Semințe de top de castravete - o experiență personală

Video: Inocularea de castravete pe lagenariyu

Primul castravete - cel mai de dorit!

Castravete - este o legumă importantă la masa noastră. În castravete conține o mulțime de potasiu și de potasiu, la rândul lor intareste peretii inimii si vaselor de sange, si, de asemenea, emite excesul de apa din organism. De aceea, mănâncă un castravete, vom rula la baie, și apă nu pentru că un castravete.

Acum, după ce a înțeles proprietățile benefice, încercați să alegeți cele mai bune semințe de castraveți. Prin alegerea de semințe de castravete, de asemenea, trebuie să se bazeze pe preferințele și cerințele lor. Deci, e timpul să vorbim despre modul în care aleg semințe de castraveți, și cele care au fost cel mai bun pentru mine.

cerințele mele în selecția de semințe de castravete:

- În primul rând, după cum ați înțeles deja din articolele anterioare, prefer sa aleg hibrizi, care dau recolta lor la maxim, indiferent de condițiile meteorologice.

- În al doilea rând, asigurați-vă că pentru a selecta semințe de castraveți, în cazul în care este scris: semințe fără genetic amărăciune. Vreau să se bucure de gustul dulce de castravete în orice moment și în situații diferite: castravete mic, sau o mulțime pererosshiy- de apă în grădină, sau nu.

- În al treilea rând, pentru a alege semințele de castraveți destinate pentru sărarea, în loc de salata. Această tradiție îndelungată: castraveți salată în timpul sărare formă de gol în interior, iar atunci cand mananci castraveti, el va stropi de apă în direcții diferite. Castraveți destinate pentru decapare, aproape fără amărăciune, și, prin urmare, producția lor, astfel încât acestea nu sunt amare în decapare.

- În al patrulea rând, pentru a alege castravete partenocarpice. Aceste castraveți sunt de sex feminin florile și nu necesită polenizare. De ce acestea? Deoarece castravete floare sub un alt film, atunci când este castraveții timpurii și rece, și deschis mai târziu, vremea nu este întotdeauna propice pentru a acoperi albinele. Și vreau să am o castraveți de recoltare garantate.

Cu toate acestea, pentru un motiv sau altul nu-mi place salata de castraveti: la sfârșitul lunii iulie sau august, atunci când nu se execută pe un pat de castravete în fiecare zi, unul are doar să leneviți pentru câteva zile, salata de castraveciori transformat în galben rotunde „bile“.

Vara este, de asemenea, o problemă foarte acută de apă: în ultimii ani, în vara temperatura crește peste 36 0C, ajungând uneori până la + 40 + 42 0C, iar apa nu se întâmplă deloc. Nici unul dintre care de irigare poate fi vorba. Într-o astfel de situație evoluție rapidă a dăunătorilor, de exemplu, anul trecut, după ploile prelungite din iunie a venit caldura. Unele tufe de castravete greu lovit de păianjenului: chimie Stropirea este? Sub păianjen atac acarianul a apărut spray castravete. Dar unii hibrizi a crescut la ocazie. în special hibrid bun F1. A fost un adevărat om de bun! Primul dintre toți hibrizii au început să dea roade, recolta a fost stabilă pe tot parcursul sezonului. El a îndurat cu stoicism secetă, cu atât mai puțin a fost lovit de acarieni, bici rapid recuperat după seceta și a continuat să dea roade, ca și cum nimic nu sa întâmplat. Castraveți toate aliniate, și chiar și atunci când deveni prea mare, nu galben. Și chiar în septembrie am colectat castraveți proaspeți.

Cu semințele de castraveți am acționează în același mod ca și cu semințe de tomate: Cumpărarea câteva pungi, doar jumătate sunt plantate semințe. Dacă castraveți mi-a placut, am dosazhivayu semințe rămase. Seminte de castravete neponravilos pur și simplu sacrificare, arunca. Și, desigur, nu cumpăra câteva pungi de produse noi.



Nu semințe de plante de castraveți prea aproape în grădină. Anterior, am plantat castraveți la o distanță de 30 cm. Acum, ajuns la concluzia că mai multă putere în zona de castravete Bush, cu atât mai mare randamentul pe plantă. Acum încerc să plec între cele două plante, aproximativ o jumătate de metru. La începutul verii, atunci când răsaduri de castraveți sunt încă mici, se pare pat pe jumătate goală cu ei. Un vecin, peering prin gard, jale: „Tată, castraveți au dispărut sau ce? Și m-am dus ca o perie „Cu toate acestea, atunci când vine vorba de recolta, am să recolta o găleată, și ea doar a întrebat:“ Ai un castravete? Și nu am fost încă. " Acum, cu tufe de plantare mai puține obține un randament ridicat și stabil garantat de castraveți. Și suficient pentru o masă, iar pentru decaparea si vecini!

Vrei sa ai in timpul sezonului au fost castraveți? Pune castravete în două etape: cultura principală la începutul lunii mai, și 2-3 semințe la începutul lunii iunie. castraveții târzii încep să dea roade în august-septembrie. În septembrie, atunci când acesta devine mai rece, hrana patul de flori cu castraveți și capac agrospanom și p / e de film. (Această opțiune este ideală pentru cei care nu au sere.) Până la sfârșitul lunii octombrie, vă puteți bucura de castraveți proaspeți din patul său.

O descriere a unor semințe de castravete

castravete Homer F1: Partenocarpice, cu buketnye tip de fructificare, maturare, pentru sere, sere si teren deschis. În gust de castravete de mare, recomandat pentru decapare. Rezistența la boli cum ar fi peronosporosis, mălura bacteriană, putregaiul rădăcinii. Castraveți toate aliniate, 10-12 cm lungime.

castravete bun F1: Maturare, partenocarpice cu randament ridicat hibrid. In timpul testului au arătat stabilitatea la schimbările bruște de temperatură și la principalele boli de castraveți. Fructificare până toamna târziu, temperatura scade castraveți deveni mai dens și clare. (Și nu este înșelat!) Un gust de castraveți pe tot parcursul sezonului rămâne dulce!

castravete Ginga F1: Partenocarpice, timpuriu, cu randament ridicat hibrid pentru sere si teren deschis. Castraveți sunt genetic fără amărăciune, nici o scobitură, camera de semințe mici. castraveți mici, cu adancituri, până la 11 cm în lungime. hibrid prea frumos! Vă recomandăm.

Castravete Skate cocoașă F1: Timpurie, partenocarpice o locatie fascicol a ovarelor. Castraveți Lumpy, până la 10 cm lungime, fără amărăciune, palatabilitatea atât castraveți proaspeți și conservate excelente. Aceste semințe în anul al treilea. De asemenea, foarte mult, asa ca nu arunca!

castravete Bee F1: Partenocarpice randament ridicat hibrid, fructe de tip buketnye. Castraveți mici, de până la 10 cm lungime, cu calități gustative înalte și sare de acoperire. Rezistente la boli și dăunători castravete.

castravete Masha F1: Cea mai timpurie a tuturor hibrizilor partenocarpice existente. Extrem hibrid cedări! Fructoase buketnye. Castraveți cu o densitate bună, consistență, fără amărăciune, destinat atât pentru salate si pentru decapare. Rezistența la boli majore de castravete hibrid este, de asemenea, foarte mare. Aceste semințe sunt cumpărate în acest an. Chiar dacă nu germina semințe de anul trecut, sper că va fi destul de suficient de castraveți de la unul dintre saci.

Vă doresc o alegere de succes de semințe de castravete!

P.S. Ai nevoie de o seră de bună calitate? Producția de sere din policarbonat oferă un cadru consolidat realizat din tub în formă, astfel încât să poată rezista la troiene de iarnă. Sere din policarbonat este foarte ușor de asamblat și de a instala pe site-ul. cadru acoperire anticoroziune si acoperire din policarbonat crește foarte mult durata de viață a serei. Într-o seră, plantele cresc foarte confortabil, și sunt garantate recolta abundenta de legume timpurii! Sere de producție și alte informații utile pe site-ul companiei TVZ!

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit

ProSadGuru.com
Casă Grădinărit Flori Plante Îngrijire Desen Animale Piese rețete Foto și video Miscelaneu