Crocus (distilare

Pot, branduseșofran (Saffron) Aparține familiei Kasatikovyh.

Șofran pot fi cultivate în teren deschis, iar în apartament - aceasta planta este un material ideal pentru distilare. Înflorire de primulă aceasta afectează o gamă variată de culori - de la alb pur, galben-violacee mov cu un divorț. strălucirea lor și sensibilitate atingând în fundal de dezgheț zăpadă nu va lăsa pe nimeni indiferent.

Pentru iarna forțând cepele Crocus trebuie să fie achiziționate, disponibil comercial de la sfârșitul lunii iulie până la începutul lunii septembrie. Acest lucru se datorează faptului că dezvoltarea și înflorirea completă tulpini aceasta planta are nevoie de o perioadă de răcire obligatorie, cât mai aproape posibil condițiile naturale. Trebuie să alegeți cele mai mari cepe fără semne de putregai, contracție și a altor boli.

cepele Crocus am cumpărat de la un magazin de flori la sfârșitul lunii iulie și păstrat până la balcon toamna poluzasteklennom într-o cutie de carton de sub tort. În septembrie, la scăderea temperaturii aerului din lăstarii ceapa același timp a apărut și la începutul lunii octombrie, cutia a fost rearanjat în frigider în compartimentul de legume. Astfel, am început să imite „perioada rece“.

floare de șofranPână la începutul lunii decembrie, varza de șofran a crescut semnificativ (~ 1 cm) și pe unele cepelor au fost începuturile copiilor, care au fost confundat cu rădăcinile mele. Este timpul de aterizare în pământ!

Purificarea prin fulgi cepele uscate au fost îmbibate într-o soluție fitosporin timp de câteva ore, și imediat înainte de plantare în sol pulverizat zircon.

Pentru plantare Crocus nevoie de un vas larg si scurt - farfurioara în partea de jos, care este necesar să se stabilească stratul de drenaj (bucăți mici de polistiren sau argilă expandată). Aceste plante necesita un substrat în vrac, permeabile, care poate face propriul dvs., utilizând ca bază sol de achiziție și adăugarea de componente, cum ar fi nisipul și vermiculit.

Prin umplerea amestecului rezultat la o jumatati castron, ceapa am poziționat la o distanță de 1,5 - 2 cm unul de altul și cu acuratețe umple solul, astfel încât numai verze rămână pe suprafață. Plantarea adăpate și plasat într-un frigider, fără acoperire nimic.

La sol nu sunt caked și mucegăite de umiditate și răcoare, am neconsolidată periodic scobitoare lui obișnuită. Udarea branduse în picioare în frigider, este imposibil, atâta timp cât solul nu se usuce complet. Excesul de udare în combinație cu o temperatură scăzută poate duce la mucegai, bulbi degradare și, în consecință, distrugerea plantelor.



forțând branduseDupă aterizare în pământ branduse germinativă a început să crească rapid. După aproximativ 6 săptămâni de la înălțimea lor a ajuns la 3,5 - 6 cm, iar vârfurile avansat verde 1/3. Aici, în acest moment, i-am scos din frigider, a pus pe un pervaz rece, cu o temperatură de aproximativ 10 ° C

Concomitent cu apariția tulpini de tuberculi a început să crească în copii, care a apărut pe suprafața solului și din pământ. Ca urmare, întreaga farfurioara sa uitat covor verde pufos.

Creșterea de tulpini și durata de înflorire depinde de temperatura mediului ambiant: cu cât este, cultivarea mai repede tulpinile și floarea dispare repede. De aceea, am ținut la brândușeii mei t + 5-14 ° C

După înflorire branduse ar trebui să înceapă să se hrănească îngrășăminte pentru plante dekorativnotsvetuschie. Acest lucru este necesar pentru formarea cepelor de înlocuire pe scară largă și creșterea de copii sănătoși. Fertilizarea ar trebui să fie făcut, atâta timp cât frunzele verzi incep sa se usuce, în curs de pregătire pentru perioada de odihnă.

De fapt, forțând peste. Din stânga controlează cepe oală, copii uscate, separate, și depozitate la temperatura camerei până la următoarea distilare sau primăvară de plantare în grădină.

Natalia Leonova, o fotografie a autorului

27.02.2011

© HomeFlowers.ru. Toate drepturile rezervate. Retipărirea și orice modificare a acestui material fără permisiunea prealabilă scrisă de pe site-ul interzis!

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit

ProSadGuru.com
Casă Grădinărit Flori Plante Îngrijire Desen Animale Piese rețete Foto și video Miscelaneu