Gardens din Republica Cehă: Zdenek rzhegacheka gradina

Garden Zdenek RzhegachekaDacă te duci de la Praga, la est, primul pe drum, apoi pe drumul de piatră pavaj pavată și apoi despre țară, ca rezultat vei primi ... nu, nu pe marginea pământului, și într-un sat mic, la o oarecare distanță de grădină, unde este ascuns, cu o gradina de rock de lux în cea mai mare parte , zona de pădure de mai jos și un lac frumos.

Vârsta face ca această frumoasă grădină. Adulții de conifere și foioase superbe și naturale, și perene rare forma un locuri năpădite continuu.

Video: albine (știri) sunt crescute pe acoperișul Primăriei din Praga

- Această grădină - da - Pan Rzhegachek said, proprietarul, pensionar ceh - noi trăim aici, doar atunci când nu există zăpadă (În Republica Cehă este între martie și noiembrie-decembrie). Garden imediat creat ca stâncos. Aici, înclinația naturală este destul de puternic. Este foarte convenabil de a face grădini rock. Ei arata natural, ca și în cazul în stâncă.

- Pe panta se poate face nu numai o gradina de rock?

- Bineînțeles. Dar intotdeauna am iubit plantele alpine. Pentru mai mult de douăzeci de ani, am fost călătoresc în munți peste tot în lume, fotografierea plantelor, colecta semințe. O parte din descoperirile sunt acum în creștere în grădina mea.

Garden Zdenek Rzhegacheka

- slide-urile nu arata varfuri muntoase abrupte.

- slide-uri mele - pentru plante. Am creat condiții optime pentru culori. O astfel de blând, neted le prezintă suficient. Principalul lucru este că există drenaj, pietre luminoase care nu se incalzesc la soare. Puteți pune mai multe pietre sau de a face cea mai înaltă clădire - este impresionant, dar plantele vor crește, de asemenea, și poate chiar mai rău.

- De ce?

- Este necesar să se acorde mai multă atenție la udare. În cazul în care iarna este rece, plantele se congela.

Garden Zdenek Rzhegacheka

- Ce piatră folosiți pentru grădini rock?

- Suntem în Republica Cehă folosesc diferite tipuri de piatră. Este la modă să facă o așezare verticală a oricărei rase cu straturi plate. Este frumos, impresionant, se crede că plantele într-o astfel de sucitor mai bine. slide-uri mea de mulți ani, iar acestea sunt realizate în conformitate cu principiile vechi. Am ales calcarul din care stivuite Dolomiți - muntele unde am de multe ori vin și de unde am venit de la o mulțime de culorile mele. Cu plăcere calcar pentru a lucra cu timpul devine întuneric, și multe plante au nevoie de var în sol.

- Dar asta e în cazul în care văd alte pietre, poros, ca o spumă de înghețată.

- Ai absolută dreptate. Dar piatra, de asemenea, este format din var, numai particular. El a numit travertin, este tuf, izvoare minerale amânate. Apa adâncimea la sol se dizolvă calcarul, iar atunci când ajunge la suprafață, se pune o piatră poroasă. De-a lungul timpului, ea devine mai greu, dar încă ușor de prelucrat.

Garden Zdenek Rzhegacheka

- Da, e frumos. Dar este frumusete pentru tine să-l utilizați?

- Această bucată de gradina de rock este făcut special pentru saxifrage și plante foarte sensibile. După travertinul este poros și higroscopic, absoarbe apa ca un burete, dar excesul de umiditate nu a avut. Ideal pentru plantele sensibile devin înmuiate.

Saxifrage, din păcate, deja stins, dar chiar și pe o perfectă, verde și gri-albastru pietre, perne raționalizate arată că plantele sunt în condiții optime.

- Cât timp va trăi Alpines, atunci când se simt bine?

- Depinde de specie. Există plante de lungă durată, acolo maloletniki. Al doilea este, de asemenea, în loc în grădină, atunci când acestea sunt jucate, sunt semănate. Samos, în general, un bun indicator al condițiilor corecte. Am mândria mea - un hibrid de Daphne, care sa crescut în grădina mea. Aceasta este o planta foarte puternic, durabil și frumos înflorire. L-am sunat de numele satului nostru (Daphne x susannae Ceska Rybna). Acest hibrid de mai mulți ani, acum a fost în multe grădini.

Garden Zdenek Rzhegacheka, Daphne

Începem să mergem în jos de-a lungul gardului. Toate garduri în grădină numai pentru a desemna limite. Straini in sat nu să se teamă nimeni, iar grădina este extrem beneficiază de pădurile din jur și tipurile de câmpuri. Tranziția de la grădina naturii este aproape imperceptibilă. Dar să revenim încă la gard.

- Văd aici că nu sunteți limitat la gard, și chiar a plantat tânăr arborvitae?



- pe toate laturile grădinii este închisă de vânt, dar aici aerul rece ne pătrunde și lovituri departe zăpada de pe dealuri. Thuy-l rețin chiar și acum, atunci când acestea sunt mici. Apoi, el va fi chiar mai confortabil.

- Și aici este un alt deal! Iar noua piatra din nou.

- Au folosit granit. Acest lucru se face în mod inutil: nu există plante neobișnuite aici, am vrut doar să fac o altă bucată de granit și a fost în acest moment accesibil. Aceasta este, de asemenea, o piatră bună atunci când nu este rotund. Și în cazul în care plantele au nevoie de var, pot fi amestecate în firimiturile de sol.

Garden Zdenek Rzhegacheka

În spatele granit aprins deal Rhododendron. Nu am întrebat măcar numele: aceasta este ceea ce noi nu hibernează. parte alpin din grădină se termină în liniște și începe de margine. Există alte rododendroni, veșnic verzi și foioase, conifere pitice. Schiță coroanele ecouri în mod miraculos forma un imens brad, zada si mesteceni în spatele gardului. Garden dacă se dizolvă în pădure.

- Când ai pus toate aceste plante, dacă aveți ideea de a crea efectul de a fuziona cu natura?

Video: stelute

- Sincer, nu. Mi-a plăcut acest lucru sau că, ceva a dat prieteni și am plantat. Cred că ceea ce majoritatea grădinari: aduce la grădină, care este plăcută. Timpul a facut treaba: totul a crescut, a devenit un adult și frumos. Nu sunt atât de mult încerc. În cele din urmă, conifere și azalee nu-mi place, este doar o zonă frumoasă, nu mai mult decât atât. Cea mai mare dintre bijuteriile mele în seră, sub măr.

Garden Zdenek Rzhegacheka

- De ce în seră?

- Se Alpenhaus Galicia pentru plante alpine. La urma urmei, nu toată lumea poate să crească cu noi în aer liber.

- congela?

- Nu, cel mai frică de ploaie. Este necesar să-l facă un acoperiș, și se udă de jos. A se vedea, vase îngropate în nisip? Aici nisipul și apa. Cu efect de seră făcut special încastrate la mai puțin de iarnă a înghețat. Iată un exemplu ciuboțica-cucului allioniÎn cazul în care aterizează pe deal, chiar travertin, ei nu supraviețuiesc. Și aici a inflorit frumos.

Din seră sub măr am mers în zona de umbră. Aici există un iaz, doar un model: marginile destul de vizibile ale filmului, pe malurile vegetației luxuriante de umiditate-iubitoare. Schema de culori este perfect: violet frunze de nuferi în comun cu flori purpurii și primula kandelyabrovyh dotsvetayuschim mingii Rhododendron roz. iaz rotunjite, rotund Rhododendron, rotunjite arbuști din apropiere. Numai banca de rezerve nu este de ajuns!

Garden Zdenek Rzhegacheka

- Cum ai ajuns atât de decora marginea filmului în iaz?

- Nu e nici un film. Acesta este un iaz natural (Acum este clar de ce plaja pare atât de natural și a venit la gust și Primrose onoklee). Aici, cel mai mic loc de pe site-ul, a fost nizinka umed, am făcut și am aprofundat iaz. Vara completat cu apă.

- plante umbra -, de asemenea, dragostea ta?

- Unele. colectionez Trillium, aici se comportă la domiciliu, samoseyutsya și hibridizat. sunt interesante Cyclamen, pantofi (Orhidee sălbatice). Multe becuri. grădină umbroasă plantat pentru o lungă perioadă de timp, mulți au devenit naturalizat aici, uneori, nu știi unde puteți găsi auto-seed. Aceasta, desigur, un indicator al condițiilor optime de sănătate și, dar vreau să comand în plantații și grupuri mari omogene de copaci, și cum să-l realizeze în cazul în secțiile fugă?

Garden Zdenek Rzhegacheka, pantofi

- Despre naturalizare raritati, cum ar fi tu, o astfel de naturale, în cazul în care crescute pe propria lor grădină, de cele mai multe grădinari noastre pot doar să viseze. Puteți sfătui cum să realizeze acest lucru mai repede?

- nu poate fi rapid. Trebuie să avem răbdare. Nu este suficient pentru a planta o plantă. Când le călătoresc în diferite locuri, Sow, cresc, reproduce, urmați dezvoltarea lor în grădină - să înveți. Ce putem învăța prin obtinerea o gradina gata? Pot recomanda doar să urmeze dorințele și visele lor. Are timp de odihnă.

Garden Zdenek Rzhegacheka

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit

ProSadGuru.com
Casă Grădinărit Flori Plante Îngrijire Desen Animale Piese rețete Foto și video Miscelaneu