Sedum false

Sedum false

Aceasta a susținut că Sedum (stonecrops) este cel mai bine propagate prin butași. propria mea experiență, dezminte. Acum patru ani, fiind o bunica in Urali, a atras atenția asupra floare în casa ei, care nu este doar inflorit, așa cum au fost, am fugit în jos un deal stâncos care formează un roz „băltoacă“ luminos. A fost „stonecrop fals.“

Atunci când planta a înflorit, am adunat semințe. Ele sunt mici, aproape pulverulentă. La sfârșitul lunii februarie, să le semene în cutii, în sol nisipos (sol nu prisypaya).

Acoperite cu celofan și a pus într-un loc cald. Zece zile mai târziu, apariția aproape imperceptibil. Fără o lupă care nu pot fi într-adevăr a fost și a vedea. Odată răsaduri crescut, celofan îndepărtat. La sfârșitul lunii mai, atunci când răsadurile a avut două luni, le-am lăsat în pământ la un loc permanent.

În al doilea an planta inflorit. Pentru dezvoltarea sa mai bine și să nu trudiți lăsat doar un singur creanga înflorit.

stonecrop false

Sedum false - umbra plantelor tolerante, iarna-Hardy, nesolicitant la compoziția solului (principalul lucru pe care era liber).

Frunzele plantei aruncă debutul de vreme rece. Florile sunt violet, de multe ori - roz strălucitor. Înflorește din iunie până în august.

Video: Sedum false



Și, ca stonecrop are un fals tulpina târâtoare (și, târâtor uniform în toate direcțiile de la o dată), atunci cand infloreste, creând efectul unui plasture de culoare.

stonecrop false

fals Sedum (la fel ca toate Sedum) - o instalație de-agresorului și nu-i plăcea cartier cu alte culori, astfel încât acesta este de aterizare adecvată sau în grupuri separate, fie pe dealul stâncos.

Semințele se coc în luna august, dar dacă nu intenționați să le colecteze, să se detașeze florile estompate.

stonecrop false

Frunze stonecrops false ca omologul său forestier - Sedum au proprietăți medicinale. Conform Manualului de medicina populară, utilizarea lor pentru arsuri, ulcere, cu adaos de bere sub formă de cataplasme pe articulații, de asemenea, pentru indepartarea negilor si calusuri. Cu toate acestea, pentru a utiliza frunzele și mai ales sucul, să fie atent, deoarece seva plantelor este un iritant, obtinerea pe o piele sanatoasa, care provoacă mâncărimi și vezicule.

aspect elegant și aranjamente florale de stonecrops false plasate într-un vas ceramic aproape de obstacole.

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit

ProSadGuru.com
Casă Grădinărit Flori Plante Îngrijire Desen Animale Piese rețete Foto și video Miscelaneu