Arcul decorative: mai mult decât util plante aromatice

Video: legume de plantare mixte și fructe de pădure

Câțiva ani, am urmărit ideea de a crea o grădină de flori de ceapă (Allium ornamentale). Totul a început cu o cunoștință întâmplătoare cu aceste plante, iar când am aflat cât de diversă lumea Allium, a pierdut literalmente pacea)) și apoi, în toamna anului trecut într-o nouă grădină, am purtat de risc lui. Și, în timp ce aștept să zăpada topită și a început să vadă rezultatele acestei lucrări, spune un pic despre acele specii care în grădina mea și grădina au locuit pentru o lungă perioadă de timp.

Bumblebee pe arpagic ceapa

Necondiționat favorit - arpagic. Pare a fi despre asta, mi-am spus deja, dar sunt gata să se repete, pentru că într-adevăr este o plantă remarcabilă. Este o sursă de verde timpurie: Pen-ul crește imediat ce se topește zăpada. Și tinerii pen-ul este foarte gustos, aproape fără amărăciune. Și dacă arpagic tăiat în mod regulat și bine udate, culturile pot fi îndepărtate literalmente de zăpadă la zăpadă. Și chiar și în timpul iernii: aceasta planta este perfect cedat la distilare la domiciliu.
Numai în valoare de stoc de mai multe vase cu material săditor, în cazul în care doriți verdeață au fost toate de iarnă: arpagic de acasă suficient doar pentru două culturi, atunci el trebuie să se odihnească din nou - înainte de a ateriza din nou pe pat de flori de primăvară.
Și totuși - este o plantă ornamentală universală. Acesta poate fi plantat arbuști, și puteți - într-o bandă de-a lungul crestelor de frontieră sau pat de flori

Video: congelate verde! CUM SE FREEZE CEAPĂ pentru iarna!

Arpagic într-un pat de flori

Acest lucru este convenabil, deoarece creste incredibil de rapid. Despărțind un tufiș adult, este posibil să se facă o lungime de doi metri de frontieră, sau chiar mai mult, și este literalmente o săptămână după aterizare, el a devenit vesel verde. Și când Bloom! ..
Singurul dezavantaj: la momentul de înflorire a pen-ul începe să se îngălbenească, și arpagic potoleste ar putea arata urat. Dar acest „arde“ ajuta cu ușurință: pur și simplu tundere o plantă complet, lăsând nu mai mult de 5 cm deasupra suprafeței solului. Deja a doua zi va fi primul tineri penele, și foarte repede plantele atractivității restabilite.
Alte plante remarcabile - Allium Aflatunense. Frunzele sale chiar și dispariția de zăpadă nu așteptați, de multe ori direct de drift de topire de zăpadă arată verdeață luxuriantă.

Video: arcul decorative purpl senseyshen.Dlya fito!

Allium Aflatunense primăvara devreme

Frunzele sunt late, cărnoase, suculente, cu o aromă și gust de usturoi. Îmi place să le folosesc în salate, în special corpul de primăvară aprecia orice verde)) Un pic mai târziu, un bărbat înalt tulpini de flori. Frunze în acest moment nu are comestibile, ei încep să se estompeze imediat ce florile înfloresc. Prin urmare, este de dorit să se pună ceapa pe fundalul paturi de flori, sau în centru (în cazul în care examinarea pe toate părțile), dar astfel încât la momentul potrivit apariției lor inestetice a fost ascuns de alte plante. Deși, dacă alegeți în mod regulat pe frunzele vyanuschuyu nu este o povară, este posibil de a părăsi Bush și asupra minții

arcuri decorative

La începutul primăverii frunzele apar și socluri Rosenbach arcul. Acest lucru este florile sale modeste Peek din spatele unui tufiș un aflatunskogo arc puternic în fotografia de mai sus. Iată cum arată în primăvara devreme.

ceapa Rosenbach

Inflorescență-bile, ele sunt foarte similare, sunt diferite, probabil, doar în dimensiune. Ele sunt bune, și în grădină de flori, și în buchete, dar, de asemenea, pot fi folosite ca flori uscate.

ceapa inflorescență

Din păcate, aceste arcuri efect decorativ este scurt: frunzele se ofilesc la începutul verii, cum ar fi lalele, narcise și alte becuri. Dar nutans Allium - stabil de plante ornamentale.



nutans Allium

Și este foarte util: frunzele sale sunt bogate in fier si vitamina C, acestea se recomandă utilizarea în anemie deficit de fier. Și nu irita stomacul, așa că poate avea chiar și cei care sunt contraindicate ceapa din cauza boli ale tractului gastro-intestinal. Allium nutans este utilizat în medicina tibetană.
Aceasta planta nu formează bulbi - în schimb există doar o ușoară îngroșare în partea de jos a tijei. Frunzele nu nutans sale plate, suculente și plăcute la vkus- au, de asemenea aroma de usturoi, cum ar fi ceapa frunze aflatunskogo, dar, spre deosebire de el, Allium coarsens.
Înflorire nutans Allium mai târziu decât celelalte arcuri - în a doua jumătate a verii.

Blooming nutans Allium

În ciuda faptului că planta este destul de exigent la umiditate și de nutriție, am trăi cu succes pe o astfel de mic deal, unde mâncarea este OK, dar apa în căldura verii nu este întotdeauna suficientă.

nutans Allium pe deal

Și, la fel ca arpagic, pot fi cultivate la domiciliu, pentru a primi verde pe tot parcursul anului.
În plus față de aceste - frumoase, gustoase și sănătoase - arcuri, există o mare varietate de Allium ornamentale. De exemplu, o scurtă Allium Oreophilum

Video: decorative dzhusay arcul. Propagate prin diviziune rădăcină în primăvara

Allium Oreophilum

Sau aici e un arc albastru

arc albastru

Ei bine, atunci când va apărea în toată splendoarea sa este noul meu pat de ceapa de flori, vă voi spune despre alte tipuri. Mai ales, colecția este sigur să fie alimentată, astfel încât subiectul nu este uscat pentru o lungă perioadă de timp :))

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit

ProSadGuru.com
Casă Grădinărit Flori Plante Îngrijire Desen Animale Piese rețete Foto și video Miscelaneu