fi Thrips și acarian.

Begonii tuberoase cu flori au prelungit și profuze. Pot fi plantate begonia tuberoasă în ghiveci de flori sau coș de agățat, atunci acesta va fi un ornament pentru orice gradina.

După înflorire tuberculi Begonia trebuie să se pregătească pentru restul de iarnă: un pic reduce udare, tăiat o parte din sol. Oală tuberculi begonii depozitate într-un loc uscat, la o temperatură a aerului de + 14 + 16 oCu doar ocazional umeziți ușor solul. În martie tuberculii de begonii obține, este transplantat într-un amestec proaspăt de sol, treptat, să nu abuzeze, CV-ul apei și a hranei.

begoniebegonie

begoniebegonie

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit

ProSadGuru.com
Casă Grădinărit Flori Plante Îngrijire Desen Animale Piese rețete Foto și video Miscelaneu