Timp primroses

În grădina mea este primroses timp. Nu, desigur, alte culori prea, floare, dar primulă... Acestea sunt speciale. Și fiecare - are propria sa istorie. 

Este primroses timp

Video: Primula (latină Pr Mula.)

Acesta, de exemplu, se cultivă din semințe. Bright, soare, infloreste aproape fără întrerupere de la începutul lunii mai (și în primăvara cald - din aprilie) până la înghețuri de toamnă. 

primulă

Acesta am cumpărat această primăvară într-o oală într-unul din supermarket-uri locale. Nu am putut rezista)) Știu că astfel de plante - Loterie: fie supraviețui, sau nu. Dar pentru a trece nu a fost suficient de puternic: un mic Bush a fost presărat cu nu doar mari - flori uriașe albe ... După ce la un moment dat am fost la fel, dar într-o nouă grădină după mutarea nu a putut-o salva, asa ca e - a doua încercare.

primula alb

Într-un aer cald și uscat acasă mea de a lua destul de repede plictisit, și l-am mutat la casa veche, care menține o temperatură puțin peste zero, - numai la apă nu este înghețat. Acolo ea a fost de așteptare pentru mine, și în această primăvară, iar la prima ocazie, l-am plantat în pământ. 

Este acest miez de pâine cumpărat la vânzare la un centru de grădină în toamna anului trecut - un slăbănog reală, care a fost pur și simplu un păcat să plece.

Video: Primrose Primrose retete stațiile de epurare

puțin de primula

Terenul este deja plantat aproape sub zăpadă, dar iernat copilul meu perfect. Dar primăvara a fost aproape distrus de zăpadă s-ar topi devreme, Primrose viu, mai frumos, desfășurat frunze ... Și apoi a venit la rece. De fapt, primroses astfel de surprize vremea este de obicei indiferentă, dar aceasta planta nu a avut timp pentru a obține într-adevăr mai puternic, se obișnuiască cu noua locație.

Cele mai multe dintre tot ce am temut că ar putea suferi rădăcini: era evident, și nu a fost posibil pentru transplant de o floare de răcire bombarea lor, pentru că pământul nu are într-adevăr decongelat. Imaginează-ți ce plăcere mi-a dat flori tiddly - deoarece înseamnă că primulka în viață, că ea a venit în fire și este deja câștigă puterea să crească și să înflorească. 



Aici este tufiș, acoperit în întregime cu flori, a crescut de la un delenki mic, adus de la un prieten (așa cum este ciuboțica-cucului, că prima fotografie - și ei sunt în creștere una lângă alta). Apropo, avem un exemplu de aceste plante au convins încă o dată: Primrose divizia de transplant bine tolerat si chiar flori - dacă numai rădăcinile dintre ele nu este atât de uscat un loc în grădină a fost dat să gust. 

primulă

Dar această mironosiță crescut din semințe. Ea este dificil de a concura cu „sora mai mare“, în splendoarea formelor și timpul este corectă: după câteva sezoane, ea le-o companie decentă va face. 

Blooming primulă, cultivate din semințe

Aici este ciuboțica-cucului - călător)) am avea atât de mult încât nu pot spune chiar exact unde a venit. Se pare a fi, la bunicuță de pe piață o dată cumparat ... Din moment ce un orificiu de evacuare definit printr-o multitudine de plante - au fost pe cabana vechi, și dispersat prin grădinile de prieteni și mi-a într-un nou loc de reședință mutat. 

Ushkova de primula

Frunzele sale dense, cu o tentă argintiu arata spectaculos toate sezon - din momentul în care zăpada se topește, până când el nu se va stabili din nou. Aceasta lipsa de primula tolereaza de umiditate, și, prin urmare, de multe ori, am stabilit în rockeries, unde compania este stonecrop. 

Video: Blooming de primula mica mea ceva despre creștere

Este păcat că mutarea a pierdut Primula serrulate - de la rastyushek mic înmulțite prin semințe, plante cultivate chic ... Dar nimic: în timpul meu, le-am împărtășit cu un prieten, asa ca acum este mai ușor pentru a compensa pierderea))

Da, de Primula pot vorbi pentru o lungă perioadă de timp :) Eu știu că printre voi, prietenii mei, mulți fani ai acestor flori frumoase - spune-ne despre ele. Ce Primrose înflorit chiar acum în grădina ta? Desigur, multe dintre ele au, de asemenea, propria lor poveste ... 

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit

ProSadGuru.com
Casă Grădinărit Flori Plante Îngrijire Desen Animale Piese rețete Foto și video Miscelaneu