Cum să aibă grijă de cactusi

soiuri de cactusiÎn cazul în care primele calculatoare personale, care le-au dobândit-o cantitate incredibila de mituri. Iar unul dintre ei spune că cactus, livrat în apropierea monitorului, reduce de mai multe ori nivelul de radiații periculoase. Mulți s-au grabit sa cumpere reprezentanți spinoase ai florei exotice și le-a pus lângă computer. Ca urmare, multe chiar și aceste plante nepretențioase au murit.

Rezultă din această concluzie: dacă sunteți interesat doar într-un calculator sau a unei persoane propria sănătate, nu cumpara un cactus. Pentru că, în ciuda rezistenței la diferite condiții adverse, aceste flori pot obține, de asemenea, bolnav și se ofilesc.

Nu orice producător, care are mai multe culori duzină lemn de esență tare, va fi capabil să aibă grijă în mod corespunzător pentru miracol înțepător. erori de proprietar de plante poate duce la faptul că, în cel mai bun caz, cactus nu va crește și Bloom, și în cel mai rău - va pieri. Pentru cactus nevoie de îngrijire specială - la urma urmei, planta este, de asemenea, neobișnuit.

cactuși nativ din America. Acolo ele cresc in salbaticie si poate ajunge la proporții gigantice. Cactusii prospera într-o destul de dure condiții de semi-deșert (de exemplu, în Mexic, Argentina, Peru, Chile și Bolivia). Acest desert cactus. Dar sunt cactusi sălbatice. Zona lor în creștere - păduri tropicale. Îngrijirea plantelor cactus depinde de specia lor.

soiuri de cactusi

înflorit cactusApartamentele noi cresc cactusi pitic, care au fost obținute prin reproducere de la rudele lor sălbatice. Cele mai multe dintre ele sunt atât de mici încât acestea să poată potrivi pe pervazul ferestrei într-o duzină krasavchikov spinoase.

Cea mai populară cameră este desert cactusi: Echinopsis, ehinotserius Knippel și grebonchaty, Echinocactus Gruson, Cereus peruvian, hametsereus Sylvester flagelliformis disocactus, ESPOLI lânos, Notocactus, Astrophytum Capricorne, cactus, și o parodie a unui krovavotsvetkovaya parodie zolotistoiglaya, pitic rebyutsiya, și multe altele.

camera cactuși Forest, uneori, cactuși nu sunt similare. În natură, ele cresc pe copaci sau sub ele. Grija pentru cei diferite de deșert de îngrijire cactus. În ceea ce privește apartamentele noastre bine cresc rhipsalidopsis, Epiphyllum si iubitul Zigokaktus (decembrist).

Grija pentru cactusi

Dacă ați cumpărat un cactus nu este de a lupta împotriva radiațiilor calculator dăunătoare, grija potrivit pentru tine începe cu selectarea unui loc pentru o floare.

Pisica mănâncă un cactusDragostea de plante a condus la faptul că am luat aproape tot spațiul din casă. Numai glafuri. Dar, așa cum vechea fereastra pervazul din casa mea au fost extrem de mici pentru vase mari de culori cu frunze, am ales cactus.

Cactusii ca un loc bine luminat, astfel încât glafuri de ferestre spre est și sud, sunt potrivite pentru creșterea lor. Cu toate acestea, Zigokaktus, precum și alte pădure, este mai bine pentru a pune pe partea de nord sau de est a sondei. Pe partea de sud, de exemplu, mi câteva frunze decembrista s-au schimbat culoarea și a pierdut frecvența de înflorire și restul plantei.

În timpul verii, puteți pune cactuși pe balcon. În timpul iernii, în cazul în care trebuie să fie luate de încălzire în apartament intensivă, de îngrijire, pentru a evita uscarea aerului în cazul în care există cactuși. În plus, iarna - perioada de odihnă pentru aceste plante. Prin urmare, ele pot fi chiar și undeva în umbră. Și având în vedere că în deșert - cactus desert la domiciliu - noaptea este suficient de rece, cactus poate fi plasat în cea mai tare parte a apartamentului.

Blooming cactusExcepția, din nou, din nou, cactuși cu frunze - ei nu pot tolera frig extrem. Și în timpul înfloririi lor de multe ori cade pe lunile de iarnă.

udare cactusi - acesta este motivul pentru care este ales de către lucrătorii de birou. Cum ar fi, este modest și nu necesită udare frecventă. Acest lucru este parțial adevărat. După tot ce se poate și să uitați atunci când ați udat cactus în ultima oară, și el va pieri.

Deci udare. In vara am uda cactusii sau în fiecare zi, sau o dată la două zile - în funcție de temperatura. Eu folosesc pentru apa spațiate sau fiartă (necesar ușor cald). Unii dintre prietenii mei sunt adunate apa de ploaie și topită.



Frecvența de udare despre acest lucru:

- primăvară-vară - în fiecare zi sau la fiecare două zile,- toamnă - o dată în 5-7 zile,- iarna - o dată în 7-12 zile.

In general, este mai rece aerul, mai puțin umezeala se evaporă planta, prin urmare, ar trebui să fie udat mai puțin frecvent.

Pe lângă creșterea cactuși cade pe lunile mai calde, și înflorire - la rece. Și dacă vrei să te rog frumos floare de cactus, ea o perioadă de repaus aranja. În acest moment, cât mai puțin posibil de udare sale.

altoire cactus

Altoire de plante cactus ajuta întineri. De asemenea, dacă vedeți că cactus a depășit ghiveci, acesta trebuie să fie transplantate. Este necesar de a face cu începutul sezonului de creștere - de primăvară.

Inainte de transplant (pentru două sau trei zile) udare oprire cactus. Apoi, terenul este ușor să cadă din rădăcini. Pentru a obține animale de companie înțepător din oală, trebuie să-l înveliți în mai multe straturi de țesătură groasă sau hârtie.

Cactusii printre cactușiCuplu cactus Am transplantat în fiecare an. Și vechi (3-4 ani) - o dată la câțiva ani.

Feluri de mâncare trebuie să fie astfel de valori încât oala rădăcini umplut spațiu. Am un tip mic de teren (înainte de a fi într-o oală pietricele pune, de drenaj), care deține o floare pe verticală într-o mână, iar celălalt turnat încet și sol compactat.

Baza tulpinii în pământ, nu trebuie să sape. În cazul în care se balansează de plante îl rambleu sprijin - pietre de drenaj.

Cactus Foloseam amestec de lut format dintr-o foaie de pământ, nisip râu spălate și cărbune și turbă. Amestecul trebuie să fie liber și să aibă o reacție ușor acidă.

reproducerea cactuși

Propagarea apare cactus cale vegetativa (crampoane) sau din semințe. Prima metodă este destul de simplu, este folosit de majoritatea fanilor cactus. Dar, recent, a devenit popular să crească cactuși din semințe. În primul rând, există o anumită cotă de emoție: out - nu va funcționa. Și în al doilea rând, este foarte consumatoare de timp, dar proces interesant.

pietre cactusPentru micropropagare I otrostochki (butași) și plantele adulte ia să prindă rădăcini. Ei au (la fel ca în toate plantele sudice) începuturile rădăcini, și ei pot lua cu ușurință rădăcină.

De cactus semințe cresc foarte interesant. semințe de cumparat de la magazin sunt dezinfectate într-o soluție de permanganat de potasiu. Apoi inmuiat pentru germinare. Unele forme de cactus poate crește într-o zi, în timp ce altele ar putea avea nevoie de o lună.

Și, în sfârșit, vreau să dau un aviz de psihologi. Ei cred că cactuși ales un hard extern și rezervat persoanelor care sunt, de fapt, în duș vulnerabile și atinge, la fel ca florile de o mare frumusețe care infloresc pe cactuși nepretențioasă spinoasă.

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit

ProSadGuru.com
Casă Grădinărit Flori Plante Îngrijire Desen Animale Piese rețete Foto și video Miscelaneu