Ciocolată Berlandieri: cultivarea semințelor (din experiența personală

Video: # # ardei de plantare. # # Mici îmbunătățiri, un bun răsad #

Aceasta floare a apărut la mine destul de accident.

Video: Cel mai bun Manica cu lapte condensat din Edokoff

Data viitoare când vizitați magazin culorile atras atenția mea o pungă de semințe, pe care era scris: „Berlandieri Chocolate“ și a postat o imagine de flori galbene destul de modeste. Pentru a fi sincer, florile nu am fost impresionat, dar titlul intrigat, și am cumpărat semințele.

În descrierea sa spus că semințele unei serii de „lume Perene“, ceea ce înseamnă că floare lung pe care mi-a placut imediat, înălțimea lui de 30 cm și 3 cm diametru inflorescență, înflorire începe în iunie și durează două luni. Mai multe despre geanta a fost scris că Berlandieri iubește locuri insorite, sol fertil, în vrac și nu tolerează obturarea hidrică.

Utilaje agricole este foarte simplu: este necesar să se planteze puieți în luna martie. La o temperatură de 20-22 ° lăstari apar după 20-30 zile. După germinare temperatura trebuie scăzută la planta nu este întinsă. Răsaduri plantate în sol la sfârșitul lunii mai, atunci când amenințarea de inghet a trecut noaptea. Plantele transferate de iarnă fără adăposturi, în cazul în care temperatura scade sub -20 °.

semănat semințe

Înarmat cu informațiile primite, am început să ia măsuri decisive. Am pregătit pentru margarete sale de ciocolată (nume popular Berlandieri) capacitatea de semănat semințe.

A fost o cutie de doi litri de suc, pe de o parte, am rupt în peretele ei, și ne-am luat o cutie destul de frumos. Capacitatea umplut de sol obișnuit de la magazin, acesta este usor agatat, umezit cu un atomizor și o suprafață a pus semințele presărate pe partea de sus a unui nisip de râu mic. O cutie umplute într-o pungă de plastic pentru a preveni umezeala este mai bine conservat și pus pe pervazul ferestrei.

Două săptămâni au trecut, și au existat mici puncte mici verzi, filmul mi-am scos și a început să aștept cu nerăbdare să atunci când la fel vor germina semințele mele. După 30 de zile, după cum se menționează în instrucțiunile, toate semințele încolțite (germinarea a fost undeva la 80%).

Asigurarea condițiilor optime pentru germinare a semințelor pentru mine a fost mult mai ușor decât pentru a crea răsaduri climat rece.

Sub toate pervazuri mele sunt radiatoare de încălzire și ferestre orientate spre sud. Scoateți răsadurile de pervaz, de asemenea, nu avea sens, la fel ca în orice alt loc ar fi întuneric și le-ar fi încă întinsă. Prin urmare, bazându-se pe rus poate, am continuat să crească răsaduri pe un pervaz.

Având grijă de răsaduri



Viitorul meu margarete ciocolata la prima sa uitat atât de foarte modest: tulpină întins chiar ușor răsucite sub greutatea frunzelor, dar treptat a început să câștige putere și elasticitate. Când plantele au venit de la 4 la 6 frunze, le-am raspikirovat cu atenție în vase de turbă, subminând fiecare dintre ele o linguriță îngustă.

Sfat!

Se crede că Berlandieri lirovidnaya are mirosul puternic de ciocolata printre toate culorile, cu miros de ciocolata. Nu pentru nimic nu este numit de musetel Ciocolata, Ciocolata margarete sau doar o floare. Lirovidnaya mai puternic Berlandieri emana aroma de ciocolata în dimineața.

Cinci dintre elevii mei simtit foarte bine pe pervazul ferestrei, până când a fost cald soarele mai și solul în oală nu a început să se usuce în doar o zi. Răsaduri adăpate dimineața și seara, când am venit acasă de la locul de muncă, am vedea că terenul în oală este complet uscat. Dar terenul pe plantele de pat de flori nu am aventurat în mijlocul lunii mai.

În teren deschis, am făcut o Berlandieri numai la 10 iunie că aceasta nu se congela. Prima dată când plantele mele se obisnuiasca cu un nou loc, și aproape nu crește în masă vegetativă. Undeva într-o lună acestea sunt suficient de puternice, și au început să apară noi frunze. În primul an de înflorire, eu nu am mai așteptat.

iernat

În timpul iernii, plantele nu au sape afară, a adormit pe partea de sus a unui strat de turbă uscată și a pus labele de brad. În primăvară, imediat ce zăpada sa topit, a scos ramuri de molid și turbă otgrebla după stabilirea căldurii durabile. În luna mai, pe patul meu de flori împodobit cu arbuști verzi margarete ciocolată pufoase, fiecare dintre care au produs câteva tulpini cu muguri.

deliciu ciocolata

Ca producător de semințe promis, Berlandieri meu a crescut la 30 cm. Și în luna iunie a deschis prima floare. Mici soare galben privit cu bucurie la mine ca și cum să spun: numai eu arma în lumina tuturor frumos?

Da, floare a fost bun! În plus, de la ea a venit mirosul de ciocolată, mai rău în dimineața, mai ales în timp ce încă umed cu rouă. Din moment ce am un dinte dulce, atunci această aromă mi-a plăcut.

Îmi pot imagina cum va mirosi ca un pat de flori în câțiva ani, când margarete mea ciocolată va crește. Acest fabulos „gustoase“ culori! Niciodată o parte cu ei!

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit

ProSadGuru.com
Casă Grădinărit Flori Plante Îngrijire Desen Animale Piese rețete Foto și video Miscelaneu