Muștar fertiliza paturi



Video: Cum să se hrănească vinete? paturi de recoltare

Muștar fertiliza paturi

Video: usturoi. Aterizare într-un pat de flori, cu un verde-dejecții

Recent, a existat un boom doar în jurul valorii de muștar alb, care nu este doar un excelent îngrășământ verde, dar, de asemenea, are proprietăți fitosanitare, ajută împotriva bolilor și dăunătorilor plantelor. Aici și în secțiunea „margine“ a Societății de plante pentru Studiul regiunii Amur, care sunt clase pe săptămână pentru grădinari, m-am dus cu privire la aceasta, în așteptarea noului sezon de vară.

Secțiunea membru agronom plodoovoschevod Valentine Bezkorovainy a confirmat faptul că muștar merită atenția mai atent pentru sine:

- Semănatul gunoiului de grajd verde pe ea, veți obține sursa de materie organică pentru plante și microorganisme din sol. In muștarul pe termen scurt, se poate forma o cultură destul de mare de masă verde.

În multe uleiuri esențiale din plante care contribuie la decontaminarea solului. exudate Root muștar conțin acizi organici, care, prin interacțiunea cu solul poate transfera energie dintr-o serie de elemente anterior nu sunt disponibile într-un plante formă ușor absorbabile.

Muștar și alte crucifere (de exemplu, ridichi), crește rapid și este în creștere rapidă. MOW masa verde atunci când frunzele plantei proaspete, suculente. Este mai bine să închidă solul sau ușor prikopat, și de căderea totul este peregniot.

Dacă aveți un lung semințe suficient, puteți face acest lucru. În primăvară seamănă semințe de muștar și să aștepte pentru maturare. Chiar dacă ai le aduna vara târziu sau toamna devreme, va avea timp să crească rece pe muștarul gunoi de grajd verde.

Membru al secțiunii Svetlana Jacobson a spus că la țară cu mult timp în urmă și a reușit să semene muștar evalueze toate avantajele sale:

- Acesta este un excelent îngrășământ verde pentru a îmbogăți materia organică din sol, mai ales în absența multor oportunități de a aduce complot gunoi de grajd. Se dezvoltă bine pe teritoriul nostru, oferă o mulțime de masă verde. Beneficiile deja că îneacă buruienile (mai ales la o însămânțare timpurie), care sunt dificil de a lupta în alte moduri. O utilizare erbicide nu aș sfătui, să nu provoace daune mediului. Mai muștar - o plantă miere bună, care atrage în timpul înfloririi insecte benefice.

Anul trecut, am încerca în creștere muștar alb rezident de vară Oleg moloz. Oleg împărtășit că prima sa experiență a avut succes. Necunoștință a început să secere planta este prea târziu, când era deja vymahal de până la un metru, format bodylya dens. Plough o masă verde a fost dificilă chiar și cu cultivatorii „mole“. A trebuit să privi chiorâș în trei etape (trei niveluri).

- Acum am înțeles că trebuie să cosească muștar foarte tineri. Dar experiența negativă - aceeași experiență. Din cauza lui, eu nu am de gând să renunțe la un bun gunoi de grajd verde.

Experții de protecție a plantelor adăugat că exudatele rădăcină de muștar alb au un impact puternic fitosanitar, „munca“ împotriva acumulării în sol bolilor comune, cum ar fi manei, tăciunele tecii, tuberculi crustă, Fusarium putregai. Acest lucru reduce învinge aceste boli de tuberculi de cartofi.

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit

ProSadGuru.com
Casă Grădinărit Flori Plante Îngrijire Desen Animale Piese rețete Foto și video Miscelaneu