Saxifrage

19014229745731c3a2ed6224.85510127

Numele acestui gen provine din cuvintele latine Saxum - piatră și Frage - break. Aceste plante perene veșnic verzi sunt într-adevăr în măsură să crească pe stânci și roci aproape goale. În natură, acestea sunt adesea găsite pe calcar și granit.

frunze mici care formează o rozetă, de culoare gri-verde, cu dinți pe margine. Paniculă de flori mici, care stau pe tulpini lungi. Pictura de galben alb, deschis, roșu.

Acest mic plantule (4-8 cm inaltime) destul de decorativ. Înflorește în mai-iunie.

Aplicarea saxifrage în grădină

Saxifrage este amplasat pe pantele de nord și de est ale pietrelor, dar acest tip de instalație de dorit în sol humus, unde formează desișuri dense. Folosit pentru grădini rock.

reproducerea saxifrage

Se propagate prin altoire saxifrage de vară și diviziunea rizomilor.

Video: Tineri și saxifrage

Afectate gri putregai, rugina, făinare, pătarea frunzelor și nematodelor.



Saxifrage Arends tot mai mare pe site-ul meu este deja în vârstă de 6 ani, ea a ajuns la mine, ca o bucată de mărimea unui palmier mușchi verde.

Video: îngrijire Saxifrage

Un loc pentru el dintr-o dată a ales soare, astfel încât a trebuit să fie udat în mod frecvent. După ceva timp, nodul transformat într-un covor verde frumos, care la începutul lunii mai, „a primit un“ al doilea nivel - întregul covor de flori luminoase pe picioare zvelte. De-a lungul timpului, aceasta frumusete un pic mai palid, iar după 3-4 săptămâni și totul sa terminat.

Tulpinile de flori decolorat am taiat curat la baza. Pad din nou devine verde și noua putere în creștere, din moment ce el nu are nevoie să consume energie pe semințe de maturare.

Am observat că, atunci când este foarte cald, integritatea „covor“ viola pete chel - uscat bază prize. Aceste pete mă duc la culcare cu sol proaspăt și udate frecvent. au înăsprit treptat, și de perete cortina din nou pare atractiv.

Puțin mai târziu, site-ul meu a completat saxifrage din aceeași specie cu numai flori albe pe care am plantat deja in umbra partiala, în cazul în care nu exasperare razele puternice ale soarelui la amiază.

Saxifrage și rapid a crescut. Blossoms belotsvetkovaya saxifrage mai târziu, dar, de asemenea, în luna mai. Ei bine, înmulțite rozete și semințe.

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit

ProSadGuru.com
Casă Grădinărit Flori Plante Îngrijire Desen Animale Piese rețete Foto și video Miscelaneu