"Sadochok gumі Kolo hati"

Video: Țadoc Cherry colo Hati

Video: Lysenko Țadoc Cherry colo Hati

Un rezident al Uzhgorod creste in vara lui cabana fructe exotice și fiecare meri și peri colectează patru la șapte soiuri de fructe.

Țară Uzhgorod Vasile Tsugorki vizibil de departe - el iese afară din alte îngrijite și îngrijite. Dar principala sa caracteristică - nu punctul. Proprietarul creste aproape singura din Ucraina plantație Gumi - Japoneză relativă cătină, și cu fiecare dintre copacii lor „nativ“, datorită experimentelor recoltele de la începutul verii până toamna târziu. Recent, de ziua lui 70 de ani, V.Tsugorka pus în horticultură un record - un măr altoite pe mai mult de șase zeci de soiuri.


Gumi - Japoneză relativă cătină

Video: Țadoc Cherry colo Hati

Educație Specială Vasile Tsugorki acolo, el a devenit interesat de grădinărit ca un copil în timpul lucrului cu părinții la fermă. La finalizarea distribuției forestiere Colegiul Vasili a venit la Sahalin, unde a lucrat timp de 36 de ani. Insula este cunoscută pentru vegetația, dimensiunile sale non-standard, dar chiar și aici expertul din Transcarpatia a reușit să iasă în evidență și de a atrage atenția. În sud, o parte mai cald înghețurilor Sahalin, uneori, să înceapă în luna august, iar în aceste condiții dificile pentru horticultură V.Tsugorka a reușit să crească caise, cireșe, mere, prune, roșii și castraveți. Două povestiri despre vila extraordinare de pe insulă au venit pentru a trage de televiziune Central al URSS. După pensionare Vasili a revenit la Transcarpatia și Ujgorod a fost sub opt acri, el continuă să se ocupe de grădinărit.

- Am crescut aici neobișnuit pentru pepene verde climatice Transcarpatia - spune Vasili. - Ei au crescut mai mici - de mărimea unei mingi de fotbal, dar foarte dulce. Funinginea și arahide, care a dat până la 20 boabe pe pod. Dar aceste plante au nevoie de îngrijire atentă, și sănătatea mea a început să eșueze, așa că am decis să merg la fructele și legumele obișnuite.

La cabana lor de vara V.Tsugorki creste de 45 de copaci, aproximativ treizeci de arbuști, încă loc pentru legume. Aproape toți copacii produc fructe de diferite tipuri.

- Este foarte convenabil pentru gradinari care au zone mici, - explică Vasili Ivanovici. - De ce a pus câțiva copaci individuale, în cazul în care diferite fructe pot fi cultivate pe unul? umplere albă, de exemplu - soiurile timpurii de mere, oferă o cultură minunată, dar deține mai puțin de o lună. O persoană deoarece fructele au nevoie pe tot parcursul anului. Eu, de exemplu, un măr în creștere de șapte soiuri diferite - de la umplere alb, care începe în luna iunie, și să Antonovka, se coc la sfârșitul lunii septembrie. Am, de asemenea, patru soiuri de pere pe un copac. Ultimul, iarna, să se detașeze la sfârșitul lunii noiembrie. Am complot este relativ recentă, astfel încât copacii sunt doar șapte ani. Cu toate acestea, ele sunt fructe bine urs - pere crește până la 500 de grame fiecare, este necesar să se lega ramurile, nu se rupe copac.

Dacha V.Tsugorki, desigur, nu a scăpat atenția și fanii lui să profit darmovschinkoy. Pentru a combate cele două picioare „dăunători“ gazda are invenția sa - masti de fructe pe copaci tăiați în pădure cu ramuri de stejar cu frunze. garanție absolută împotriva hoților nu, cu toate acestea, cea mai mare parte a culturii este încă posibil pentru a salva până la maturitate. O atenție deosebită măști V.Tsugorka niște tufișuri imperceptibile plantate în mijloc și pe marginile site-ului.

- Acesta este al meu exotic - Gumi, care este de asemenea numit boabe miracol, - spune Vasili. - Patria gumi - Japonia și China de Nord. La scurt timp înainte de întoarcerea mea în semințe Transcarpatia Gumi mi-a dat japonezii, care au întâlnit la locul de muncă. Am transplantat câteva răsaduri de la 40 litri digeră și trimis într-o casă container. Sincer, nu în speranța într-adevăr supraviețui drum, care a durat mai mult de o lună. Dar planta a supraviețuit. Cred că în Ucraina, cu excepția mea, Gumi nu cresc unul. Păcat, pentru că acest boabe proaspete este foarte util pentru persoanele care au probleme cu stomacul, în plus, îmbunătățește circulația sângelui. Pentru a gusta amintind de Berry Dogwood, dar delicioase - nu mâncați Dogwood, și cupe, și Gumi - ușor. Tufe de creștere de până la trei metri în înălțime, ceea ce este convenabil pentru recolta, „trăiește“ de până la 80 de ani și nu se teme de păsări. În general, fructe de padure sunt foarte rezistente și nesolicitant. În anul trecut, din cauza bolii, nu am fost în stare să fie adăpate, și, deși vara a fost uscat, nu mort, nici Bush. Acum câțiva ani am fost trimis la propunerea Ministerului Agriculturii pentru a face Gumi cultivare în întreaga Ucraina, dar ei nu au vrut să se încurce cu asta ...

Cu toate acestea, subiectul cel mai mare V.Tsugorki mândrie - boabe nu exotice, și mere și pere native, care a făcut, respectiv, 67 și 33 de imunizări.



titular Vasile Tsugorka-record în măr său, o martie 2008

- În conformitate cu normele de vaccinare ar trebui să se desfășoare în mod treptat - mai întâi într-un un an sau doi - câteva - a spus Vasili. - Dar vârsta mea este de așa natură încât viața în declin, astfel încât munca întindere de ani de zile, eu nu pot permite. Pune recordul pe vaccinurile am avut în vedere pentru o lungă perioadă de timp, și de aici și a avut o scuză bună - ziua mea 70 de ani. fructe de pere deja - ofera o fructe foarte delicioase din patru soiuri. Jabłonka - și totuși, l-am insuflat în primăvara anului trecut. Cu toate acestea, vaccinarea a început în mod surprinzător, astfel încât se așteaptă să recolteze cel puțin nouă soiuri. Timp de mulți ani, am colecta cărți despre grădinărit, am o bibliotecă adevărată, dar nu a auzit de un astfel de număr mare de vaccinări pe același copac. Cred că realizarea mea este demn de cel puțin de carte ucraineană Records (rade). Cu toate acestea, eu nu sunt zadarnice, lucrul cel mai important - nici o recunoaștere sau acolade, și distractiv să se uite la grădină, cultivate cu propriile lor mâini.

Vladimir MARTIN (Uzhgorod)

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit

ProSadGuru.com
Casă Grădinărit Flori Plante Îngrijire Desen Animale Piese rețete Foto și video Miscelaneu