Rusia Gardens: Garden Catherine Barinskaja

Grădină Catherine Barinskaja, arborvitae

De la butași mici cultivate luxuriante arborvitae de aur de doi metri și chiparos chiar două. Dar, mai recent, am înfășurat în jurul lor pentru lutrasilom de iarnă și acoperite cu cutii de carton ... Surprinzător frumos să se simtă ca un creator, chiar si pe scara de zece acri!

În urmă cu douăzeci de ani, soțul meu și m-am născut în acel moment o idee non-triviale - să facă schimb un apartament la Moscova, la o casă în suburbii. Apoi, filmele Miss Marple părea încă frumoasă și de neatins basm. Cu toate acestea, cereale semănate imagini din viața satului engleză încolțite. Am fost în căutarea și a găsit o casă neterminată, dar locuibilă cu un teren gol de zece acri, unde și sa mutat cu părinții mei. Așa că am găsit în sfârșit o bucată de suprafața pământului, care pot face orice vreau.

Garden Catherine Barinskaja. Jnepenișurilor și iriși.

Din foștii proprietari a lăsat două pere excelente, câteva tufe mari de coacăz și toaletă în afara, pe care le-am adaptat sub șopron. Relief a site-ului am fost surprins placut: versantul vestic cu două terase, în ciuda faptului că toți vecinii erau exact. Ulterior, sa dovedit că terasele constau din argile amestecate cu deșeuri de construcție (nu numai), care este îngropat sub un strat de pământ fertil. Dar există o linie de argint: spre surprinderea mea, tatăl meu, nu a avut o relație la pământ, a luat o lopata pietre, moloz și să semene iarbă gol pantă de pământ în apropierea casei, iar apoi porțiunea rămasă. Nu vreau cu adevărat să-și amintească primii ani, cred, mulți au început să și - cel mai important, că dificultățile nu au încetat. Mai mult decât atât, fiul ma ajutat, care transportă munca unui om greu, a grădină - aceasta este creația noastră comună.

Garden Catherine Barinskaja. Iriși.

Din moment ce am avut noroc cu relieful, a început să alunece - roci din cartier au fost transportă într-un rucsac. Plantată de pin de munte, tuia vereskovidnuyu, plante acoperire de ienupăr la sol orizontale și semințe de limba engleză pentru rockeries. Coniferele au înlocuit treptat vecinii ierboase. Acum diapozitiv trăiește singur, ea însăși împodobește așa cum vrea el - atunci însămânțează clopote carpatice, care fizostegiyu în liniște, printre ienuperi cresc ...

Garden Catherine Barinskaja. Hydrangea paniculata.



Ce fel de grădină, fără portocale liliac, machete, măceșe? Cu vechi cabane au transportat mari chubushnik terry plantate în mod solemn Hydrangea paniculata, cultivate din butași, muguri bijuterii de liliac de la vecini. Nasazhali de pădure multe ienupăr la grădina de iarnă și nu părea goală.

Garden Catherine Barinskaja. Vezi de la banca la domiciliu.

Partea de sus a site-ului, în cazul în care există două pere a crescut, pomi fructiferi plantați: decide că există o grădină umbrită, cu arbuști și chubushnika loc pentru get-întâlniri. Acum, există într-adevăr o umbră: există leagăne, o masă, în cazul în care vom bea ceai și sărbătorile. Această parte a grădinii separate de doua terase de cale (retinere aka perete). A doua terasa timp de cincisprezece ani sa schimbat: de paturi de căpșuni pe peluză într-o pădure de pini, cu poieni, care cresc irisi pitici, dureri de spate, cereale. Cea mai extinsă parte din partea de jos a grădinii - principala victimă a hobby-urile mele plante diferite - tot timpul se schimbă fața. Mai întâi a fost o grădină de legume, apoi a apărut în apropierea lacului, și presat de către toate părțile de plantare legume reduse la o pereche de paturi scurte de căpșuni și plante aromatice.

Garden Ekatariny Barinskaja. Cimbru și iris la un iaz.

În primii ani de dezvoltare a site-ului, am închisoare, probabil, toate plantele care au apărut pe piață. Înfricoșător să se gândească cât de mult bani aș putea salva, în cazul în care dreptul de a cumpăra numai cele care sunt potrivite pentru condițiile climatice și de grădina mea noastre. Din fericire, solul nostru este teribil ca ienupăr, și tuyam de pin - au crescut în liniște și, în cuvintele unui Granny vecin, în curând nu vom avea o grădină și pădure. Și totuși, o mulțime de spațiu ocupat de plante perene erbacee: iriși bărboși și Siberian, gazde, Heuchera, cereale, Phlox și favoritele mele pentru o lungă perioadă de timp - delphiniums.

Garden Catherine Barinskaja. Pond în congelator.

Garden continuă să mă ghideze și să sugereze - mă pot simți. Toate încercările mele de a crea un colț japonez, această grădină stâncă sau un pat de flori, în stilul lui Pete Rudolf nu a reușit, pentru că grădina mea vrea să fie o casă de odihnă în apropierea rus gradina Moscova. În cele din urmă am dat seama că, atunci când plantate Brumărele, hortensii și margarete, și au început să crească rapid - grădina a fost încântat și a început să mă ajute. Pentru aceasta i-am dat două noi bănci și a lansat într-un iaz de pește, și chiar a pus trei noi tufiș de liliac - Sper că a fost mulțumit.

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit

ProSadGuru.com
Casă Grădinărit Flori Plante Îngrijire Desen Animale Piese rețete Foto și video Miscelaneu