Gardens Germania: Gradina de familie ORB

Video: Germania. Bavariei. Vloguri. Răspunsuri la întrebări, grădiniță

Violet Clematis `Etoile Violette` și rose` Venusta Pendula` a plantat un copac în urmă cu 7 ani

Timp de mulți ani, neglijat grădină la unul dintre vinarii din Renania-Palatinat aștepta în aripi. El a venit atunci când tânărul cetățeanul Claudia sa căsătorit cu viticultorul ereditar Georg Julius. Acum, în familia Apothecary Garden Orb colectat mai mult de 120 de specii de plante medicinale.

- Doamna Orb, cât de vechi este grădina ta minunată?
- Această întrebare nu este atât de ușor de răspuns. grădina veche a fost pus împreună cu clădiri, terase și ziduri de sprijin (avem o prejudecată destul de semnificativ) în 1810. Gazebo situat pe terasa din mijloc și aristolohiey rasucit, am găsit accidental, atunci când decimates viță de vie prea mare de el deja uitate. Cu mai mult de două sute de ani a fost adus din Anglia. chioșc Yugendshtil în stil, de la care este acum o vedere frumoasă la grădina de trandafiri de pe nivelul inferior, aproximativ o sută de ani. Grădina de pe acoperiș a devenit recent șaizeci, cea mai tânără secțiune - grădina de bucătărie Apothecary pe terasa superioară - nu există șapte ani. Toate împreună, este nevoie de douăzeci de acri.

- Și în cazul în care aveți o grădină pe acoperiș? Ceva ce n-am văzut ...
- Îi spunem că, deoarece crama se află dedesubt. Odată ce acoperișul pivniței stivuite strat la sol de un metru, plantat copaci. Mă întreb cum sunt încă în viață - cum ar fi așezat într-un vas mare de flori, nici un spațiu pentru creștere rădăcină. Prin urmare, aici avem un spațiu deschis, un gazon uscat, un loc pentru petreceri pentru copii, expoziții, festivaluri școlare. Noi numim o zonă râzând de relaxare în grădină pe acoperiș, deoarece copiii joaca mereu aici, și avem o perioadă de odihnă de copii. Singurul lucru pe care am arborat aici - nepretențios câine-trandafiri în jurul marginilor.

- Dragostea trandafiri specii?
- specii și vechi! Prima floare am deja în sfârșitul lunii aprilie: Mai Ziua, Moyes, câine, încrețită, galic `Officinalis`. Dar este nu numai demnitatea lor. În toamna atrag păsările la grădina cu fructe lor multi-colorate: puteți găsi atât portocaliu negru și strălucitor, și roșu. În plus, ele sunt foarte de iarnă-Hardy. Desigur, gerul siberian iarna nu avem, de până la -20 ° C vine. Dar un relativ noi soiuri din acest an, podmerzli toate puternic.

Video: Zoo Hannover (Zoo Hannover) 07.08.2016



- Preferați trandafiri crescatori germani?
- Diverse - toate am 80 de stupi. Acum, cei mai mulți trandafiri vechi au stins. Acestea sunt, de altfel, foarte parfumat, dar, în vreme ploioasă, mirosul nu este atât de puternică. Îmi place, de asemenea, faptul că acestea sunt foarte receptive la îngrijirea și nepretențios. Și aproape niciodată nu se imbolnavesc, în contrast cu trandafiri limba engleză. Întotdeauna frunziș verde, flori frumoase.

- Nu este nici o rozarii fără dăunători și boli ...
- Da, starea de sănătate absolută nu se întâmplă, iar la sfârșitul sezonului, ploile, trandafirii pot fi afectate punctele negre. Dar asta e în regulă. Susțin echilibrul biologic în grădină: nu petrec spray-uri, nu folosesc droguri artificiale. Pământul de sub trandafiri I doar humus mulci și toate. Desigur, am avut și eșecuri. Aceste soiuri care sunt bolnavi tot timpul, am dezgropat și aruncat afară, astfel încât acestea să nu infecta alte persoane. De exemplu, `Super star`- vechi de tomate portocaliu varietate de tantal. Pare o lepră magnet atras. sau `margaret Merril` Harkness - Dumnezeul meu, cum a făcut ea rănit la fața locului negru! La expoziție trandafiri cele mai dureroase ea ar fi cu siguranță a câștigat Grand Prix-ul. Austin a crescut cel mai mult, în opinia mea, sănătos și puternic - `Constance Spry`, el a adus unul dintre primii. Dar, în creștere alături de ea `Abraham Darby`, Ca multe alte femei britanice se poate lăuda cu frumusețea și parfumul florii, dar nu este rezistent la boli. Ostinki foarte sensibile la condițiile meteorologice și bolnav cât mai curând posibil. Din această perspectivă, celălalt a crescut crescătorii este mult mai bine. În ceea ce privește dăunătorilor, desigur, avem afide. Dar este suficient de gărgărițele.

- Copacii au grădină mare, și destul de umbrite. Ea nu interferează cu trandafiri?
- Ei bine, în continuare cele mai multe dintre ele sunt acoperite suficient. Cu toate acestea, dezavantajele pot fi transformate în avantaje, în cazul în care o abordare creativă a afacerilor. De exemplu, unul dintre meri ornamentali am plantat un hoinar puternic "Bobbie James`. Acest lucru a crescut infloreste o dată, dar abundente și de lungă de timp: 3-4 săptămâni. Dar ea ar fi reușit doar să se arate în toată splendoarea sa, fără un sprijin mare și de încredere, ca un copac viu. Este în viață! Prietena mea a plantat `Bobbie James`Un vechi uscat-up trunchi, iar când Rose narosla suficient, acesta sa rupt sub greutatea ei. În altă parte în a Rambler 'venusta pendula`, Se bazează și pe copac, am plantat un Clematis'etoile Violette`. Ei floare, în același timp, trandafirul alb arata spectaculos, cu un Clematis întunecat.

- Care parte din grădină cel mai mândru?
- ierburi Sadiq picante și farmaceutice - am făcut-o, inspirat de lucrările Sfântului Hildegard von Bingen. Ea a trăit în secolul al XII-lea. Marele educator, medic, stareța. Hildegard von Bingen a fost convins că toate mineralele și plantele au putere de vindecare. Ea a descris utilizarea lor în medicină, iar știința modernă a fost confirmată multe dintre observațiile sale. Am colectat toate ierburile de bază, pe care ea sa bucurat. În același timp, încerc să fac este nu doar grădina spițer, dar grădina de flori. La urma urmei, grădina ar trebui să fie ca focurile de artificii - doar ars o rachetă, atunci trebuie să se aprindă celălalt. Salata verde si rosii, desigur, nu se referă la o grădină medicinală - trebuie doar să ne place verdeață proaspătă și legume la masă.

- Regreți că a părăsit orașul?
- Desigur, când m-am căsătorit și sa mutat aici, atât de aproape de natura era neobișnuit pentru mine. în timp ce grădina pentru soțul meu a fost muncă în plus, familia lor nu a fost implicat, dar copaci și chioșc supradezvoltat nimic aici. M-am gândit bunica mea, care a fost grădinar entuziast. Ea a avut o grădină frumoasă, cu grădini de flori luxuriante, cu toate acestea, pentru mine nu e nimic de făcut în ea nu este permisă. Când în urmă cu douăzeci de ani am plantat primele flori de aici, eu nu cred că acest lucru va ademeni pe termen lung. Acum înțeleg ce s-ar fi pierdut, eu stau în oraș.

chiar mai mult despre grădina Claudia și Julius Georg Orb poate fi găsit pe site-ul propriu.
Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit

ProSadGuru.com
Casă Grădinărit Flori Plante Îngrijire Desen Animale Piese rețete Foto și video Miscelaneu