Iarna - probleme de timp, de primăvară - timp pentru a răspunde

Video: Răspunsuri la întrebările dumneavoastră. violete de transplant

La începutul lunii decembrie, am consultat cu colegii grădinari, ce să facă cu răsadul în bulbi de crin la sol. Apoi am ajuns la concluzia că gerul nu le va face rău, până când nu este zăpadă, dar în cazul dezghetul ar trebui să aibă grijă de adăpost.

crini Muguri în primăvară

Prin dezgheț de Anul Nou am venit din nou, și din nou în înghețurile ianuarie a lovit. In spatele lor a urmat în mod neașteptat primăvara devreme - încălzirea durabilă a început la mijlocul lunii februarie. În tot acest timp rastyuhi meu a rămas sub zăpadă, care în cele din urmă sa transformat într-o crustă groasă (am trecut prin ea în haine de iarnă, care nu se încadrează!). Pentru a face nimic pur și simplu frică de: sparge crusta de gheață, ușor de a deteriora rostochku, și nu faptul că preocuparea mea ar trebui să-i gust ... În general, toate lăsat în voia sorții ...

Din cauza crinii de zăpadă încolțesc aici cum

Video: Rezultatele verii 2016. Răspunsurile la toate întrebările dvs.. periscop on-line



Și aici ne-am zăpada coboară complet ... Imaginați-vă ca emoțiile mele când am văzut unul proaspăt în mijlocul paturi de flori verzi! :)) Cu toate acestea, sub frunze de zăpadă se lumină considerabil (acum, la soare, umple treptat cu luminos verde), dar au fost în viață! Un vecin, newbie la țară peste week-end, a fost surprins: „Aceasta este ceea ce ai acolo - o salată?“ :))

În general, încă o dată crinii mei de experiență în creștere asigură stabilitatea hibrizilor din Asia la condițiile noastre climatice (de est, chiar și în adăpost de multe ori congela, astfel încât ședințele de înregistrare favorit Stargazer nu am fost de ceai în așteptarea primăvară - cu paturi de flori, plantate cu becuri sale zăpadă în timpul iernii de două ori a fost complet și am să ascund, din cauza ploilor abundente din toamna nu a avut timp ...).

Video: Cere Korshun # 1 / întrebări - răspunsuri mele;)

Când zăpada sa topit, am descoperit pe aerul înghețat bec crin cameră Roșu. Posada - germinate! (Am vorbit despre asta aici) Acum vom aștepta pentru dezvoltări ulterioare: în cazul în care înflorire a unor astfel de teste extreme suferă? Ca varza va supraviețui un nou val de frig (meteorologii promit că într-o zi sau două)? Aștept cu nerăbdare să o evoluție favorabilă a situației și sunt de acord să vorbească despre ceea ce se va termina această poveste.

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit

ProSadGuru.com
Casă Grădinărit Flori Plante Îngrijire Desen Animale Piese rețete Foto și video Miscelaneu