Transplantarea orhidee atunci când transplantat, motivele pentru transplant

transplantare orhideeCând am devenit primul proprietar al unui cuplu de orhidee magnifice, este foarte frică de greșit se toarnă aceste flori exotice și să le livreze la fața locului. Deși specialiștii de orhidee si asigura ca orhidee sunt modest, dar apoi, ei sunt profesioniști. De-a lungul timpului, desigur, am învățat cum să adăpate în mod corespunzător și orhidee grijă de ei în timpul iernii. Ei miraculos inflorit, cresc noi rădăcini și frunze noi sunt produse. Dar, după un timp, una dintre florile a devenit dificil de a fi plasat într-un vas, iar apoi în fața mea a fost o nouă problemă: cum să transplant orhidee. Pentru a evita greșelile, am mai întâi studiat cu atenție această problemă, și doar apoi a luat transplant.

conținut

Motive pentru orhidee transplant

Pentru a începe cu, că eu sunt proprietarul Cymbidium și Dendrobium. Aici dendrobium si m-au forțat să afle în detaliu modul de a produce transplant de orhidee. Aceasta planta produce atât de multe rădăcini, că acestea sunt substrat complet și așa încurcate se imbina unele cu altele, este foarte dificil de transplant.

Acesta este un număr mare de rădăcini, bec, proliferarea puternică și este un semnal că este timpul să repot o orhidee. De obicei, necesitatea unui transplant are loc o dată la 2-3 ani, astfel încât să nu deranjeze planta, care este doar un an sau doi - de transplant slăbi numai. Acest lucru este valabil pentru aproape toate orhidee: Cattleya, Milton, Cymbidium, Coelogyne, Phalaenopsis și altele.

Transplantare orhidee. Când să repot o orhidee Deoarece rădăcinile Dendrobium cresc foarte repede, acesta poate fi înlocuit mai frecvent, folosind metoda de manipulare, care să permită să păstreze toată plămădeala de substrat. Pur și simplu muta floare intr-un vas mai mare, cu drenaj și se adaugă substratul.

Cel mai adesea, și anume în fiecare an, se recomandă să repot orhidee că într-o perioadă de repaus pierdute rădăcini și frunze (thunia, Calantha).

De ce putrezi și se usucă rădăcinile orhidee?
Această problemă trebuie combătută la o dată!


În general, orhideele nu le place să fie deranjat. Ea le confundă cu ritmul biologic și de a preveni depunerea de săgeți de flori, rinichi și formarea noului bec. Excepția este, probabil, singurele cazuri în care planta nu floare pentru o lungă perioadă de timp - atunci aceasta are nevoie de o schimbare bruscă și usloviy- dacă observați că rădăcinile mor sau se îmbolnăvesc.

Deci, pentru transplantare orhidee există motive pentru acest lucru:

Video: Lecții agronom Generos. Cum să transplant orhidee

  • substrat a epuizat prea bucăți formă putred, pritsveli sau prea uscate și își pierd umezeala proprietățile și respirabilitatea acumularea;
  • 2-4 ani au trecut de la achizițiile de transplant sau flori anterioare;
  • potul a devenit prea mic pentru floare, rădăcinile au umplut întregul substrat;
  • Floare bolnav.

Când să repot o orhidee

Transplantare orhidee. Motive pentru orhidee transplantCa vyrbat moment de transplantarea orhidee? Desigur, orice planta este cel mai bine transplantat imediat după o perioadă de repaus înainte de începerea sezonului de creștere activă. Dar unele tipuri de orhidee nu au o perioadă de odihnă pronunțată, deci cel mai bine este să se concentreze pe ciclurile naturale pentru toate plantele.

De exemplu, Cattleya, bras, stangopeyu cel mai bine la repot în februarie sau martie. Dendrobium, Coelogyne, Cymbidium transplantat mai târziu, în aprilie sau mai.

învățăm cum să transplant orhidee. Dacă vă decideți să repot, trebuie să știi cum!

Video: Un alt motiv pentru transplantare orhidee

Excelent dacă aveți timp pentru transplant de orhidee până la rădăcini noi, deoarece acestea sunt foarte fragile și sunt ușor deteriorate în timpul transplantului.

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit

ProSadGuru.com
Casă Grădinărit Flori Plante Îngrijire Desen Animale Piese rețete Foto și video Miscelaneu