Azalea interior

camera AzaleaVand camera azalee, am decis să o dată vizitat Kiev, în seră din grădina botanică. Februarie-martie - vârful de înflorire a acestor plante minunate. Desigur, în seră, arată ca niște tufișuri mari lângă copaci. Amintiți-vă Visoțki: „Și stând într-un cerc sub azalee ...“ azalee sădite, deși nu la fel de maiestuos, dar nu mai puțin frumoasă. cameră Azalea este o planta mica, cu un trunchi lemnos si flori foarte frumoase, pe care am fost tentat. Ca urmare, în loc de azalee acasă, am luat pentru birou: ei nu mai apropiat condițiile cabinetului meu în apartament, deoarece nu-i place, și iată de ce ...

asculta articolul

Azalea - floare capricioasă

Aproape toti cei care vede Azalea prima dată, se referă la dorința de a-l cumpere, dar trebuie să știți ce Azalea camera - flori capricios și îngrijire exigent, și mai ales supărătoare pentru a face această floare frumoasă.

camera Azaleaflori azalee în culori calde, luminoase, forme minunate. Spre deosebire de speciile în creștere în sălbăticie și au un miros puternic de îmbătător derivate pentru cultivarea de origine a Azalee nu miros sau au un miros foarte slab. Este pentru toate florile frumoase tind să crească camera Azalea, și atunci când ați decis, de asemenea, să aibă această frumusețe în apartamentul ei, pregătiți-vă pentru un test serios.

Ceva despre îngrijirea camerei azalee I-am spus personalul de seră, în cazul în care am văzut pentru prima dată, dar ceva învățat în literatura de specialitate și pe internet. Și apoi de asemenea, și a dobândit experiență.

Ziua Îndrăgostiților Azalea

Așa cum am spus, în natura a unei azalee active, Bloom, în februarie și martie, uneori, în luna aprilie, în cazul în care vremea este rece. Acesta a fost în această perioadă în patria lor - în China și la poalele pădurilor umbrite de Japonia, în India - set necesare pentru înflorire condiții meteorologice - rece, dar nu aerul rece este foarte umed.

înflorire de vârf interior azalee, de asemenea, cade pe acest timp, așa că nu e de mirare am numit camera Azalea floare Ziua Îndrăgostiților, pentru că în acest moment se pare cel mai bine și poate servi ca un cadou perfect pentru un iubit.

Cum să aibă grijă de azalee

Aceasta floare - într-adevăr Prințesa și mazăre, deoarece camera Azalea pentru îngrijire au nevoie de o foarte amănunțită. Azalee cu flori de camere de interior necesită crearea unor condiții în care floarea rudele lor sălbatice.

Azalea camera de îngrijireDe exemplu, în seră, unde am văzut pentru prima Azalee a fost destul de rece (aproximativ 12 ° C) și foarte umed (de la sisteme de irigare). Este dificil de a crea în camera de zi astfel de condiții, dar dacă aveți un balcon bun cu geamuri, terasa acoperita, coridor neîncălzite sau doar un loc rece în casă sau la birou, acesta este în valoare de risc. La urma urmei, rezultatul - Bloom cameră Azalee - justifică efortul.

De iluminat.

Pentru azalee cameră din casă trebuie să ticlui pentru a găsi un loc în care o floare ar cădea razele doar împrăștiate ale soarelui, și că, în după-amiaza a existat chiar și o umbră. loc excelent pentru camera Azalea - pervazul ferestrei de est ca o opțiune - vest sau nord, dar, în orice caz, nu pervazul ferestrei cu vedere spre sud. În colț, în umbră, azalee, de asemenea, nu va crește.

Nu contează cât de greu va face acest lucru, dar în perioada Ponderea rinichi, din octombrie până în noiembrie Azalea au în continuare dosvechivat lămpi fluorescente pentru a face înflori în luna februarie. În condiții de iluminare slabă în toamna și iarna apartament Azalea pot pierde frunzele și nu pentru a pune boboci de flori.

Temperatura.

Azalea camera - plecareaAcesta este un moment foarte important în îngrijirea camerei Azalea. Este din cauza temperaturii necorespunzătoare în apartamentul meu, și am plecat azalee la birou. În biroul meu este întotdeauna mai mult decât rece, și este în aceste condiții „inumane“ dormitor azalee creste bine si infloreste. Pentru aceasta planta temperatura cea mai confortabilă de 15-18 ° C, și să se stabilească boboci de flori și activă înmugurire temperatura dorită chiar mai mici - 10-12 ° C. Ei bine, dacă aveți posibilitatea de a conține Azalee pe balcon cu geamuri sau terasă. Și dacă în apartamentul tău în timpul iernii temperatura este de peste 18 ° C, camera Azalea poate, de asemenea, floare este bine.

Și ce despre vara? Dacă nu vă puteți proteja camera azalee de la căldură, acesta va fi foarte dificil să crească. Puteți să-l pune pe balcon, în cazul în care se duce la vest sau partea de nord.

Dacă aveți aer condiționat în casă, continuă să mențină un confortabil Azalee temperatura camerei (anul ridicat de 18-20 ° C). Trebuie doar să aibă floare din fluxul de aer de răcire.

Video: azalee interior. Master - class. ciubuc

Umiditate.



Cum să luați camera de îngrijire AzaleaAceasta este a doua dintre cele mai importante aspecte ale îngrijirii pentru camera Azalea, planta pădurile tropicale care are nevoie frecvent (aproape zilnic) de pulverizare. pulverizarea adecvată poate rezolva chiar problema prea mare pentru temperaturi de vară azalee. Mare ajutor poate deveni un umidificator. Irigarea trebuie să fie fin divizat - aproape un jet de apă. Și dacă irigare sau pulverizare va fi efectuată cu apă rece, aceasta va ajuta la reducerea temperaturii în cameră, la 2-3 ° C,

Nu puteți pulveriza camera Azalea atunci când ea înflorește: flori foarte delicate din apă mai întunecată. Încercarea de a găsi o cale de ieșire din situația, am pulverizat apă în jurul valorii de floare, încearcă să mențină picături nu a căzut de pe petalele. Pot fi aranjate în jurul vasului Azalea cu apă să se evapore la temperatura camerei sau țineți Azalee în bucătărie, unde aerul este întotdeauna mai umed.

Udarea Azalea.

Q & A pentru îngrijirea azalee
(Se deschide într-o fereastră nouă)
Citește mai mult ...

Acesta este al treilea punct important de îngrijire a Azalea interior. Udarea trebuie sa fie regulate. camera Earthen nu ar trebui să se usuce. Puteți adăuga în mod constant de apă în tigaie, în cazul în care există o oală de azalee, sau de zi cu zi pulverizați suprafața solului în oala cu o floare.

Condițiile de azalee cameră de îngrijireApă pentru irigații doar o moale. Pentru a face acest lucru, se apăra timp de mai multe zile, sau se filtrează printr-un filtru. Sau de a folosi apa topita. Apa poate fi rece - promovează, de asemenea, înflorire, deoarece planta nu se supraîncălzească. În fiecare dimineață am pus pe pământ câteva bucăți de gheață din congelator.

Dacă dintr-o dată un pic brazdă de pământ uscat, a pus o oală de azalee cameră într-un bazin de apă rece timp de 1-2 ore - chiar dacă se va trage înapoi la fel de mult ca și ea are nevoie de lichid.

Apa de la robinet turnare imposibilă - clor dăunează azalee în cameră, dar adăugând pentru a apăra apa pentru irigare 2-3 picături de suc de lămâie, vă provoca înflorire abundentă. Doar nu au nevoie de ea de fiecare udare, și de 2 ori pe lună.

Solului pentru azalee.

Azalee cresc și flori numai în soluri acide, astfel încât este mai bine să cumpere un amestec special de teren „Azalea.“ In cazuri extreme, se face de la sol putrezit ace de pin (teren de conifere), mușchi și nisip în raportul 2: 1: 1. Nu uita pentru a pune în oală pentru un drenaj bun.

transplant de azalee.

După prima cameră înflorire Azalea este de dorit să se replanta imediat, astfel încât să puteți vedea starea rădăcinilor plantelor.

Îngrijire Azalea acasăÎn viitor, plantele tinere sunt transplantate 1 dată pe an, iar adulții - o dată în 3-4 ani. Când transplantare este bordurate camera Azalee: curata toate tulpinile de flori, muguri încrețite și nuiele.

Dar rădăcinile azalee ar trebui să fie manipulate foarte atent, rădăcinile sale subțiri se poate desprinde, și dăunează floare, deci este mai bine să nu transplanta camera Azalea, și să se ocupe, păstrând pe lut rădăcinile în cameră. Și azalee gât rădăcină nu poate fi scufundat în sol prea adânc.

Cu transplant corespunzătoare și, ulterior, crearea condițiilor necesare dormitorului Azalee Bloom și a doua și a treia oară.

Cititi mai multe despre azalee transplant
informații foarte utile
Citește mai mult ...

Există încă un ultim sfat: când alegeți azalee cameră din magazin, să ia cea pe care o mulțime de muguri, nu flori înflorit. O astfel de instalație este mai ușor să se adapteze la noile condiții și va înflori mai mult.

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit

ProSadGuru.com
Casă Grădinărit Flori Plante Îngrijire Desen Animale Piese rețete Foto și video Miscelaneu