Despre Teton floare

Cel mai recent a cucerit grădinile noastre de floarea-soarelui mexican de lux. Sau Teton? Primul nume este, probabil, mai justificată: Bright inflorescență-coșuri pe tulpini lungi puternice seamănă cu floarea-soarelui ornamentale in miniatura.

Teton iubește fertil, aer-permeabile sol. La fel de bine se dezvoltă în teren deschis sau în ghivece, ghivece de flori. Aproape nu sunt afectate de dăunători, dar se teme de proiecte.

numele regal

Poate că ar fi grădinari mici care au plecat la „margarete“ trecut un imens tufiș de doi metri, cu flori roșii cărămizii. Deci, nu am putut obține pe lângă el nepăsător. Curând el a cerut semințe cunoștință, iar mai târziu a aflat numele acestei plante - Teton.

Aceasta floare minunat este numit dupa fiul regelui Troiei - Teton, zeița favorit Eos zori. Teton aparține familiei Asteraceae, genul include aproximativ 10 de specii. habitat natural - America Centrală.

Teton sunt bienale și anuale, erbacee și subshrub, dar ele ramificat constant tulpini puternice, uneori lemnoase la baza.

Cultivat cea mai mare parte Teton rotundifolia, care este originar din Mexic. Este o planta erbacee anuala creste, de obicei, la o înălțime de 1,5 m, dar cu grija poate ajunge la doi metri sau mai mult. Cosuri inflorescențe Teton de obicei de aproximativ 8 cm diametru si arata ca inflorescențe nemahrovyh dalii. Înflorește din iulie până la îngheț. Plante de căldură iubitoare și care necesită lumină. Soare - cel mai bun loc pentru ea. Se prefera un sol fertil vrac.

foc de artificii

Îmi place tot felul de flori, și poate de aceea prima mea cunoștință cu Teton sa dovedit a fi atât de mult succes. Deci, toamna trecută, am fost în stare să obține semințele sale, iar în această primăvară am plantat răsaduri Teton în ghivece. Acesta a fost la mijlocul lunii martie.

Semințele încolțite la unison, zilele 18-20. caldă de primăvară a permis planta pentru a planta în sol la sfârșitul lunii aprilie. La sfârșitul lunii mai - începutul lunii iunie, am plantat câteva semințe în sol pentru comparație.

Timpul a trecut neobservat Tithonian crescut treptat a crescut de mai sus de creștere uman și înflorite. În primul rând, o floare, apoi altul și altul ... Când toată Bush a fost acoperit cu un număr foarte mare de flori și boboci, Teton a devenit similar cu focuri de artificii.



Cât de multe vânturi în jurul tuturor fluturi, albine, bondari! Ei se adună în jurul floare cu primele raze ale soarelui și fără tragere de inimă abate de la ea în seara târziu: nectar îi lipsește totul. Nu e de mirare flori Teton miros ca mierea.

decorare peisaj

Aceasta floare superba decora orice loc, indiferent pe care doriți să, și, cel mai probabil, acesta va fi cel mai mare dintre celelalte plante. Am Teton lateral pașnic alături cu petunia si galbenele, Lavatera și Artirrhimumi, steliforme si crizanteme. Și o mulțime de flori diferite în creștere în jurul valorii de ea și de lângă ea.

Dar cazurile de Teton plantate direct în pământ, și nu au ajuns la 1 m în înălțime. Deci, este mai bine să crească răsaduri și apoi a obține un puternic de arbuști frumos decât leneș și nu văd planta în toată splendoarea sa.

Teton place udare regulată în timpul zilelor fierbinți am udate plantele de două ori pe zi, dimineața și seara. Fertilizarea nu se face în mod special.

Chiar și în toamna Teton continuă să ne încânte cu flori lor luminoase, și încă în zilele însorite clare în jurul verii și albinele zhuzhat și fluturi.

Această poveste este floare trebuie să Teton. Asta e într-adevăr adevărat: cei care iubesc florile, ei la fel. Iar faptul că vă place, va exista întotdeauna la modă în grădina ta.

TL Naumicheva, regiunea Makeyevka, Donețk.

P.S. Cele mai interesante și mai populare soiuri Tithonian: Goldfinger (înălțime de 80 cm, flori portocalii), lanterna (înălțime 150 cm flori portocaliu-roșu), galben Torța (înălțime de 100 cm, flori portocalii), Fiesta del Sol (înălțime 40 cm, flori portocaliu aprins), Fackel (înălțime 100-150 cm, ramuri de portocaliu-roșu).

Video: Totul despre flori

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit

ProSadGuru.com
Casă Grădinărit Flori Plante Îngrijire Desen Animale Piese rețete Foto și video Miscelaneu