Ardei în creștere la domiciliu

Video: Cum să crească ardei "Chile" acasă? partea 2

Am ridicat o mulțime de flori din semințe: crossandra, Cyclamens, sparanghel, Jacaranda, Catharanthus, Abutilon. Dar astăzi vreau să împărtășesc experiențele lor de creștere piper interior. Acum doi ani, am semănat semințele, iar acum se poate lauda cu fructe sale luminoase.

Video: tomate în creștere și ardei acasă


Fructele din soiurile FI `Favorit` - un mare condimente pentru mâncăruri

Am ales varietate FI `Favorit` cu fructe de portocale. Semințele sunt semănate în iarna târziu în sol pentru plantare. Adâncită de 0,5 cm, udă abundent și acoperit cu sticlă.

La o temperatură constantă de 23 ° C, lăstari apărut după două săptămâni. Când cultivate frunze adevărate, am transplantat răsaduri în ghivece individuale. Substratul este menținut umed, fără uscare sau inundare. Atunci când plantele au crescut la 10 cm, prischipnula vârfurile lor, și au început să tufișuri, și după 5 luni de floare abundente. Faptul că există mai multe ovare, am polenizate cu atenție și plante cu o perie moale. Dar, după apariția ardei verzi mici, a început să se hrănească îngrășăminte lor minerale complexe o dată la fiecare două săptămâni. Un răsad m-am lăsat și alții au dat la prieteni.

Acum, la preferatul meu timp de doi ani. El stă în bucătărie, pe pervazul ferestrei în apropierea ferestrei de est, acolo pelerin în soare de dimineața până după-amiază. Ea iubește scăldat în duș, pulverizarea frecventă, tolerează fluxul de aer rece în timpul iernii de ventilație.

Pepper undemanding în îngrijire. Chiar dacă nu aveți timp pentru a turna timp și frunzele sunt umilit, apoi o oră după udare din nou strălucire întuneric, luciul bogat. În același ardei strălucitor luminoase portocaliu decorate cu o instalație mică, aproape tot timpul anului.

Am fost întotdeauna foarte fericit pentru a contempla această frumusețe. Și, de două ori mai mulțumit pentru că piper ornamentale - este nu doar decorarea apartamentului, dar un asistent în bucătărie. La urma urmei, fructele sale pot fi folosite ca un condiment picant.

Valentine Korkin, Kamen-na-Obi pe revista "Flori în casă", 2013

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit

ProSadGuru.com
Casă Grădinărit Flori Plante Îngrijire Desen Animale Piese rețete Foto și video Miscelaneu