Maranta tricolor

Arorut frunze falduriAcum cativa ani am primit darul unui adult Maranta tricolor (Maranta tricolor). Din literatura de specialitate am fost conștient de faptul că ea nu poate sta lumina soarelui, și, în conformitate cu această cerință, stabilit-o pe pervazul ferestrei ferestrei de nord. Dar, așa cum a devenit clar foarte repede, iar această iluminare era prea mult - aspectuoase frunze viu colorate au fost vizibil se estompeze, se estompeze.

Acum, arorut mea de la-primăvară până toamna târziu la mijlocul de creștere într-un colț întunecat al camerei de nord, la o distanță de 60 cm de la fereastră, iar în timpul iernii se deplasează sub o lampă fluorescentă, departe de frig și proiectele. Toata vara infloreste cu flori mici, albe, în umbră pe o tulpină mică.

arorut Adult arata foarte impresionant în ghivece suspendate și rafturi montate pe perete, în cazul în care nimic și nimeni nu deranjează evadarea atârne liber. Puteți pune, de asemenea, impusca un mic tub cu fibre de nucă de cocos.

Cu toate acestea, aceasta planta are o caracteristică surprinzătoare: scade zi și distractiv seara preia lor frunze de picioare.

Încă nu ai arorut? Să sperăm că, după ce a citit acest articol va avea dorința de a cumpăra aceasta planta minunata, care este în literatura populară pentru un motiv oarecare numit capricios ... arorut necesită destul de un pic de atenție, dragoste și îngrijire! Încearcă să-l înțeleagă, și vă va încânta cu frunzele sale extraordinare mulți ani!

Recomandări pentru îngrijirea:

Udarea. În perioada de creștere activă a arorut necesită udare frecvente și abundente în timpul iernii de 1-2 ori pe săptămână, cu supernatant de apă caldă (terenul trebuie să fie întotdeauna ușor umed, dar nu ud!).

Pale frunze arorutTemperatura. Arorut termofile, temperatura solului aerului și în oala nu trebuie să scadă sub 16 ° C În timpul iernii, pe o pervaz rece cu exces rădăcinile plantelor de udare pot putrezi cu ușurință. Arorut se teme de proiecte.

De iluminat. Maranta tricolor cresc bine în lumină fluorescentă. Ea nu tolerează lumina directă a soarelui. Atunci când un exces de lumină strălucitoare care lasă arorut palid.



Solului. Substrat pentru arorut trebuie să fie neapărat ușor, respirabil. După ce am încercat mai multe sol diferite achiziționate, în cele din urmă a ajuns la concluzia că, în plus față de substratul Marantaceae la terenurile de bună calitate (care nu se bazează pe turbă) trebuie să fie prezente componente, cum ar fi mușchi sphagnum, bucăți de scoarță și nisip de râu.

Umiditate. Nu se presara arorut lui, nu-mi place pete albe pe frunze apar după procedura. În acest caz este nevoie de a ridica umiditatea aerului în jurul valorii de arorut, cea mai bună soluție ar fi introducerea unui ghiveci de flori, în a doua tavă umplut cu argilă expandată umedă sau sfagnum umedă. Pulverizarea poate fi într-adevăr necesară doar în căldura verii.

Înflorire. flori arorut, apar discret la sfârșitul primăverii - începutul verii. Numai plante mature floare. tulpini de flori uscate ar trebui să fie tăiate cu atenție.

Dăunători. Maranta uimit de multe ori roșu acarieni. Metodele de luptă - neoron, sanmayt sau fitoverm.

Reproducerea. Arorut este usor de propagat:

  • Maranta tricolorButa în apă sau sol (tăierea în capac la sol pentru înrădăcinarea jar).
  • Împărțirea Bush pentru transplant. Arorut pentru adulți format muguri bazale, care pot fi ușor de transplant de după apariția lor pe suprafața solului. Astfel, este necesar să se taie rădăcina care leagă tânărul trage de la planta mamă.
  • A treia cale a fost pentru mine o revelație mică: în orice carte sau pe internet nu a îndeplinit nici mențiunea de ea ... arorut copii adulți se pot dezvolta pe rădăcinile aerului!
    arorut mea la sfârșitul primăverii secat un cuplu de frunze, în apropierea tulpinii uscate dintr-un spectacol frunze de rădăcini de aer subțire ... Nu l-am atins. În timpul verii - toamna lui arorut stem a primit o mulțime de rădăcini. Ajungând 10-15 cm, acestea sunt formate la capetele rinichilor, din care apar frunze mici. Root asemenea copii și foarte ușor în sol și în apă (tăiat Babe Cu porțiunea rădăcină a aerului după dezvăluirea completă 1-2 frunze).

Posibile probleme:

  • Periodic arorut adult poate ingalbeni si usca frunzele vechi. Acesta este un proces inevitabil de îmbătrânire, și nu ar trebui să fie speriat. Așteptați pentru uscarea completă a foii și pețiol tăiat cu precizie la baza.
  • Dacă pe moarte ia proporții catastrofale și afectează frunze tinere, uita-te pentru cauza în îngrijirea greșită sau dăunători.
  • capetele uscate ale frunzelor arorut indică uscarea excesivă a aerului, sau cu o problemă de sistem rădăcină. Nu-l păstrați în apropierea unui radiator sau a altor dispozitive de încălzire și nu cu solul excesiv în oală.

Autor al articolului și fotografii Natalia Musatov

2002

© HomeFlowers.ru. Toate drepturile rezervate. Retipărirea și orice modificare a acestui material fără permisiunea prealabilă scrisă de pe site-ul interzis!

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit

ProSadGuru.com
Casă Grădinărit Flori Plante Îngrijire Desen Animale Piese rețete Foto și video Miscelaneu