Leopard flori: descriere, reproducere, îngrijire, cerere, fotografie, grad

_1570b4e6f40435

Acum câțiva ani am fost vizitat de rude din Orientul Îndepărtat și a adus un cadou de semințe din China. Planta de pe ambalaj am fost complet nefamiliare. Floarea sine un pic ca un crin.

Era deja mijlocul verii, dar eu încă decis să semene semințele. Mai ales ca, potrivit descrierii, planta poate fi cultivate cu succes ca interior. În luna august, au fost primii varză, seamănă cu o copie in miniatura a irisului (au avut aceleași frunze alungite).

Înainte de vreme rece, floarea mea leopard stătea în stradă, iar iarna l-am adus acasă o oală de material săditor. În primăvară plantate în pământ. In primul an, au câștigat rapid putere, și până la sfârșitul verii era tufe minunat, la fel ca irisi. În timpul iernii, planta închisă.

Iernat floarea mea leopard perfect, chiar și în floare mijlocul verii, lovind flori delicate, arătos. Și chiar dacă fiecare floare împodobită doar o zi la aspectul general al plantei nu este afectată - abundența de culoare mai mult decât compensat acest neajuns.

leopard de flori 2

La vârf de înflorire, am numărat pe mai mult de 40 de leopard tulpini de flori, și totuși fiecare dintre ele 10-15 pe scena de deschidere a florilor!

Odată ce set de semințe. În cazul în care caseta verde de spargere, floare de leopard a devenit din nou în centrul atenției: ciorchinii semințe lăcuită lucios arata foarte impresionant. Partea I adunat, iar unele au căzut la pământ, și toamna încolțite.

In iarna am izola doar planta mama, a decis pentru a verifica răsaduri la îngheț. În ciuda faptului că, în Kuban sunt adesea geruri fără acoperire de zăpadă, toate răsaduri iernat foarte bine.

floare leopard 3

Acum, eu nu ascund floare leopard, și așa se simte bine, și în fiecare an ne încântă cu înflorire abundentă.

Chiar și după ce planta cu flori arata curat și toată înfățișarea lui nu ar putea fi mai potrivite pentru modul în japoneză și grădini chinezești.

Ingrijirea florilor leopard

Potrivit observațiilor mele, floare leopard preferă cele mai însorite locuri din penumbra abundența de flori nu va.

floare Leopard este foarte rezistent la secetă și în mod clar nu se aplică și plantele palustre. De-a lungul anilor, am mai văzut-o pe orice paraziți sau semne de boală.



leopard floare 4

Plantele din gradina pot fi împărțite în obiecte și planul de apropiere de departe. Pe obiectele îndepărtate uite slide-uri, surprinde culoarea și aspectul general. Dar plantarea de flori în apropierea planului, am luat o privire lungă, le admira, găsirea de noi delicii. Aceste plante trebuie să fie frumoase tot timpul sezonului de creștere - din primăvară până în toamnă.

Aceasta floare leopard plantate în prim-planul patului de flori, și vă permite să privesc frumusețea verii. Al doilea nume al acestei plante - crin leopard. Cu toate acestea, ea nu are nici o legătură cu crini.

leopard floare 5

floare Leopard aparține familiei Iridaceae și ca irisi elegante lasă o lungime de 20-25 cm, amplasate un ventilator. De la sinusuri lor, în iulie ramificate tulpini de flori cresc aproximativ o jumătate de metru în înălțime.

Flori de aproximativ 3 cm în diametru situat „grămezi“, cum ar fi Hemerocallis. În același timp, pedunculul 3-4 dezvăluite de flori.

Fiecare dintre ei trăiește o zi, dar mugurii pe un vârf de până la 30 buc. și, prin urmare, continuă să înflorească până în septembrie. floare larg deschise este format din petale 6-portocalii (3 exterior puțin mai mare). Petalele sunt acoperite cu puncte roșii „leopard“.

leopard floare 6

tulpini de flori, în ciuda eleganța lor, niciodată nu depune și nu se rupe. La locul florilor ofilite sunt produse păstăi de semințe atractive, care sunt, de asemenea, destul de ciudat împodobesc planta. Înainte de semințe de iarnă au timp să se coc bine.

reproducere floare leopard

Ripple leopard floare simplu. Am semănat semințe în primăvara târziu pentru a razvodochnoy paturi. Semanati direct la un loc permanent este riscant - răsadurile sunt foarte mici (sfârșitul primului sezon de nu mai mult de 5 cm), aveți posibilitatea să le piardă.

Primăvara următoare răsadurile sunt transplantate la un loc permanent. Concrescute rădăcini perene primăvară leopard parts de flori (ceva de genul face cu iriși).

„Nu impune“ cerințe speciale pentru leopard sol crin. Se dezvoltă bine în soare și în umbra partiala. La fel ca toate rizomatoasă, nu ca apa stagnanta. În timpul iernii, planta nu este circumcis. Winters floare leopard sub un strat de frunze căzute.

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit

ProSadGuru.com
Casă Grădinărit Flori Plante Îngrijire Desen Animale Piese rețete Foto și video Miscelaneu