Selecție trandafiri miniatură

trandafir galbenSă vorbim despre trandafiri importate ca cel mai accesibil. Din păcate, se cunosc foarte puține despre ele. O revizuire aprofundată a site-urilor daneze (producători Kordana

, paradă ., Etc.), a condus la concluzia dezamăgitoare - pentru a determina gradul plantelor achizitionate este aproape imposibil. Dar pentru diferite soiuri de trandafiri caracteristici diferite!

Dar am găsit o declarație în limba engleză cu privire la cultivarea de trandafiri de vânzare. Acesta arată că vârsta de a intra în vânzarea de trandafiri este 8-14 săptămâni de la altoire. Prin urmare, butași de vârstă de 8 săptămâni - o distilare, 12-14 săptămâni - cultivate în lumină naturală, și sunt vândute în vara. Desigur, aceste plante tinere în Relansând sere specializate pe un apartament oraș cu aer uscat și încălzire centrală pieri repede. Și este justificată - în caz contrar danezii ar avea de multă vreme sa prăbușit.

Acum, despre experiența mea. Am observat că, în special aclimatizate greu soiurile galben și portocaliu de trandafiri. Acum, colecția mea de 10 arabescuri, cu excepția Angel Wings (crescut de la firma de semințe NC). Cinci dintre ele - aceeași daneză: trei cumparat sau donat Anul Nou, cei doi au achiziționat în timpul verii.

Chiar primul trandafir a fost prezentat la mine în ajunul Anului Nou. Ea a fost doar trudnoprizhivayuschegosya galben. Apoi, știi, a fost urmat de mai multe luni de luptă pentru viață. Un copăcel încă a supraviețuit - dar acest lucru face parte din categoria de minuni, foarte mult ca mi-o! După aceea am decis să facă principalele sale trandafiri in miniatura pateu de plante și solemn am promis să cumpere trandafiri numai în vara!

Este o promisiune am rupt în șase luni. În ajunul Anului Nou am văzut un trandafir frumos și ieftin ... nu rezista! Unul era galben, de asemenea - dar bricheta, cealalta crema. În ciuda experienței de anul trecut, galben din nou a supraviețuit doar unul, dar toate crema obișnuiți! Dobândite aceeași în această vară, cărămizie și miniaturi întuneric-roz comportat foarte bine, cu privire la problema de supravietuire nu se opune acum floare de culoare violentă.

De ce un astfel de model? Pentru a înțelege motivele pentru o lungă perioadă de timp nu a avut. Ei bine, în primul rând, vygonochnyh de iarnă a crescut slăbit, așa că să prindă rădăcini mai rău. Și, în al doilea rând, problema ca a vandut trandafiri. De obicei, starea lor de la clasa C, cu un minus, chiar și pentru cel mai bun. Ceea ce am cumpara trandafiri, a afectat tot felul de boli și dăunători, - nu cel mai important. Pe placa de acolo. Motivul principal pentru moartea de trandafiri - ofilire! Cauzele acestei boli nu sunt încă cunoscute cu precizie, lupta împotriva ei este ineficient. Roses se usuce din partea de sus a procesului răspândit rapid în jos tulpinile, ajunge la rădăcini, iar planta moare. Cele mai sensibile la decolorare soiuri de galben și portocaliu - dar am citit undeva deja atunci.



Morala - cumpararea de trandafiri, este necesar să le examineze cu atenție în primul rând pentru ofilire. Nu este dezvăluit până la sfârșitul anului, dar florile podvyadshie ar trebui să vă alerteze imediat. Scoateți trandafirul din ambalaj și inspecta frunzele inferioare. Masa de surpare - un semn sigur de ofilire. Sănătos frunze de rupere este foarte dificil. Trageți ușor peste frunze verzi, la diferite plante de inaltime - în cazul în care acestea rămân în mâinile lor, să se abțină de la cumpararea acestui trandafir, așa cum este frumos a fost! Este puțin probabil că va fi capabil să-l salveze. Deci, un sfat foarte simplu - nu se grăbesc să cumpere! Dacă este posibil, așteptați pentru importul de carne proaspătă, atunci va fi mai multe opțiuni și trandafiri vor rămâne în condiții nefavorabile, a stoca un pic mai mult ...

Video: masă trandafiri de acoperire. perioada de înflorire

Deci - ești suficient de norocos să dețină un miracol în miniatură. Alegerea se face! Ce urmează?

Intreaga serie de articole despre trandafiri in miniatura:

Autorul Olga Elpanova
Marina fotografie pește

03.11.2003

© HomeFlowers.ru. Toate drepturile rezervate. Retipărirea și orice modificare a acestui material fără permisiunea prealabilă scrisă de pe site-ul interzis!

Video: masă trandafiri de acoperire. Adăpost pentru iarna

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit

ProSadGuru.com
Casă Grădinărit Flori Plante Îngrijire Desen Animale Piese rețete Foto și video Miscelaneu