Ruelle: îngrijire la domiciliu

Acasă culori - nu este doar decorarea interioară și hobby fascinant. De multe ori nici măcar nu știu ce animalele noastre de companie. Aici, de exemplu, Ruelle. Floarea este cunoscut de mulți, dar puțini știu că el este gardianul sănătății noastre și poate distruge chiar Staphylococcus! Nu orice medicament pentru a face cu asta.

come-șansă

În casa mea, o mulțime de flori. M-au luat în diferite moduri: prin butași schimbate cu prietenii, cumpărat în magazinele de flori și bunicile pe piață, este externat din centrele de grădină, în ultimii ani, multe flori interne cresc din semințe.

Dar această floare a venit la mine (chiar rușine să spun) din ... coșuri de gunoi în picioare lângă scări într-una din instituțiile orașului nostru. Trecerea prin, am observat un proces în două bălăbăneală mizerabil verde pal, dar am știut exact ce nu a mai văzut înainte de o astfel de instalație. Am rupt atât tulpina și a adus acasă. Acasă discerne cu atenție prada: lung moale, catifelat, cu un model de frunze abia vizibile de-a lungul venei centrale, și pleava, cu o ușoară pubescence. Din anumite motive, am crezut că a fost o rudă a celebrului Gloxinia.

butași de torcretare slab soluție (roz) de permanganat de potasiu de la posibili dăunători preparați este scăzută, dar un vas plin sol nutritiv lumina de sera castravete suplimentat cu nisip de râu spălate și plantate ambele procese într-un singur vas. Ea a turnat cald puțină apă și se acoperă cu folie, a pus-o pe fereastra bucătăriei. De altfel, după „baie“ cu permanganatul de potasiu Tsvetik mult mai frumoasa, iar prima dată când m-am gândit: „Cum să ridice mâna cuiva pentru a arunca această frumusețe, pentru că Scion chiar inestetice lent ar putea vedea că floarea este în mod clar bun, dar cultivarea inapt l-au adus la o astfel de stare și a condamnat emisiile. "

Acesta a fost la sfârșitul lunii martie, a adăugat ziua, soarele strălucea în plin, și floarea, după ședința timp de trei zile, a început să se ridice frunzele lor.

Am scos folia, pulverizat un pic de ea și am observat că frunzele au întunecat considerabil, au apărut un frumos model de culoare verde deschis, în mijlocul foii. Și de a face frunze - catifelată, ca și în cazul în care îmbrăcat într-o haină moale, și la fel ca tot timpul de accident vascular cerebral lor. O lună mai târziu, floarea nu știa: el a crescut până la 40 cm, și tulpini, dens năpădite cu numeroase frunze, a început să se încline spre partea sub greutatea lor. A cumpărat un jartieră metalic circular, cimentate tulpini pe ea. Toți prietenii tăi au întrebat: ce fel de om frumos și care este numele lui? Dar răspunsul nu am, cu toate că l-am căutat mai multe reviste, surpriza reala a fost de așteptare pentru mine, la sfârșitul lunii mai: un străin a inflorit! flori mari în formă de clopot pe o tulpină lungă acoperit întreaga plantă, erau yarkorozovymi cu striații roșii. Cei care au venit să admire frumusețea unui prieten într-o singură voce a spus că acest lucru este în mod clar streptokarpusy, deoarece florile sunt foarte similare, dar ceea ce frunzele nu sunt la fel ca ea poate fi, unele noi soi.

referința noastră

Cele mai populare pentru cultivarea în interior Ruelle Caroline (R. carolinensis) și Ruelle Portella (R. Portellae). În primul rând cele mai dificile din punct de vedere al conținutului și tolerează chiar și cu lipsa de lumina soarelui. Dar Ruelle Portella capricios, și dacă este suficient în soarele de vară și de căldură în timpul iernii necesită iluminare suplimentară și umiditate ridicată, în caz contrar acesta poate muri.

Cine nu se vedea - doar gâfâie ..

N-am contrazis - pentru mine este important ca floarea a prins rădăcini și Bloom. Odată cu debutul de căldură la dus pe veranda, unde a înflorit, neobosit toată vara. În acest timp, el a fost foarte crescut, și toamna vymahal aproape un metru și am fost în stare să taie o mulțime de butași și un familiar, pentru că toți cei care au văzut-o în culoare, icni și a întrebat otrostochek. Ceea ce încă frumos! frunze de catifea lung model a ajuns la 7-8 cm în lungime, partea inferioară a foii temnobordovogo de culoare, flori mari roz până la 10 cm! Deși fiecare floare păstrate timp de numai o zi, era atât de nou încât se părea că planta infloreste continuu.

flori ofilite se ofilesc repede și se desprinde de la sine, dar am încercat să le elimine un pic mai devreme, astfel încât acestea să nu strica aspectul de plante cu flori.

Am fost de așteptare pentru o altă surpriză - pe flori ofilite format un pod mic cu semințe! Am fost așteaptă cu nerăbdare să atunci când aceasta ajunge la maturitate. O mulțime de timp nu este necesară, două săptămâni mai târziu, am văzut că la sfârșitul începe pod să se desfășoare. Am încercat să-l rupe, și el a crăpat în mâna mea, deversând în palma unei mici semințe rotunde negre! Desigur, am plantat imediat niște semințe pentru a le verifica pentru germinare, și a crescut un rostochku câteva blând două săptămâni. Am așteptat până când vor avea oa doua pereche de frunze adevărate, și transplantate individual în ghivece, distribuite la prieteni.

Apoi am văzut de multe ori ca păstăi formate se sparge și în toate vasele vecine cu flori mici a crescut, de asemenea, rostochku am săpa în sus și distribuite. Lăstari tineri de culoare verde deschis, și au întuneca vârsta de aproximativ două luni, iar frunzele nu sunt întinse și atâta timp cât o instalație pentru adulți și ordonat și sunt întinse prea cu vârsta.

udare de iarnă

Odată cu debutul zilelor reci de toamna a adus o floare în casă și a pus-o pe fereastra din bucătărie, este un pic mai potsvel și a decis că este timpul să se relaxeze. Nu am fost jignit la el - el merita vacanta, si frunze frumoase, chiar și fără flori gladdened suflet. Pentru el nu a fost rece de la pervazul ferestrei, a pus-o sub spuma oală.
Când inclusiv încălzirea și bateria a fost aer cald uscat, floare a scăzut frunze mai mici, tulpinile erau goale. L-am pulverizat și a pus lângă un pahar de apă peste frunze nu se năruie, dar îmi pare foarte rău că nu se realizează în timp că el are nevoie de umiditate ridicată. De asemenea, am observat că unele frunze pe margini uscate, ondulate și transformat în maro. Am stropit de multe ori floare, dar pe tulpini goale și frunzele nu au crescut.



Udate frecvent cu apă caldă moale - el a fost vodohlebom și la cea mai mică uscare a solului la sag, dar pentru a umple floare este imposibil - rădăcinile încep să putrezească.

Pe Anul Nou a venit să viziteze fiica ei și a adus într-o carte cadou de la care am învățat numele elevilor săi - Ruelle.

Cartea conținea doar o scurtă descriere a îngrijirii unei flori, dar cel mai important, am aflat că el nu se referă la Gesneriaceae familiei ca Gloxinia și acant de familie și lui native Fitton, Jacobine, crossandra, pachystachys, Aphelandra, beloperone, gipestes, acant și multe alte plante din casă și grădină.

Nu obosesc să admire!

Mai mult de zece ani de când am venit Ruelle, dar în fiecare an, în primăvară aștept cu nerăbdare să-l înflorire și nu obosesc pentru a admira această floare minunat! În timpul iernii din cauza lipsei de lumina soarelui, în ciuda lumina de fundal Ruelle trase. În cazul în floare nu este mai mare de doi ani, și taie jumătate tulpinile, acestea sunt în curând acoperite de numeroase muguri, arbuști devin pufos și groase, și se taie butași pot rădăcină în apă sau perlit la debarcarea lor pe o constantă nevoie prischipnut de sus a mânerului, și el începe imediat tufișuri.

Ruelle înmulțite prin butași și semințe pot fi pe tot parcursul anului, dar de transplant și să împartă planta vechi este mai bine în primăvară.

Ruelle este bun și ampelnye versiune - în primăvară cu debutul de vreme caldă ea stau în copaci grădină și meri sunt agățate pe o ramură, astfel încât soarele nu arde. Flori pe tulpini cascadelor este atât de mult încât se poate vedea cu greu frunze! Apropo, sfaturi pentru cei care vor crește Ruelle ca ampelnye plante - butași nu prindeți!

Este bine și ca acoperire la sol. Și am aflat despre acest lucru prin accident. Casa a fost renovată, iar în două săptămâni am suferit toate florile sub merii din grădină. Lăstari lungi Ruelle culcat pe pământ și să ia rădăcină, în cazul în care se află în contact cu ea! Trage-i nu, ci pur și simplu tăiat din flori, răsaduri și noi crească până toamna târziu, trăgând solul ca un covor de catifea!

Și am săpat înainte de plante îngheț și transplantate într-o casă în ghivece largi, în care a crescut chiparosi, transformat o compoziție frumoasă - o, subțire, chiparos înalt frumos și pictat covor dedesubt.

Lumina Ruelle iubește strălucitoare, dar difuză, mai degrabă decât razele puternice directe ale soarelui, de la care arderea frunzelor. Din lipsa de lumină în floare de primăvară este limitate, deci va trebui să alegeți cea mai bună opțiune. Chiar și o floare nu-i place Schițe - instantaneu clar toate frunzele și florile și apoi restaurat pentru o lungă perioadă de timp.

Și poate fi pulverizat în seara - ziua picăturile de apă acționează ca lentilele, sunt formate sub pete de arsuri de la soare, iar floarea arata inestetice.

Ruelle fertiliza o dată la fiecare zece zile, iarbă fermentat (în timpul verii). Nu există dăunători și boli văzut niciodată, chiar și atunci când sunt cumpărate cu o floare a adus în whitefly casa pe Ruelle nu a fost.

O floare este bun pentru grădina de iarnă, pentru că în timpul iernii are nevoie de umiditate ridicată și temperaturi în intervalul 15-17 °, arată bine într-o compoziție cu culori similare. Ruelle este, de asemenea, frumos atunci când este în creștere într-un rezervor mare, înconjurată de rude: Fitton și gipestesa. Această compoziție frumoasă este obținut!

În general, Ruelle - o mană cerească reală pentru grădinari, ai nevoie doar de foarte puțin pentru a studia obiceiurile sale, și ea a dat frumusețe și va încânta pentru anii care vor veni! La acasă, la tropice umede ale Americii, crește sălbatic în formă de arbuști și plante perene erbacee, flori flori violet, alb, roz, rosu si purpuriu. grădinari americani le place să-l crească în grădini, în compozițiile de pe deal alpin, in gradina de rock. Și ea a numit dupa medicul francez si botanist J. afacerile Ruelle, primul care a descris.

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit

ProSadGuru.com
Casă Grădinărit Flori Plante Îngrijire Desen Animale Piese rețete Foto și video Miscelaneu