Bujorii se îmbolnăvesc, ce sunt afectate de dăunători

Bujori am fost mai mult de patruzeci de ani. Chiar și în cei 80 de ani, el a dobândit o colecție de cele mai frumoase la acel moment de copii expoziție. Dar, din momentul cumpărării, am găsit mulți dintre bujori mele semne de leziuni virale și toate tipurile de leziuni ciuperci. A trebuit să învețe să se ocupe de aceste boli. Nici gradul I nu a murit și nu a degenerat. Și încă pe site-ul timpuriu înflorit hibrizi terry visiniu, soiuri de roz semi-dublu pluș, mai târziu de lux bujori roz și alb și foarte frumoase soiuri ornamentale japoneze.

bujori 6

Inamicul principal trebuie să știe în persoană. este un virus 

Cel mai formidabil inamic al bujori - viruși. În 90% din cazuri, veți obține aceste boli prin achiziționarea de material săditor și de slabă calitate. Dar, chiar dacă ați achiziționat un sănătos rădăcină pepinieră bujor, afidele si alte insecte sugătoare va transporta virusul de la plantele bolnave învecinate. Și după 3-5 ani, veți vedea noile produse de pe frunze decolorate inele jumătate și benzi, și un cuplu de ani, plante slabit vor suferi de o varietate de boli fungice.

Chiar dacă virusul pioni achiziționate de negasit, se vor găsi în buruieni, castraveți, cartofi, ardei, căpșuni, zmeură. Și insectele sugătoare din grădina ta este întotdeauna acolo.

virus

Care viruși găsite pe pioni?

Din fericire, nu toate soiurile de bujori răspund la dezvoltarea virusului bolii severe, cum ar fi lalele sau gladiole. Cele mai multe dintre soiurile vechi nu dau semne exterioare de boală, dar moderne buclate american hibrizi timpurii suferă puternic și rapid pieri din alăturarea de ciuperci patogene. Cu toate acestea, atunci când bunele practici agricole și de protecție de la boli fungice de orice fel poate fi floare frumoasă pe termen nelimitat.

De obicei, boala virală în peonies rareori cauzate de un singur agent patogen se găsește de obicei infecție mixtă. Grădinile botanice sunt acum ușor determinate prin metode de laborator. Iubitorii știu acest lucru nu este necesar, ci pentru lățimea de vizibilitate, voi enumera principalele viruși.

De exemplu, pe flori cu semnele unui virus este detectat pestrolepestnosti galben (BYMV) mozaic de fasole - pe copii cu simptome izrastaniya leaf - virusul Cucumber mosaic (CMV), Arabis mozaic (ArMV), orz pitic galben (viroza piticirii galbene). In anumite plante cu simptome care fuzionează la fața locului superficial pe frunze a relevat virusul narcise mozaic (virusul mozaic Narcisus) și tomate aspermia (virusul tomate aspermy). In cele mai multe cazuri în infecția complexă a inclus virusuri TAV, CMV, ArMV, CarMV (virusul pestriț Carnation - virusul pestriț garoafa), TMV (virusul mozaic de tutun - mozaicului de tutun), în diferite combinații.

Virusul Pogremkovosti - flagelul principal al bujori noastre

Aproape întotdeauna primul virus care infecteaza bujori noastre, tutunul este virusul pogremkovosti (virusul rattle Tobacco), care a fost cunoscut anterior ca virusul pionii ringspot.

simptome de deteriorare pot vedea orice grădinar, dacă în mai-iunie, o privire mai atentă la plantele lor. Pe frunze de vene apar între inele și inele și jumătate, benzi de diferite forme și culori - verde deschis, galben-verzuie la galben strălucitor. Ele pot fuziona, și există o frunze de marmură sau liniar distinctiv model.

Severitatea virusului depinde de tipul

bujori capricioasă Red Charm virusurile mele timpurii american Terry hibrid uimit toate cu data cumpărării - timp de 40 de ani. Și nimic! Mai luxuriant de tăiere, colorat de piață devreme nu-mi dea nici un alt brand.

Acest grad am întrebat de multe grădinari. În ciuda avertismentelor, nu mai avea grijă de el ca capricios pentru un copil bolnăvicios. Plantată aproape de zmeură, nu zemlyanikoy- întineri arbuști, divizarea și transplantarea-le într-un loc nou la fiecare 3 ani- nu pulverizat pentru prevenirea afide și ciuperci. Este nevoie de 3-5 ani, iar acest tip de ucis aproape toată lumea. 

Ed sup

Pestrolepestnost pe frunze, flori dar chic. Aici sunt florile sale apropiate în sus:

redcharm

Ce ciuperci sunt afectate bujori?

Bolilor fungice de pe pionul mucegai gri comune, rugina și diverse spot.

mucegai gri

- Patogeni Botrytis cinerea, B. paeoniae. De obicei, în primăvară, imediat după recreșterea lăstari tineri la bazele lor apar pete maro, apoi la acest punct tulpinile grădinar putregai se poate vedea pudra gri, iar țesuturile putrefacție - mici puncte negre miceliului. Tulpini ofilesc și, ulterior, nadlamyvayutsya și cad. Uneori degradare are loc deja la 10-12 cm deasupra solului.

Odată cu înfrângerea frunzelor apar pete mari maro, de vreme ce, treptat uscat uscat și în condiții de umiditate și acoperite cu floare putregaiul cenușiu. Pe parcursul perioadei de devenire același lucru poate fi văzut în fașă. muguri mici rândul său, negru, usca sau putregai, și mai mare - rândul său, maro floare, slab.

Video: castravete. Pasynkovanie și cultivarea corespunzătoare

Boala se dezvolta foarte repede, cu cazuri severe se destrame arbuști, tulpini ofilesc și cad. Ciuperca supraviețuiește pe resturile de plante și în rizomii de bujori, făcându-le să putrezească, se răspândește în ploaie și transportat de furnici.

Promovarea activă a dezvoltării bolii vreme ploioasă rece, în primăvara și vara, și schimbările bruște de temperatură a aerului. Cursul rapidă a bolii este notat în soluri umede argiloase și porțiunea de umectare, precum și îngroșate, plantări slab ventilate.

În general, dezvoltarea bolii contribuie la umiditate ridicată, excesul de azot din umbrirea sol și plante. Mai puternică decât altele afectate soiurile timpurii, și mai ales - în hibrizi.

grib1

rugină 

flaccidum Cronartium. Aceasta boala apare in toate zonele din nord-vest, spre Crimeea. Primele semne ale bolii sunt observate în mijlocul verii, la scurt timp după înflorire. Pe partea de sus a frunzelor apar maro, galben-maro sau maro, cu un pete tentă violet, uneori, înconjurat de un chenar maro. Pe partea de dedesubt a mici galben-brun format, tampoane portocalii conținând sporii fungici care sunt ușor transportate de vânt, infectarea noi plante. La sfârșitul verii, printre perne uredospores apar de culoare galben-brun, în formă de corn bare curbate, care acoperă complet petele de pe partea inferioara a frunzelor, care ondularea ofilesc. În condiții favorabile, boala se poate raspandi dincolo de 2-3 zile, care afectează suprafețe mari de bujori.

Sporii de toamnă pin infectate - gazda ciuperca intermediare. Acești copaci pot fi o sursă de infecție pe termen lung.

Dezvoltarea bolii contribuie la umed vreme caldă. În aceste condiții, agentul patogen se răspândește rapid, în luna iulie, provocând uscarea frunzelor și scurtarea perioadei de vegetație, care slăbește plantele și afectează în mod negativ de iarnă și Bloom robustetea anul următor.

rugină

Cladosporium sau pată maro 

paeoniae Cladosporium. Boala se manifestă, de obicei, în prima jumătate a verii, este mai frecventă în partea de sud a Rusiei. Pe frunzele sunt formate mare maro, pete purpurii maro sau inchis, care cresc treptat, îmbinare, și poate acoperi întreaga placă. De-a lungul timpului, petele întunecate, iar frunzele apar ars. Pe vreme umedă pe partea lor de jos apare gri închis, fum sporularea patină de fungi. Uneori afectat tulpini, muguri și flori.



La lăstarii sunt formate de obicei pete alungite roșu-brun, iar apoi tulpina este acoperit cu floare întuneric și fum, mugurii rândul său, maro, petalele cad. conidii Iarna de ciuperca pe frunze căzute.

Septoria la fața locului sau pată maro

Septoria macrospora. Afectează frunze și tulpini. Primele semne ale bolii apar în iunie și iulie pe foaia de pe ambele părți și brun-gălbui-brune pete rotunjite sau alungite, formate cu medii mai ușoare și de frontieră violet închis. Treptat pete coaguleze și să devină o culoare maro deschis, cu tentă gri-cenusie.

Boala apare mai întâi pe frunzele inferioare și apoi se extinde în sus tija. În cazurile severe frunze uscate complet, dar poate nu pentru o lungă perioadă de timp să cadă. Boala slăbește plantele și afectează în mod negativ hardiness și flori bujori anul viitor.

pete

putrezirea radacinilor

Patogenii pot fi ciupercile din genurile Fusarium, Botrytis, Rhizoctonia, Sclerotinia. Ele provoacă putrezirea rădăcinilor, tulpini, butași și moartea plantelor. Boala este răspândită în toate zonele și detectate în timpul transplantului sau reproducerea prin împărțirea Bush. Zonele afectate de rădăcini și rizomi rândul său, maro, dedurizată, putregai și mor. Atunci când umiditatea este format albicios, gri rozaliu sau placă. Sursa de infecție - sol contaminat și rădăcini. De obicei, plantele bolnave, butași slăbite și separate prin transplant arbuști. Dezvoltarea bolii contribuie la umiditate ridicată și aciditate ridicată a solului.

dăunători pioni

Voi începe cu o plăcută: dăunători din pionul este mult mai mică decât boala, și pierderi grele în grădina bine întreținută, ele nu aduc. Omizile de fluturi-lingura gnaw muguri în plante plantate în umbra sau semi-umbra. Vex florar poate CHAFER, de asemenea, gândaci, furnici și nematode pentru noduri de rădăcini. 


gândaci Chafer

Aceste frumoase gândaci lucioase văzut fiecare. Șorțul alimentare servi petale, stamine și pistiluri de flori de orice plante. La fel ca gândacii de flori lumina de culoare, cu un miros puternic. Le-am găsit în fiecare primăvară - începutul sirena, apoi iriși și bujori timpurii.

Video: Cum de a salva roșiile de la manei?

gândac

nematodele rădăcinilor cu noduri

S-au stabilit în Bujorului rădăcină, provocând umflarea nodulară. După dezintegrarea rădăcinilor se deplasează în noi bujori următoare în creștere.

furnică trotuar

El a fost văzut totul: corpul furnicii este galben-roșietic, 4-7 mm în lungime, feed-uri secrețiile dulci ale mugurii și petale mănâncă.  

Pest control

Bronzovok Mă duc dimineața devreme, când am admira florile nou înflorite. Cu furnicilor, pulverizare cuiburile lor pesticide moderne pe furnici (astfel de medicamente în vânzare o mulțime, nu va face publicitate).

Furnicile răspândit afidele și păduchele - virus. De la afide și omizi de mare ajutor de plante pulverizare orice droguri din nikotinoidov de grup și piretroide. De exemplu, Akhtar și Kinmiks.

Nematode nu am mai întâlnit. Ei trebuie să lupte inspecția strictă a rădăcinilor, atunci când transplantare, și arderea toate delonok cu rădăcini noduroase inflamatiilor, leziuni severe putrezește.

Combaterea virușilor

Medicamente nici un virus. În fiecare primăvară mă uit prin muguri de pioni meu și pestrolepestnosti aspect nota aceste tufișuri. Este mai bine să le ardă.

În cazul în care nota pentru mine este foarte valoroasă, în toamna, am fost să-l depozitat departe de principalele debarcările cu bujori. În același timp, am distribui pe delonki mici la 1-2 muguri. Aleg cele mai puternice muguri, și se lasă o porțiune mică, dar foarte sănătos rădăcină. Oferă tehnici agricole bune.

În cazul în care bujor atât de bolnav transplantat la fiecare doi ani, efectuarea de selecție clonală healthiest zone ale rădăcinii, bujorul este scutit de putregai, și, uneori, viruși.

Este important să se planteze bujori departe de căpșuni, zmeură, cartofi, castraveți și roșii, și pentru a preveni răspândirea dăunătorilor supt.

dian

Moody hibrid Diana Parks nu am bolnav

Lupta împotriva bolilor fungice

Cu lupta Botrytis cel mai periculos este dificil, dar este posibil. La începutul anilor de plantare de primăvară capricioase hibrizi americani trebuie să lopata pământul peste tufiș bujor dezgolește trezirea top rinichi și tratate cu fungicide. Apoi mulci Bush strat proaspat de nisip, fără organice. Alternând fundazol, VitaRos și în curând. Îmi petrec trei aplicații: în luna aprilie, începutul și la sfârșitul lunii mai.

Rust și alte ciuperci ajuta aceleasi medicamente, pe care le-am scris într-un articol despre gladiole. Dacă boli fungice mică grădină nu încerc să pulveriza fungicide. În cazul în care soiul este predispus la boli fungice ale înfrângerii, am stropească scop profilactic în luna mai, în curând sau cor, iar la sfârșitul verii - aur Ridomil.

rozpi

Dar, în prevenirea bolilor mă ajută la agricultura ecologică. Nu am aplică gunoi de grajd proaspăt și iarbă proaspătă în pionii culturilor mulci de compost in fiecare toamna condimentată doar vechi. Fertilizarea cu îngrășăminte minerale complexe pentru pioni face îngrășăminte cu azot strict abuzati la nivel local și niciodată. Și totuși - în mod regulat Tratez toate AKCH sale de aterizare- fungi și bacterii aerobe-bine suprima microorganismele putrefacție.

La mijlocul lunii august am tăiat toate frunzele și pioni pune în grămada de compost de câțiva ani pentru a finaliza dezinfecție. Rezultatul tuturor acestor măsuri - plante sănătoase, flori frumoase

Jpn

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit

ProSadGuru.com
Casă Grădinărit Flori Plante Îngrijire Desen Animale Piese rețete Foto și video Miscelaneu