Allium Ceapă decorativă

Am crezut întotdeauna că arcul decorativ cu același nume, este normal și obișnuit pentru toate capetele cu plante de liliac. Allium (alium) - arcul decorativ împodobesc orice parcelă de grădină și inflorescențe globulare luminoase. Aceasta planta cu bulb nepretențioasă începe să înflorească la sfârșitul primăverii - începutul verii, și pentru o lungă perioadă de timp „îngheață“ la vârf de frumusete. După înflorire și în timpul maturării capete de sămânță seacă Allium ceapa decorativa arata foarte impresionant.

nn

Dar, în urmă cu câțiva ani, într-un magazin de flori, am văzut un sac de ceapa, la toate cu celelalte frunze. Am aterizat și a fost surprins de frumusetea bile pufoase. Vecinii le-a numit „înghețată pe băț.“ Așa cum a fost atunci am aflat că acest tip se numește KARATAVSKY.

Aceasta este una dintre speciile cele mai decorative si distinctive ale genului. Peduncul puternic încastrate în sol, înălțimea părții aeriene de 25-30 cm. Uneori, el se ridică deasupra frunzelor aplatizate, uneori, mai scurt decât ei. Frunze lat (20 cm), albastru-verde violet fâșie subțire de-a lungul marginii netede. Florile sunt de culoare roz deschis și violet asamblate în formă sferică, inflorescență dens, cu multe flori.

oo

Înflorește la sfârșitul lunii mai, timp de aproximativ 20 zile. După înflorire cutii roz formă de fructe este, de asemenea, destul de decorativ. Rodirea în luna iulie. karatavskogo frunze de ceapa verde rămân pentru mult mai mult timp decât în ​​alte specii de acest gen. El este retrasă loc însorit înconjurat de plante din arbuști de acoperire de sol. Acesta este un candidat excelent pentru plantarea în grădini stâncoase și containere.

oo

dd

secole

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit

ProSadGuru.com
Casă Grădinărit Flori Plante Îngrijire Desen Animale Piese rețete Foto și video Miscelaneu