Cultivarea Rodie la domiciliu

de îngrijire la domiciliu Rodie

Rodie - un copac cu frunze căzătoare, uneori arbust de până la 5 m ramuri erecte, ramificate, acoperite cu coaja gri-maro, neted .. Frunze lanceolate, sesile, neted. Florile sunt produse pe lăstari de capete, singur. Beater mare (5 cm), colorație roz sau alb.

Fructele - boabe polyspermous, format din flori purtătoare de fructe. Acestea sunt rotunde, acoperite cu piele, culoarea roșie sau galben-roșu.

Planta este folosita ca plante ghiveci, copac foarte decorativ, uneori ajunge la o înălțime de 1,5 m. Granat foarte termofile, nu pot tolera reducerea -12-17 grade. În aer liber cresc în sol fertil și în plin soare, în camera arborele de cultură pritenyayut în zilele fierbinți de vară.

Îngrășăminte organice minerale sunt aplicate timp de 3-4 luni înainte de plantare în sol deschis. În timpul iernii, trunchiul sau întreaga instalație este acoperită cu pământ. În vara copac bine udate, în timpul iernii, este în măsură să pokoya.Razmnozhayut semințe proaspete, butași verzi sau semilignified.

Se încarcă ...

materiale Garnet

În această secțiune veți găsi posturile de îngrijire, în creștere, udarea, reproducerea granat. sfaturi deljatsja membrii comunității și secrete între ele.

Foto.Tsel mare cantitate de proiectul nostru este schimbul de experiență fiecărui participant la proiect ar putea să învețe să aibă grijă de o instalație de la domiciliu. Înregistrează-te.

Rodie - uhod8 acasă

Acesta a fost mult timp crescut în grenade de cameră. Din păcate, fructele nu place atât de des. Spring home-grenade care au nevoie de îngrijire și de tăiere. Astfel, granat începe să se formeze coroana. În fiecare an, pentru formarea de noi muguri laterale, decupa slabi lăstari.

Am act de faptul că toate vechi (principal), ramura de rodie este de dorit să se îndepărteze la fiecare 5 ...

Ludmila

Granat6

Grow grenade posibile din semințe și din butași. Atunci când în creștere din semințe oase cu carne se umple cu apă, dar astfel încât semințele nu au fost complet scufundate în apă și se lasă timp de câteva zile. Apoi, curățați-le din pulpa, și pot fi semănate.

Mai târziu răsaduri pot insufla orice fel de grenade. Rodie pot fi cultivate din butași ....

ALDR

Cum și când să colecteze granat2

Grenade la noi în Daghestan este adulți trata foarte favorit și copii. În curte avem un cuplu de copaci în creștere acest fruct. Când va primele înghețuri și înainte de această iarnă este încă departe, problema de colectare a acestor fructe din copac a devenit controversat.

Este foarte de dorit să se păstreze aceste fructe pe copaci mai lungi. Potrivit unui raport de sfaturi noi, deși ...

Aida

Reproducere pitic rodie usloviyah3 acasă

fructe pitic rodie nu sunt comestibile, ci ca plantă ornamentală, el poate decora orice interior. În zona noastră pepinieră gata rodie copac nu a fost și am decis să-l crească la domiciliu.

Procurată de trei cunoscuți butași, plante-le într-un amestec de turbă și nisip 1: 1 și acoperite trunchiate sticla de plastic. Am pus pe ...

roleri

Home Bazat de afaceri: Cele mai exotice fructe care pot fi cultivate la domiciliu

granatom4 Îngrijire

Am fost acasă timp de cinci ani, în creștere rodiul. Primii doi ani, grenade a dat doar flori, dar nu și fructe. Acum, în fiecare vară eu sunt mulțumit, nu numai flori frumoase, dar, de asemenea, fructe mici.

Pentru a face grenade dvs. a crescut cu succes, un loc pentru el să fie luminoase și însorite. Solul trebuie să fie fertilizate și în vrac. grenade de vară are nevoie de ...

Ludmila

Cultivarea de rodie în dome1

Acesta a fost mult timp cunoscut faptul ca rodiul pot fi cultivate la domiciliu. După ce a cumpărat fructe la piață, am decis să-l pună kostochki.Zemlyu luat universal într-un magazin de flori. Semințele sunt plantate la o dată, care ar împiedica uscarea.

Sadila la o adâncime de 1,5 cm. După plantare, vasele sunt acoperite cu o pungă de plastic, care ar reține umezeala. Pot ...

nori2011

rodie miniatură pe podokonnike.3

rodie miniatural Nu am crescut unul. Cu toate acestea, primul el a pierdut din cauza ignoranței practicilor agricole ale acestei plante. Prima încolțite din semințe am cumpărat de pe piață. A crescut rapid, și chiar inflorit pentru al doilea an.

Dar toate erau cochilie goală. Problemele au început pentru iarna viitoare. Arborele a dat afară lungi și subțiri nuiele, din care, după o ...

Serghei

granata0 camera de plantare

Aterizare grenada lui, am folosit o rodie coaptă normală. De la el, am selectat un bun semințe mari și plantate în sol. Am luat solul (citit în manual, pe care îl iubește), nisip și turbă.

Capac superior cu un capac, care este produsă într-un mod simplu: taie o sticlă de plastic. Este nevoie de capacul pentru a se asigura că temperatura ...

Sonya08

Grow ceva fel de os, probabil, a încercat totul. Cel mai adesea, de obicei experimente cu date, portocale sau mandarine. Vreau să împărtășesc un mic secret de cultivare cu succes de rodie.

Pentru plantarea semințelor folosind fructe complet coapte - coaja densa chiar ușor uscat, să se usuce semințele nu trebuie să ...

Mishel

granat.1 minunata mea

În magazinul de flori am cumpărat semințe de rodie interne, plantate în sol pentru plante citrice. Aceștia, împreună, au germinat și au fost în câțiva ani am avut o pereche de arbori mici cu frunze mici și foarte abundente, ramuri subțiri. În grija de rodie nu sunt pretențios, din primăvară până în toamnă necesită irigare abundentă, periodică ...

Makavka

plante subtropicale kvartire.2

Acum frumos cultivate plante subtropicale în mediul interior, și nu numai ca plantă ornamentală. Eu, de exemplu, pentru al doilea an cresc rodie. planta nu foarte capricios iubește soarele, vara, stand-l pe balcon.

udare moderată, iar în timpul iernii doar o dată la fiecare 1,5 - 2 luni. Granat este foarte frumos, mai ales ...

valentuna24

Cum să crească granat1

Aș dori să vă împărtășesc cu voi cum să crească grenade la domiciliu, pentru asta ai nevoie doar de un os de la consumul de fructe. Inainte de plantare, inmuiati osul, este de dorit pentru cel puțin câteva zile. grenade de transplant au nevoie în fiecare an, ar trebui să fie făcut în primăvară.

De câteva ori pe săptămână, trebuie hrănite cu îngrășăminte organice. Granat este foarte pasionat de ...

Jonny1990

grenade de cameră de la semyan.6

Zece ani în urmă, am ridicat din semințe achiziționate într-un magazin în ambalaje luminoase - grenade de cameră. Și de mai mulți ani, această plantă mi place cu florile sale luminoase roșii și fructe mici, cum ar fi măceșe.

Un nutrie la făt, aceste boabe granat, doar mici, dar la fel de gustoase ca și cea a granate mari. Bush ...

Rodie în dome2

În casa mea, o mulțime de flori, dar grenada nu am. Am atât de multe ori sadila o sămânță dintr-o grenadă simplă și unul nu a fost încă crescut. Și într-o zi de accident în ziar pentru grădinari am văzut în vânzarea de semințe de rodie camerei. Le-am comandat imediat și după plantat.

Fiecare sămânță într-o ceașcă, pământ separat, doar în cazul în care ea a avut loc la ...

Angelica

Video: Cum să crească rodie acasă

Cum să crească rodie de oase la domiciliu

Iubitorii de exotice și cei cărora le place pur și simplu pentru a planta plante diferite, trebuie să încerce să crească din semințe de rodie cameră. Spre deosebire de pitic rodie, rodie normale, cultivate din semințe, transformat într-un copac in miniatura sau înflorire și fructificare Bush și abundent, iar în cazul în care fructele arborelui de acest lucru nu este suficient și nu sunt foarte mari și dulci, perioada de înflorire pe deplin răscumpără toate neajunsurile.

arbore mic complet acoperit cu flori roz frumoase, cu o aromă delicată și se uită la acest moment este pur și simplu uimitor. Mulți dintre cei care doresc să aibă acasă un astfel de miracol, nu știu cum să crească în casa de semințe de rodie și, prin urmare, nu îndrăznesc să încerce măcar să facă acest lucru.

Dar dacă vă decideți să facă acest lucru, atunci aproape în fiecare an va avea propria recoltă de rodii cultivate la domiciliu. Gândiți-vă la numeroasele beneficii ale acestui fruct au o idee. Adevărat, nu toată lumea știe cum să mănânce o rodie: cu sau fără oase.

Cultivarea rodiei dintr-o piatră

Dacă te gândești, cum să planteze grenade acasă zaraneepodgotovte toate neobhodimoesemena grenade de interior sau de o mare semințe, rodie bine coapte, un amestec de turbă și nisip pentru vase de germinare cu sol nutritiv pentru transplantare și plante de îngrășăminte.Semintele de rodie trebuie să fie în stare proaspătă, în cazul în care prolezhat, cel puțin 1-2 zile, rata de germinare redusă de mai multe ori, cel mai bine este de a sparge fructe și imediat a pus câteva boabe în apă caldă sau un sol nutritiv.

În acest scop, containerul cu amestec nutritiv (de preferință nisip și turbă), la o adâncime de 1-1,5 cm îngropa granule și a închide containerul neperforate folie de plastic sau sticlă, dacă precomandat înmuiat semințele și apoi, după care ele sunt plasate într-un recipient sub " cap. " Este necesar să se creeze efectul de seră, iar temperatura optimă pentru germinare de rodie - 25-30 de grade.

boabe germinate în diferite moduri, în funcție de timpul de plantare, în cazul în care plantate în noiembrie sau la începutul lunii martie, lăstari apar după 7 -14 zile, și au plantat alteori ei pot „somn“ până la 2-6 luni. Rostock rodie 3 săptămâni după plantare kostochkiPosle apariția primei camere frunze să crească rodie, mugurii trebuie să fie transplantate în ghivece umplute cu un amestec nutritiv și udă abundent, concentrându-se asupra stării solului - ar trebui să fie ușor umed.



În cazul în care planta au fost plantate în toamna, atunci când există culori puțin lumina soarelui, aceasta are nevoie de o iluminare suplimentară folosind lămpi fluorescente sau rodiul svetilnika.Molodoe de economisire a energiei după 4 săptămâni de la camera de rodie proraschivaniya.Tsvetenie poate fi de așteptat în aproximativ 10-12 luni de la plantare, numărul și valoarea culorile vor depinde de grija de copac mici, este foarte important pentru o cantitate suficientă granat de apă și lumină solară. Din moment ce aceasta planta este destul de modest, este util în vara pentru a expune la aer curat, și înainte de înflorire pentru a alimenta îngrășăminte. Cu grijă, un an mai târziu, va avea un copac interior frumos sau arbust, până la 50-100 cm, cu flori de mai multe ori pe an.

Asta grenade cameră infloreste

Comentarii (3) Cum să crească rodie de oase la domiciliu

  • Olga:

    Am plantat oase de calificare a început să crească datorită pentru sfaturi cum să aibă grijă MULȚUMESC

    eduard:

    Se răcește, asigurați-vă că pentru a vă pune. Vă mulțumim pentru ajutor ...

    Nikita:

    Am încercat această metodă și am crescut o înălțime de 93cm. Acum am să le admir florile în fiecare zi

lasa un comentariu

Atunci când cultivate în camera de a alege un loc bine luminat de soare. Este mai bine pentru a pune o oală pe pervazul ferestrei, care este orientată spre sud sau sud-vest cu care se confruntă. Cu toate acestea, lumina directă a soarelui va deteriora frunzele copacului, deci cu un soare puternic ar trebui să creeze umbrire.

În vara scoate Bush într-o grădină și a adăugat în picături. magazin de iarnă într-o cameră rece la o temperatură de 5-10 ° C În umbra plantei încetinește creșterea și înflorire opririle.

Cum să planteze grenade acasă

Propagate prin semințe și butași grenade. Înainte de a pune grenade de casa butași selectate. Acest lucru se face în toamna târziu, după căderea frunzelor sau iarna. Inainte de plantare, să pregătească solul compus din humus, pământ de grădină de legume și rumeguș.

Solul în cantități mici, se adaugă turbă și nisip. Amestecul se amesteca bine. Solul de rodie plantare trebuie să fie liber, permeabile și bine ține vlagu.Gorshok umplut cu substrat.

Anterior, a pus pe stratul de jos de drenaj. Distribuirea este plasat în sol și udă abundent. Vas cu răsad este acoperit cu polietilenă.

In primavara aceasta apar mici, câteva frunze. ia pe deplin tulpină rădăcină în timpul verii, atunci când plantele formează sisteme de rădăcină. La sfârșitul verii, răsad poate fi transplantate intr-un vas mai mare.

Cultivarea de rodie dintr-o piatră de pe un pervaz

Cultivarea de gropi de rodie este, de asemenea, populare. Pentru plantarea semințelor extrase din fructe. Pentru a face acest lucru, pentru a alege roșu mare, luminos, rodiile pe deplin coapte. Semințe proaspete semănate la o dată, pentru că își pierd repede germinarea lor.

Semințele uscate nu pot urca. Cel mai bun timp pentru semănat - iarna. Potul a fost plasat câteva semințe la 2 cm adâncime.

Când udare este necesar să se acorde o atenție la sol. Nu ar trebui să fie prea uscat sau mlăștinoase. În aprilie-mai, apar răsaduri.

Slabi și bolnavi lăstari sunt eliminate. plante de vară aduce la balcon sau în grădină, în cazul în care acestea sunt pana la primul inghet. În toamna sănătoși, înalte răsaduri, bine dezvoltate sunt transplantate in ghivece individuale.

Odată cu debutul de vreme rece, plantele sunt transferate într-un loc răcoros, în cazul în care acestea au fost în timpul sezonului de iarnă va fi în măsură să pokoya.Domashny grenade, crescute din semințe, ea începe să dea roade mai târziu decât folosind butași cultivate.

Îngrijire la domiciliu Rodie

Îngrijire de rodie la domiciliu este destul de simplu. copac de vară aduce la aer curat de loc, protejat de soarele arzător. Udarea produc terenuri uscată. Dressing face de 2 ori pe lună.

În sol face un îngrășământ complex lichid sau pulverizare produce tufiș. În luna august, numărul de udare și fertilizare este redusă. În septembrie, sunt introduse în îngrijire la domiciliu granat Bush dom.Zimoy nu este necesară.

În decembrie, după cădere copac frunze începe să se pregătească pentru perioada de repaus, care durează până în primăvară. La modul în care planta va supraviețui perioada de latență depinde de înflorire următor god.Pered pune-l deoparte pentru grenade de iarna uscate camera de pămînt și se îndepărtează frunzele rămase.

Puieții nu este necesară pentru a elimina iarnă într-o cameră separată, dacă aveți posibilitatea de a crea condițiile necesare pe pervazul ferestrei sau loggie. Planta transportă cu ușurință această perioadă, la o temperatură de 11-15 ° C și lumină bună.

În timpul iernii târziu, în timpul grenade mugur pus pe un loc cald și să ofere udare abundenta. După un timp planta este acoperit cu frunziș verde gros. La capetele de muguri noi sunt formate muguri.

Cultivarea grenada interior

Atunci când în creștere grenadă interior făcut de tăiere periodică. Crown o astfel de formă încât planta a luat forma unui copac sau arbust. În primăvara de conduită stimulare ramificare, pentru că mows lăstari tineri, lăsând 2-5 perechi de frunze.

Tunderea se face la exteriorul rinichi. La tăierea rinichi interior format de evacuare, îngroșarea kust.Vyraschivanie casa rodie - o activitate simplă, prin care se poate obține o plantă frumoasă, care este foarte potrivit pentru formarea de bonsai în orice stil. Efectuarea de tăiere regulată, topping, îndoire cu sârmă lăstari tineri, o grenadă poate fi dat forma dorită.

Bolilor și dăunătorilor

Când tot mai mare de rodie pe un pervaz nu se poate uita despre boli și dăunători care afectează această cultură. Cel mai adesea un arbust deteriorat de afide, acarieni, insecte scară și whitefly.

În controlul afidelor grenade pulverizat extract de tutun, cu adaos de săpun. Alți dăunători care utilizează infuzie de ceapa si usturoi, care pulverizați rastenie.Znaya acasă cresc grenade, puteți obține un copac atractiv, neobișnuit, plăcut ochiului cu frumusețea lor și decorarea pomeschenie.Nizhe a prezentat fotografie grenadă de casă.

Galerie foto: grenade de casă (click pentru a mari):

Bună ziua, dragi prieteni Rodie - un extraterestru de subtropicale din Asia de Vest și Balcani. În sălbăticie se găsește în partea de sud a țării noastre - în regiunea Caucazului de Nord, Krasnodar, și chiar la nord - la Astrahan și Rostov-pe-Donu.Sovremennoe numele plantei provine din vechiul roman „Granum“ - cereale, deoarece fructele sunt umplute cu un număr mare de semințele unghiulare acoperite cu coajă zemos.

Aceasta este una dintre cele mai vechi culturi cultivate de către om. În Est este numit „regele“ - fructe rotunde are o coroană reală a sepale dințate.

Vom discuta în acest articol despre cum să crească un granat în casă și cum să aibă grijă de aceasta planta minunata.

Într-o cultură cunoscută aproximativ 140 de soiuri, fără a include formele polukulturnyh locale. Există soiuri de pitic, în special potrivite pentru cultura bonsai. Rodie, prefera deși solul bogat respirabil, ar putea să crească chiar și pe stâncos și detritică.

Multe soiuri pot rezista la temperaturi extrem de scăzute - până la -20 de grade. flori de rodie sunt numeroase și foarte frumoase, ele pot fi alb, galben, portocaliu, roșu și violet, cu un diametru de 5 cm. Sunt soiuri ornamentale cu flori duble.

Înflorire lung - din aprilie până în august. Fructele se coc în septembrie-octombrie, acestea pot fi îndepărtate numai sub formă complet matură, așa cum stocarea ei nu se coc.

Cultivarea de rodii în casă

În cultura cameră se pot dezvolta toate formele acestei plante. Ajuns în natura o înălțime de 5 metri, în granatul grădină de iarnă nu crește mai mult de 1,5 metri. Fără modificări bruște ale temperaturii se transformă din foioase la veșnic verzi.

Formele pitice continuă să-și verse frunzele lor în timpul iernii, dar pe termen scurt. Dar este foarte ușor de a forma trunchiul și coroana, care este foarte valoros pentru bonsai.

În plus, ele au frunze foarte mici si marimea fructelor unei nuci, care permite pentru a simula imaginea unui copac puternic pe podokonnike.Mozhno cresc grenade la domiciliu din semințe sunt, de obicei fructele cumpărate de la magazin. Înainte de semănat semințele sau stratifica inmuiat timp de mai multe zile, schimbarea apei în fiecare zi.

Mai rapidă și mai fiabile mod - multiplicarea prin stratificarea, stem butași și drajoni rădăcină. Înrădăcinare standard, cu atât mai bine pentru a planta în nisip, butași pretratate kornevinom.Peresazhivat plantă trebuie să fie anual, iau un vas mai mare.

In partea de jos este necesară pentru a asigura drenarea de cărbune, argilă expandată sau cărămizi sparte. Apoi, turnat strat de nisip grosier 1-1,5 cm.

Pochvosmes să ajungă mai ușor de sol frunze, humus și nisip (1: 1: 0,5) .În lunile mai calde, rodiul udate de multe ori, dar cu moderație, nu uitați să pulverizare. este necesar să se apere de apa. În timpul iernii, apa planta o dată pe lună este de ajuns.

fertilizarea cu îngrășăminte organice utile - acest lucru va spori înflorire și fructificare. 1-2 se poate efectua alimentarea microfertilizer sau cenușă (1 linguriță per galon de apă) .K granat lumina foarte pretențios în timpul verii, este de dorit să se facă pe stradă, sub lumina directă a soarelui.

În timpul iernii, când temperatura din camera de peste 10 de grade, ea necesită o grenadă suplimentară boli dosvechivanie.Iz poate amenința cancerul rădăcină, pătare a frunzelor, mucegai gri, rugina frunzelor. Pe deconteze insecte scara, acarieni și condițiile de mediu tli.Esli schimba prea repede, planta poate pierde flori și ovare. O privire atentă vrea stăpânii lor cu flori luminoase și fructe gustoase deja pe 3-4 an.

Ce este nou în e-mail! Introduceți adresa dvs. de email

Rodie: cum să planteze și să crească grenade acasă

Rodie una nesolicitant pomilor fructiferi, cerința de bază, care este prezenta o căldură constantă. Prin urmare, grenada este destul de ușor să crească la domiciliu ca plantă ornamentală cu flori frumoase.

Cu grijă corespunzătoare unui copac rodie, și în condiții adecvate la domiciliu, puteți obține fructe destul de comestibile cultivate sobstvennoruchno.Nuzhno țină cont de faptul că aproape toate grenadele, vandabil în magazine și piețe, sunt hibrizi, adică soiuri crescute special pentru a produce fructe cu gust de mare și fertilitate bună. Acest lucru înseamnă că, rodiile din semințe cumpărate fructe nu păstrează o aromă de boabe de copac-mamă.

În scopuri agricole ar trebui să fie făcut de plantare butași de rodie. Dar, în creștere aceste plante în condiții de locuit, de regulă, nu urmărește să producă o recoltă, și plantarea de rodie ornamentale este semințe fine de fructe coapte mâncat.

Cum să planteze o sămânță de rodie.

Semintele de rodie trebuie să se pregătească mai întâi înainte de germinare. Pentru aceasta trebuie mai întâi să controleze cerealele din fruct și pentru a elibera semințele din pulpa și se spală cu apă rece. Pentru purificarea finală pisa-le într-un prosop de hârtie, astfel încât mai târziu nu a existat nici un putregai.

Apoi se usucă semințele în cursul zilei, oferindu-le astfel semnalul pentru viitoarele semințe de plantare de rodie prorastaniyu.Dlya la domiciliu au nevoie de un substrat în vrac de turbă, nisip și sol cu ​​un drenaj bun în oală de lut. Posushennye prikopalis semințe de la o adâncime de un centimetru de sol umed, păstrând distanța dintre ele și burniță moderat.

Ghiveciul cu semințele puse într-un loc cald la lumina directă a soarelui, și pentru a crea un capac din polietilenă de umiditate moderată. Atunci când uscarea solului este nevoie de un pic semințe de rodie uvlazhnyat.Zhiznesposobnye ar trebui să germineze în termen de două săptămâni, în timp ce germinare este de obicei bun.

Ca verificare de creștere și răsaduri de întărire au nevoie pentru a elimina polietilenă, astfel încât să nu interfereze cu dezvoltarea lor. Plante slabe și deteriorate trebuie să fie eliminate, lăsând doar câteva lăstari din care în continuare pot fi selectate pentru un cuplu de creștere rodie interne.

Cum să crească rodiul din butași.

Utilizarea ca tăiere de semințe este cea mai comună metodă de reproducere rodii fermă. In acest mod, conservate complet plante material genetic, și cu ea calitatea fructelor și rezistența la tăiere boleznyam.Dlya primăvara devreme pentru a selecta firele bianuale de mijloc cu trei sau patru rinichi și o lungime de aproximativ 15 cm.

Acesta trebuie să fie pus timp de două zile în apă, sau tratat cu o soluție care stimulează creșterea rădăcinilor. Apoi pedunculul trebuie să fie plasat în sol pentru înrădăcinare, similar cu substratul pentru germinarea semințelor.

După 3-4 săptămâni, în timpul înrădăcinării într-o tulpini acasă cald ar trebui sa sistem de rădăcină primară și rinichii trebuie să înceapă să se dezvolte în noua rodie taiere vetochki.Prinyavshiysya trebuie transplantate cu grijă într-un vas mai mare cu sol nisipos, potrivit pentru o instalație pentru adulți. Când copac va primi mai puternic și va ajunge la o înălțime de 50 cm, acesta poate fi plantate în teren deschis, sau lăsați-l la domiciliu, dar transplantate intr-un vas mare pentru prebyvaniya.V permanentă în plus, atunci când dimensiunea maximă a potului, grenade nu poate fi transplantat, va fi suficient pentru a de două ori an pentru a înlocui sol fertil pentru a efectua alimentare și fructificare și perioada de creștere activă.

condițiile de creștere de rodie în casă.

După două luni, arborii de rodie cultivate pot fi depozitate în ghivece individuale pentru creștere suplimentară. rodii, de fapt, reprezintă o arbuști ramificați, preferând aride climă semi-deșert.

Ele nu sunt nimic să vă faceți griji cu privire la secetă, dar este nevoie de sol nisipos bine drenat fără apă în picioare. Grenadă în casa este necesară pentru a asigura penetrarea de lumina directă a soarelui pentru cea mai mare parte a sezonului cald dnya.V nevoile de rodie de copac lumină moderată adăpare aproximativ o dată pe săptămână după uscare sol vegetal.

În toamna târziu și frecvența de udare de iarnă ar trebui să fie redusă la minimum, una sau două ori pe lună. În perioada de creștere activă - în primăvara și vara planta poate fi alimentat o dată pe lună o udobreniem.Granat cuprinzătoare nu pretentios despre sol, si de transplant-casa cultivate rodie copac într-o oală de dimensiuni mai mari, puteți folosi un pământ normal de flori, cu adaos de 1/3 nisip și conservarea vechi comă de lut.

Granate tolera temperaturi ridicate în timpul verii, poate distruge planta de congelare puternic. Sunny fereastră într-un apartament sau un balcon încălzit va fi un loc bun pentru a crește usloviyah.Esli rodie acasă trăiești în subtropicale, la Marea Neagră și coasta Mării Caspice, apoi rodiul cultivate pot fi plantate în condiții de siguranță în teren deschis.

În zona climatică din regiunile sudice și centrale ale grenade Rusia pot fi setate în lunile mai calde, aerul exterior direct în ghivece, fie temporar, pentru o jumătate de an pentru a planta în pământ, și pentru ascunderea de iarnă în planta teplo.Granatovoe copac tolereaza tăierea și topping, ramurile sale pot îndoiți, oferind plante de apartament de formă doriți. La 3lea-5lea an de viață, în condiții favorabile, rodie acasă poate începe să înflorească.

Blooming continuă de la sfârșitul primăverii până la mijlocul verii. În acest caz, după ce a petrecut câteva manipulări simple, cu un tampon de bumbac, îndeplini funcția de insecte și polenizeze planta, este mai bine dacă polenul este de la o altă grenadă.

După polenizare de succes ar trebui să apară ovare de fructe care ajung la maturitate până la sfârșitul anului de magazine oseni.V și centre de gradina vinde casa de construcții selectate sunt subspecii de rodie. Ei au o dimensiune pitic, se simt mai confortabil în condiții de locuit, flori activă și fructe. Dar, probabil, fiecare iubitor de flori va fi mult mai plăcut să crească independent de semințe de rodie și să-l facă un pic, dar propria lor cultură de frumoase și utile plodov.Rasskazhite despre articolul pe rețelele sociale:

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit

ProSadGuru.com
Casă Grădinărit Flori Plante Îngrijire Desen Animale Piese rețete Foto și video Miscelaneu