Plante forestiere și de câmp în grădină: Glechoma hede-

Video: Plante utile

Există ceva atractiv în iarba de pe câmp, în culori care infloresc pe pajiștea în fiecare vară. Completăm grădinile lor piese crescatori chic, dar din cauza frumuseții nu departe de a căuta - este acolo, doar o mică meu ... Și apropo, frumusețe este, de asemenea, util - cele mai multe ierburi sălbatice au proprietăți medicinale.

Glechoma hede-

Video: comestibile ierburi sălbatice - bentgrass și Kentucky bluegrass

Nu, nu sunt împotriva culori „culturale“))) în paturi de flori mele, ei, desigur, au din abundență. Dar de ceva timp îi voi combina cu plăcere flora pădure și pe teren, și niciodată în întreprinderea sa nu a fost dezamăgit.

Vara trecuta, am început o serie de publicații dedicate dikorossam. El a spus despre coada-șoricelului, geranium, manșetă, Veronica chamaedrys, cretusca (dropwort) și favoritul ei - Ajuga reptans. Și în această primăvară întruchipat încă ideea lui vechi - pentru a pune flori, compus din grădini parfumate și plante medicinale sălbatice - un astfel de mic (! Încă) grădină de zarzavat Chimist lui. Și de data asta vreau să vă, prietenii mei să introducă, cu o plantă care este descoperit recent - Boudreau hede-.

Video: plante medicinale

Glechoma hede- este ușor de găsit

Toți trebuie să fi văzut, și chiar și buruienilor din paturile lor și paturi de flori. Site-ul a fost întrebarea deja o dată despre Boudreau, dar merită să se întoarcă la conversație. Această plantă târâtoare cu joasă (25-30 cm) ridică tulpina omniprezentă și crescători adus de grad fin, folosit ca bordură și ampelnyh culturi. Pentru miros specific Boudreau numit menta câine, și a fost dat numele sorokaneduzhnik pentru capacitatea sa de a vindeca multe boli.

De fapt, medicina populara foloseste Boudreau ca coleretic, diuretic, antiinflamator, expectorant și analgezice pentru boli ale sistemului respirator, ficatul, vezica biliară, diverse boli gastro-intestinale, precum și în exterior - cu erupții cutanate și escoriații.

Phytotherapeutist M.V.Gordeev spune despre proprietățile minunate și utilizează Boudreau hede-, precum și modul în care să colecteze și să procure materii prime medicamente în mod corespunzător:



Gradina Glechoma nu hede- necesită condiții speciale sau de îngrijire. Este remarcabil în creștere sub copaci și arbuști, acesta poate fi folosit ca acoperire a solului în grădini de flori. Înflorește foarte devreme, iar acest lucru este deja bine - imagine, recent, a coborât de zăpadă în zarzavaturile încă să se trezească, și luxuriantă taratoare verdeață șutează Boudreau, împânzit cu flori roșii, plăcut ochiului. În acest an în zona noastră a înflorit în luna aprilie!

Video: Calendarul lunar. Plante medicinale. aprilie 2016

Glechoma hede-

Apoi, florile cultivate ascund frunzele sale Boudreau, ci unul de altul nu a intervenit. Oricum, o am de partea în condiții de siguranță de partea cu Rudbeckia, clopote, margaretă, ventrilica Koloskova și alte plante în paturi de flori. Și, desigur, am stabilit pe grădina mea de la farmacie))

transplant Boudreau este foarte simplu: formează un set de târâtoare cu lăstari tineri puncte de vânzare care prinde rădăcini, abia atingând pământul. Transplant transporta practic fara durere si absolut nesolicitant. De fapt, și de transplant este de multe ori nu este necesar - doar trimite lăstari în direcția cea bună.

Și tu ești în grădina ta să crească ierburi sălbatice?

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit

ProSadGuru.com
Casă Grădinărit Flori Plante Îngrijire Desen Animale Piese rețete Foto și video Miscelaneu