Tabernaemontana: Asistență

Această înflorire kustarniks frunze lucioase de culoare verde închis, am văzut pentru prima dată cu prietenii. Am constatat că se numește tabernaemontana, și a găsit în curând o copie a magazinului.

Vechea tabernaemontana mai mult de 100 de specii din familia acolo kutrovyh. Cresc forma buclate, care seamănă cu o gardenie, dar este mult mai puțin sclifosit. cu flori albe ale plantei colectate în inflorescențe (unul poate fi de 3 până la 5 muguri) .Tsvetenie se extinde aproape pe tot parcursul anului, muguri dezvăluit treptat.

În același timp, de obicei, flori de mucegai este de două sau trei. Aroma tabernaemontana foarte rafinat și delicat. Cele mai multe dintre tot ce a simțit noaptea, o floare care tocmai a deschis. Se pare că tabernaemontana - houseplant ideală. Cel mai bun loc pentru cultivarea ei - est pervaz sau fereastra de vest, în cazul în care o iluminare destul de luminos și difuză. Pe partea de sud, poate fi necesar pentru a face umbră. Pentru plante cu flori abundente au nevoie de lumină bună, atunci când am o oală de tabernemontanoy în picioare în penumbra, rata de creștere a încetinit un tufiș, înflorire a fost slab.

Video: tabernaemontana sau ervatamiya (Tabernaemontana, Ervatamia)


Tabernaemontana (Tabernaemontana) nu are nevoie de tăiere, deoarece aceasta face tu însuți o coroană simetrică

Tabernemontanu aparat apa de udare ca stratul superior de uscare a solului. Am pulverizat, evitând picături pe flori. fertiliza regulat îngrășământ pentru plante cu flori de interior, pentru tot parcursul anului înflorire arbust jefuieste o mulțime de energie. Cultivarea tabernaemontana mea de repede, se dezvoltă tot mai multe noi lăstari.

plantă Acesta are un sistem radicular puternic, dar fragil care creste prea repede. Prin urmare, este sigur de a fi transplantate. Dar, amintiți-vă că, atunci când rădăcinile de transplant neglijent poate fi deteriorat sau chiar pierde o parte din ele. Tabernaemontana preferă substrat ușor acide și drenaj bun.

În cazul în care partea inferioară a frunzelor au apărut tabernaemontana bile galbene, care este nici un motiv de panică.
În frunzele de cele mai multe plante din familia au tubilor kutrovyh care conține un suc lăptos, care uneori apare pe suprafață și se usucă.

Serghei Suzipo e-mail, revista „Flori în casă“, 2013

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit

ProSadGuru.com
Casă Grădinărit Flori Plante Îngrijire Desen Animale Piese rețete Foto și video Miscelaneu