Secretele din recolta de usturoi

Grow usturoi am învățat prin încercare și eroare, și toate lucrurile să-i spun, testat pe propria lor experiență. Problema va fi exclusiv pe usturoi de iarnă - primăvară în zona noastră pentru un motiv oarecare, practic, nu se produce.

Cum de a obține o recoltă bună de usturoi

Video: Plantarea de usturoi. experiment

Secretul 1: îmbarcare

Ca de obicei, totul începe cu materialul săditor. Dacă este ceva în neregulă în recolta nu poate conta. Prin urmare, de ceva timp acum cresc usturoi în cultura bienal: În primul an al bulbochek de aer odnozubki obținut, iar în al doilea an au deja capete puternice și sănătoase de usturoi cu dinți mari. Pentru detalii cu privire la caracteristicile și beneficiile acestei metode am descris în articolul

Sow becul este întotdeauna sub iarna, impreuna cu plantarea de usturoi. Teoretic, acest lucru se poate face în primăvară - odnozubki se coc repede, și a alerga afară de timp. Doar aici pentru a salva sămânța, becul în timpul iernii la domiciliu este problematică. Și cu însămânțare și plantare podzimny este doar un singur pericol: nu ghiciți cu termenul.

Odnozubki cultivate din bulbochek - material săditor bun

dacă planta prea devreme, în timpul dezgheață sau prelungite de usturoi cald toamna pot merge la creșterea. De obicei, mor în acest sens el nu moare, ci slăbește, iar o recoltă bună nu va da. dacă târziu cu plantarea, Usturoiul nu are timp să prindă rădăcini și să se pregătească pentru iarnă, care este, de asemenea, în sezonul următor va afecta în mod inevitabil rezultatele.

Navigați prin calendarul, eu sincer nu recomand: climatul avem de la an la an mai mult și mai imprevizibil, natura prezintă o surpriză după alta, și faptul că acum 10 ani a fost considerată axiomatică, acum poate să nu funcționeze. Am venit in fiecare toamna pentru a viziona prognoza meteo, uita-te atent la fenomene naturale, semne de a încerca să ghicească timpul corect. De la plantarea de usturoi de iarnă, înainte de debutul de vreme rece, rezistent trebuie să treacă aproximativ o lună - asta din ea și cred în calcule.

pat de flori plantate cu bun zamulchirovat turbă acoperite ramuri de molid usturoi sau paie. Prin ea însăși, usturoi ierni bine, dar ramuri de molid va întârzia zăpadă, și nu e doar adăpost de frig, dar, de asemenea, umed, atât de necesară în primăvară.

Secret 2: despre îngrijire, sau „ambele ștampilată și spargere“

Pentru a spune adevărul, nu atât de mult de îngrijire este necesar pentru usturoi. dar, după cum

Secret 3: rotația ca prevenirea

Usturoiul este adesea afectat de boli și dăunători. A patogeni și larva dăunătorilor din sol este adesea conservat. Și, prin plantarea unei plante în același loc timp de mai mulți ani la rând (sau după plantarea culturilor sale, sub rezerva acelorași nenorocirile), am avut un mare risc. E ca o loterie: fie bolnav, sau aspect al problemei va ocoli. Și avem nevoie de ea? ..

Dacă doriți o recoltă bună de usturoi sănătos, în locul ei nu este necesar să se întoarcă mai devreme de 3-4 ani. Și dacă problema este încă acolo - am găsit în timp ce curățarea capului afectat - o idee bună să ia de reabilitare a solului. Cel puțin să semene îngrășământ verde - același muștar, de exemplu, galbenelele sau plantă calendula.

Permiteți-mi să vă reamintesc că usturoiul ar trebui să fie plantate după usturoi, ceapă și cartofi. Poate și ar trebui să fie - după leguminoase, castraveți, culoare și varză timpurie.

Video: Mini tems 7. Răspunsuri la întrebări Secretele abonaților .// recolte bune



Secretul 4: Curățarea

La fel ca ceapa, usturoiul este timpul foarte important pentru a elimina și se usuce bine. usturoi Iarna este depozitat la toate nu contează, dar dacă trebuie să se grăbească pentru a strânge sau cu curățare, dar nu se usuce în mod corespunzător capete - toate rezultatele propriei lor ruina lucrărilor.

cap de usturoi

Nu neglijați prognoza meteo: dacă promisiunea puternică și ploilor prelungite, este de dorit să sape usturoi, până când încep. O căldură poate accelera maturarea ca în această vară, de exemplu.

Din nou, la fel ca în cazul ceapa, usturoiul este mai bine pentru a elimina un pic mai devreme decât supraexpune în grădină. nărui cap SUPRAMATURAȚI, se destrame în dinți individuale - ele sunt deja stocate nu pot fi numai pentru prelucrare. Pe de altă parte, în cazul în care graba puternic, usturoi imatur se estompeze rapid - tânăr cap poate fi îndepărtată în mod selectiv, pentru eboșe pentru iarna, dar nu și pentru depozitare.

Video: Partea 1 Secretele de cultivare usturoi

Cum se poate ghici? Se crede că un semn de maturizare Este îngălbenirea frunzelor sale aproximativ un sfert din lungimea de la vârful. Dar este un reper nesigur: frunzele se pot transforma galben de secetă, de malnutriție, de boală sau de deteriorare a sistemului radicular al condițiilor incomode (prea grele sau sol îmbibat cu apă, aciditatea crescută a solului, și așa mai departe).

Acesta poate fi ghidat pe lungimea sezonului de creștere: usturoi de iarnă ripens în mod normal, după 100-110 de zile de la germinare. Dar, în funcție de soi, și există diferite opțiuni.

Mă uit de obicei la tulpini de flori. Becul până când sunt coapte, „ambalate“ în cheholchiki - de îndată ce exploziile coajă, este timpul pentru a curăța usturoi. Dar, în această vară, iar acest lucru a condus punct de reper: capul până la sfârșitul lunii iulie deja maturate - cochilii lor exterioare sunt de uscare, - și la bulbochek abia acum, o săptămână și jumătate sau două mai târziu, încep să se deschidă shell ...

Aer becul - nu numai semințe, dar, de asemenea, un indicator de coacere

Video: plantare de iarnă usturoi Partea 1 // Secretele de recolte bune

Deci, vrând-nevrând la toate regulile cunoscute verifica și corecte - și este, probabil, secretul principal al recoltei. Nu este nevoie să efectueze orbește unele fel de prescripție medicală - orice recomandări pe care este important să se folosească cu înțelepciune, ținând seama de cunoștințele, experiența și condițiile locale.

Și care sunt trucurile și secretele culturii de usturoi cunoscut pentru tine? Scrie despre experiența ta de creștere a acestei culturi, spune-ne cum a atinge succesul.

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit

ProSadGuru.com
Casă Grădinărit Flori Plante Îngrijire Desen Animale Piese rețete Foto și video Miscelaneu