De ce frunze curl?

De ce frunze curl?

uneori, plante frunze curl sau se micșorează foarte mult, restul de verde. Ceea ce poate fi cauzată de o astfel de schimbare?

1., răspunsurile acestei plante cel mai probabil de condițiile de detenție, cum ar fi frunzele pot ondula și zbârci din Conținutul de temperatură scăzută.

Video: Cauzele principale ale frunzelor de tomate rola

Dacă aceasta este o houseplant într-o altă cameră cu o temperatură mai potrivită, plante de grădină pot fi tratate cu medicamente anti-stres, de exemplu, zircon, Kendal.

Frunzele de plante de apartament în poftă de mâncare de iarnă sau de vară pe ceea ce privesc. Geamul Sticla iarna rece, iar vara, în lumina directă a soarelui, la cald. Anularea planta departe de ferestre, frunzele nu au primit un șoc termic. Dacă aveți unde să pună deoparte, atârnă tesatura ușoară între sticlă și plante, frunzele nu ating sticla.

2. Frunzele ondula de pământ permanent umed în oală. Sol este compactat, aerul este furnizat la rădăcini. Ajustați udare, udarea este nu mai devreme decât credincioșilor din țară se usucă într-o oală. sol afânat în oala, Aerul trebuie să curgă la rădăcini.



3. Frunzele se pot ondula și contractă împotriva dăunătorilor s-au stabilit pe partea interioară a foii. De îndată observat că frunzele că ceva este greșit, să le inspecteze cu atenție pe toate laturile. Chiar dacă nu ați văzut nimic, cheltui de prelucrare plante insecticide (de supt, dăunători de mestecat) și acaricide (de acarieni). Acum, produce medicamente puternice de acțiune pentru a ajuta la a scăpa de toate dăunători dintr-o dată combinate.

Video: Boli de tomate în seră / răsucită frunze / rot apical / năpasta

4. De asemenea, frunzele se pot curba, zbârci și buclat bolii virale. Florile de pe aceasta planta sunt, de obicei rupte și urât. Nici o schimbare în condițiile de detenție nu se schimbă situația. Toate frunzele de pe planta sunt buclat, chiar și cele noi cresc din nou. De obicei, bolile virale sunt adesea găsite în sere industriale. bolile virale nu răspund la niciunul dintre produsele de protecție a plantelor, precum și pentru a preveni răspândirea bolii, planta afectata este mai bine pentru a arunca afară.

În acest an am întâlnit, de asemenea, aceeași problemă ca și frunze de rulare. Am cumparat mai multe tuberculi Gloxinia, deoarece rostochku. Plantate, iar când rostochku a crescut, la un Gloxinia ondulată frunze a crescut imediat înapoi. Nu există condiții de viață stresante au nici un tratament împotriva dăunătorilor, de asemenea, nu a ajutat. Am început să cred că virusul este în Gloxinia.

La Gloxinia a apărut frunze normale5. Dar, se pare, un astfel de lucru ca frunze de curling, poate fi după aplicarea unor doze mari de îngrășăminte de potasiu. Potasiul este necesar pentru plante, deoarece este implicată în acumularea de nutrienți din rădăcini, tuberculi, plante cepelor, astfel încât în ​​sere îngrășămintele de potasiu sunt utilizate pe scară largă. Dar, o concentrație prea mare de potasiu determină deformarea țesuturilor.

Din moment ce eu nu abuzează de pansamente, ea se sugerează că o supradoză de îngrășăminte de potasiu au fost fie în magazin sau în seră, unde Gloxinia cultivate. Când Gloxinia mea, noi varza cu frunze normale, am ajuns la concluzia că a existat o supradoză de potasiu, și nu o boală virală.

6. Frunzele se pot încreți, în cazul în care într-o oală râme vii sau larve Skosarev, listate împreună cu solul de grădină. În acest caz, este mai bine să transplant de plante într-un nou amestec de lut.

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit

ProSadGuru.com
Casă Grădinărit Flori Plante Îngrijire Desen Animale Piese rețete Foto și video Miscelaneu