Karnevaler

CanavaliaRecent, pe rafturile magazinelor de flori mai mult și mai des colorat, pachet festiv decorate cu ... ouă. utilizarea mic pentru o astfel de magazin de produse, nu-i așa? Chiar mai intrigant inscripție pe cutie: „La mulți ani“, „An Nou fericit“, „Te iubesc“!. Aceste suveniruri sunt vândute sub numele de „Magic Egg“.

După ce a primit un cadou este un ou, să ia timp să-l trimită într-o oală de apă clocotită! Urmați instrucțiunile, și după câteva zile de pe pervazul ferestrei va fi un nou animal de companie verde pe frunze de cotiledon pe care ai citit-o dorință bună adresa lui. Această gravură este aplicată fructul de fasole cu laser. Deci, ce fel de plante este stabilit în apartamentul tău?

Pentru informații:Karnevaler (Canavalia) Ea face parte din familia leguminoaselor. Este o plantă cu creștere rapidă alpinism perene sau târâtoare. În sălbăticie ea crește în regiunile tropicale și subtropicale ale Americii și Africa. Unele specii Karnevaler cultivate în India, Indochina și Japonia ca o plantă anuală a cărui fructe este consumat.

Cu dreptul de îngrijire în apartamente urbane, de asemenea, pot obține rodul acestei plante și să crească o nouă generație de „fasole magice“, numai inscripții pe ele, desigur, va fi plecat.

sămânță Karnevaler A venit la mine iarna trecută în Australia. Pune-l în pământ, am pus oala pe pervaz foarte cald și bine luminat și udate cu grijă.

Din moment ce aterizare a durat aproximativ 5 zile, și am putut vedea pe verde cotiledon inscripția: «La mulți ani». După încă 2 săptămâni, desfășurat pe deplin primele frunze. In mod surprinzator, au fost foarte mari. Este pentru aceste cani casa mea le-a numit Karnevaler „elefant cu urechi mari.“

fasole magiefoaie Karnevaler

crește Karnevaler foarte repede, eliberând gene lungi (de metri mai mult de o dată și jumătate), cu frunze mari (12-13 cm lungime și 7-8 cm lățime). lăstarii se agață de tot ceea ce vine „sub braț“: perdele, feroviar cortina, plante vecine ...

Din păcate, nici cărțile, nici în Internet vorbitoare de limbă rusă nu am putut găsi informații despre tehnologiile agricole ale acestei plante, așa că a trebuit să dețină, prin încercare și eroare, pentru a studia „dependenta“ Karnevaler. Vreau să împărtășesc cu voi experiența lor în cultivarea acestei plante.

De iluminat. Karnevaler este cel mai bine dezvoltat pe sud sau sud-est pervazul ferestrei, dar în vara la prânz pot fi necesare pentru a face lumină umbra de la lumina directă a soarelui.

Video: Eu încă mai vreau să trăiesc dracului !!))))))

Udarea. Necesită udare regulată și abundente, pentru a permite uscarea completă a solului, nu trebuie! Pentru acest lucru ea răspunde ofileasca, apoi îngălbenire și dispariția treptată a frunzelor inferioare. În timpul iernii, din cauza solului se usuca mai repede radiatoare inclus, iar frecvența de udare este necesară pentru a crește, ci o „doză“ o singură dată de apă pentru irigații, am psihiatru. Mai bine decât cele mai multe, dar puțin câte puțin, pentru a evita stagnarea apei în partea de jos a vasului. udare excesivă în timpul întunecat al anului poate duce la putrezire a sistemului radicular. Foarte des un astfel de dezastru se află în așteptare pentru planta, care se află pe un pervaz rece.

Solului. Prin sol Karnevaler relativ nesolicitant, dar preferă amestec nutritiv, sfărâmicios. Posibila compoziția solului: 2 parti turba, 1 parte humus și 1 parte nisip. Este nevoie de scurgere pe partea de jos a vasului.



Transplant. sistem de rădăcină Karnevaler este bine dezvoltat, astfel încât creșterea economică necesită o manipulare periodică într-un vas mai mare. O plantă care trăiește în oală prea aproape, ar avea nevoie de udari prea frecvente și top-pansamente, dar în acest caz, în ciuda asistență medicală atentă, creșterea acesteia ar putea fi deprimat.

nectar KarnevalerFloare de fasole magie

Hrănirea. Înflorire și, în special, rodirea jefuieste Karnevaler o mulțime de efort, și din cauza aceasta poate fi o pierdere totală sau parțială a frunzelor. Reducerea aceste pierderi inevitabile vor ajuta fertilizator regulate de îngrășăminte minerale complet. Nu uitați că apa îngrășământul plantelor pe sol uscat, nu ar trebui! În ajunul hrănirii planificate în mod necesar turna.

Fructul KarnevalerÎnflorire și rodirea. Nu are nici un calendar clar, am acest an Karnevaler fructe urs de două ori: la sfârșitul primăverii și începutul toamnei.

Primul bud a apărut de 2 luni de la însămânțare, și o săptămână mai târziu a intrat în plodik. Deși, desigur, „plodik“ numesc acest pod poate fi o întindere, pentru o lungime de 20 cm. Cred că, dacă în timpul sezonului de înflorire, nu am fost prea leneș și a lucrat „albine“, fructul ar fi urmat mult mai mult.

floare de viață Karnevaler scurt. flori destul de mare (aproximativ 4 cm în diametru) este menținut nu mai mult de o zi, dar în acest timp reuseste sa schimbe culoarea de la alb pur la violet. Inflorescenta racemose este de obicei de 10 muguri, care se deschid alternativ. În timpul înfloririi abundent evidențiază nectar dulce.

Reproducerea. Semințe maturate.

dăunători posibile. Ca toate legumele, Karnevaler pot fi afectate acarieni. La primul semn de apariție a dăunătorilor de plante să fie tratate Sanmaytom, neoron sau fitoverm.

Autor al articolului și fotografii Marina Pikhty

04.12.2006

© HomeFlowers.ru. Toate drepturile rezervate. Retipărirea și orice modificare a acestui material fără permisiunea prealabilă scrisă de pe site-ul interzis!

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit

ProSadGuru.com
Casă Grădinărit Flori Plante Îngrijire Desen Animale Piese rețete Foto și video Miscelaneu