Clerodendrum D-na Thompson

Video: 1

Vreau să împărtășesc bucuria cu cititorii și spune cum realizat cu flori Clerodendrum Dna Thomson.

Cumva soțul bunica a văzut o plantă necunoscută. Nume bunica pentru animale de companie nu știa, dar a spus că este flori neobișnuit: flori violet în racemes și sunt oarecum similare cu ciorchini de liliac.

Acest fapt ma interesat, și am găsit în directorul ca o plantă - Clerodendrum D-na Thompson. Totul în descrierea abordării, în plus față de pictura: ar trebui să fie de culoare albă, nu violet. Dar curiozitatea care nu este diminuat, iar data viitoare când m-am întors de la oaspeții cu un mâner prețuită.

Acasă l-au pus imediat în pământ de grădină și a pus-o pe fereastra de sud pervazul. Schimbul rapid să prindă rădăcini și du-te în creștere. udare abundenta, fertilizarea îngrășământ complex la fiecare două săptămâni a făcut treaba lor, și în curând a devenit un novice tot spațiul liber pe un pervaz. În toamna nu l-am tăiat, înfășurat doar în jurul unui bambus oporylesenki impusca. În timpul iernii, udarea este limitată și nu este alimentat în sus.

Primăvara a apărut inflorescență cu 3-4 muguri în axils unor frunze. Inflorirea este într-adevăr extraordinar: ceașcă alb cu buza rosie, dar nimic fabulos nu a trebuit sa ma uit.

Toate Clerodendrum vara petrecut pe balcon, a crescut bici sale lungi, cu frunze mari și pentru a economisi spațiu pe pervazul ferestrei, l-am pus pe podea, lângă balcon.



In timpul iernii, aproape toate frunzele transformat galben și opal. Frunzele rămase din când în când devine un pic mai lent, dar după o porție mică de apă a fost redusă elasticitate.

În luna februarie din axils de frunze au început să rupă rinichi eggshell - a fost un semnal de revigorare a Clerodendrum mele. Pentru a pune din nou pe pervazul ferestrei, în cazul în care el va primi mai multa lumina, in mod dramatic taie lăstari, formând o înălțime tufă de 40-50 cm. Pentru a crește udare, și în curând a ieșit din fiecare rinichi de evacuare cu câteva frunze și muguri.

În luna aprilie a venit oaspeților noștri, inclusiv bunica, au fost uimiți de spectacolul înflorire Clerodendrum. Florile sunt colectate într-o perie de 5-12 bucăți arata grozav.

Dar ceea ce a fost surpriza mea când, după două luni ceașcă alb colorat în roz pal și apoi nuanțe violet și liliac. Toate Bush spunand ca bunica, a început să semene cu un imens buchet de liliac.

Clerodendrum surprins pe toata lumea, iar secretul succesului a fost simplu: mai multe luni de iarnă latența și de tăiere radicală de muguri în primăvara devreme.

Scrisoare de la Natalia

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit

ProSadGuru.com
Casă Grădinărit Flori Plante Îngrijire Desen Animale Piese rețete Foto și video Miscelaneu