Descoperirile și descoperirile mele: pahuchka

Video: produse cosmetice preferate de la andaluz Naturals. constatările și descoperirile mele cu iHerb

Viața mea țară plină de descoperiri interesante și descoperiri personale mici. Și îmi place - atât de cool, atunci când peisajele uzuale și cu aspect obișnuit vă dezvăluie ceva nemaivăzut)) Poate pentru unii este un fenomen banal, dar mă bucur să fiecare plante noi, animale, păsări ... O bucurie după ce mai mare dacă este cu cineva să împartă - așa că am decis să vorbesc despre unele dintre descoperirile și descoperirile lor. Și acum - prima poveste ...

Clinopodium inflorescență vulgare

Cu câteva zile în urmă, merge pentru căpșuni din pajiștile din jur, am dat peste o plantă care nu a văzut (sau nu acordând o atenție). Vederea mărturiei sale fără echivoc de care aparține familiei Lamiaceae. Gândul s-au grabit despre: câmp de oregano .. menta .. Nici una, nici alta, chiar dacă există asemănări ...?

Case a început căutarea și găsirea lui găsi într-o enciclopedie de plante medicinale, am fost impresionat. Se pare că aceasta este o plante puțin cunoscute și aplicate rar astăzi medicinale și aromatice - clinopodium vulgare (Clinopodium vulgare). Oamenii numit Catnip ei, oregano postelnitsey surd, sharushnikom.

Video: Concluziile mele # 21

Clinopodium vulgare, Catnip, oregano surd postelnitsa



Rhode Pahuchka include alte tipuri, similare în proprietățile sale. clinopodium vulgare - locuitor al mediului și pajiști europene și Defrișările de sud. Pahuchka Chineză (În conformitate cu numele său) trăiește în Orientul Îndepărtat, China, Coreea și Japonia. există pahuchka multe capete, dar informații despre el este foarte rar ...

Video: Concluziile mele # 17

Ceea ce este remarcabil este planta? Se pare, iarbă neostentativ ascunde o forță considerabilă, pe care strămoșii noștri utilizat pentru a trata multe boli. Faimos pentru efectele sale benefice asupra tractului gastro-intestinal (ceai pahuchki ameliorează spasme și dureri în stomac, ajută cu diaree și flatulență). Aceasta ajută cu bronșită și astmy- bronșic ameliorează durerile de cap și de stres nervos, imbunatateste somnul si ajuta pentru a risipi depresie sezonieră.

Am citit că pahuchku poate prepara la fel ca ceai (Și, înainte de a fi folosit chiar și ca un substitut pentru ceai), I, desigur, a decis să experimenteze. reteta recomandata este dupa cum urmeaza: 2 linguri tocate materii prime (materii prime este complet toată iarba colectate în timp de înflorire) la 1 ceașcă kipyatka- insista 10-15 minute și băutură fierbinte. A încercat - Mi-a plăcut)) Blândă, cu gust plăcut. Și, de altfel, în ciuda numelui său, această iarbă este aproape nici un miros ...

Video: descoperirile mele în Italia # 8

Și în zona dvs. întâlnește pahuchka?

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit

ProSadGuru.com
Casă Grădinărit Flori Plante Îngrijire Desen Animale Piese rețete Foto și video Miscelaneu